На чорному ринку спекулянти заробляють 16 мільярдів

Неофіційний продаж валюти стала найприбутковішим бізнесом в країні

На чорному ринку спекулянти заробляють 1…

Нацбанк обіцяє, що валюта знову з'явиться у вільному продажу. Придбати її можна буде у відділеннях фінустанов. Щоправда, на один паспорт даватимуть «зелені» тільки на суму, еквівалентну 3 тис. грн (близько $230). Зате курс продажу складе давно забуті 13 грн/$.

Знизити курс банкірів змусили в наказовому порядку, після чого офіційні котирування долара в банківських відділеннях дійсно впали до позначки 13 грн/$. Проте купити його як і раніше неможливо.

«Попит на долар з боку населення дуже високий, фінустанови не можуть задовольнити самостійно. Краще за все, щоб НБУ провів інтервенції для поповнення кас банків готівковою валютою. Для початку буде достатньо $10 млн. З урахуванням введеного обмеження $200 в одні руки цього має вистачити, щоб задовольнити тижневий попит», - вважає голова правління ВАБ Банку Денис Мальцев.

Втім, не факт, що і ці виділені НБУ кошти не перетечуть на чорний ринок, який в останні місяці залишається головним джерелом валюти для населення і підприємств. Валюту зараз купують або у вуличних мінял, або в Мережі. На сторінках спеціалізованих фінансових сайтів можна залишити заявку на продаж-купівлю ВКВ і придбати практично будь-яку суму, але по курсу на 1-1,5 грн дорожче, ніж декларується в відділеннях банків. Більш того, за допомогою посередників зробити це можна і в обмінних пунктах самих банків, а то і в їх відділеннях.

«Банки вже відкривають дві каси: одна офіційна, друга працює по дзвінку», - розповів «ДС» голова правління Української міжбанківської валютної біржі Анатолій Гулей. На замовлення оптові міняйли можуть привести готівку прямо в офіс в звичайних валізах. Цікаво, що Нацбанк навіть не намагається втрутитися в ситуацію: там говорять, що «чорні» операції - справа правоохоронних органів. Однак МВС і СБУ в упор не помічають бізнес міняйлів. Це наводить на підозри про кришуванні цього бізнесу на найвищому рівні, пише «Деловая столица».

До того ж, в найближчій перспективі курс на «чорному» ринку може підрости, що зробить цей бізнес ще прибутковіше. «Канали, які були пов'язані з конвертаційними центрами і обертали в день до $150 млн, зараз у більшості закриті», - пояснив «ДС» скарбник одного з банків. Тільки за останній місяць на ринку вже було два скандали, пов'язаних з блокуванням роботи «відмивочних» фінустанов. На початку вересня Центробанк визнав неплатоспроможним АктаБанк, який за останні два роки встиг перевести в готівку через рахунки фізосіб іноземну валюту на 65 млрд грн.

Минулого тижня аналогічний вердикт був винесений ПАТ «Грін Банк». За оцінкою регулятора, протягом 2013-2014 рр. ця фінустанова встигла перевести в готівку близько 20 млрд грн.

В одному зі своїх інтерв'ю голова НБУ Валерія Гонтарева озвучувала оцінку, згідно якої обсяг нелегальних операцій тільки 14 банків в 2013 р. склав близько 300 млрд грн. Втім, фінансисти не сумніваються, що період лихоліття триватиме недовго.

«Ймовірно, що у «конвертів», які створювалися за колишньої влади, естафету приймуть нові фінустанови. Тобто відбудеться не більш ніж зміна вивісок», - припускає директор департаменту міжнародного податкового планування однієї з юридичних компаній.

За оцінками директора компанії FIBO Україна Сергія Поплавського, підприємства закуповують у оптових міняйлів не менше 50% від обсягів, які зараз офіційно реєструються на міжбанку. Це близько $100-200 млн щодня, або $3-6 млрд щомісяця.

«На тіньовому ринку попит на валюту як мінімум такий самий, як на міжбанківському ринку», - стверджує експерт ІАЦ Forex Club в Україні Марія Сальникова. До цього потрібно додати попит з боку населення. Ще в січні-лютому обсяг операцій з готівковою валютою щомісячно складав близько $2,5 млрд на місяць. У серпні ж цей показник не дотягнув і $1 млрд (в серпні 2013 р. - 3,24 млрд). Різниця в $1,5-2 млрд - і є обсяг, який кожен місяць обертається на «чорному» ринку. І це мінімум. Адже ослаблення курсу гривні і дефіцит «зеленого» посилили попит. З урахуванням операцій, які проводяться населенням, «чорний» оборот долара в Україні може досягати $8-14 млрд. Відповідно, загальний заробіток чорних міняйлів складає як мінімум 16-28 млрд грн на місяць.

Звідки береться «чорна» валюта

Є кілька джерел постачання ВКВ на «чорний» ринок. За даними НБУ, в 2013 р. обсяг грошових переказів в Україну склав $8,5 млрд. Тільки сума приватних трансфертів з-за кордону досягла $2,88 млрд. Причому по неформальних каналах (тобто готівкою) в країну було заведено $1,16 млрд. Нинішнього року цей показник серйозно виріс.

«Гроші заробітчан поступово перетікають на чорний ринок. Якщо ж, як планує уряд, збір до Пенсійного фонду з купівлі-продажу валюти буде збільшений в чотири рази - до 2%, трансферти повністю підуть у тінь», - вважає Анатолій Гулей.

Банкіри допускають, що значний потік необлікованої валюти заходить в країну через окупований Донбас. Не можна забувати і про відтік валюти з банківського сектора. З початку року відтік валютних депозитів склав близько $7 млрд, ще $2 млрд були куплені в «обмінниках». Певна частка цих грошей перетікає на чорний ринок, оскільки там курс вище і не потрібні документи», - каже фінансовий експерт Олександр Охрименко. Крім того, в Україні поза банківською системою перебуває близько $100 млрд, частина з яких вже давно обслуговує чорний валютний ринок.

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme