Мінливі тарифи: Якою буде ціна на газ

Новини зі сфери енергетики тримають українців у тонусі. Адже щодо тарифів на найближчі місяці лунають ледь не протилежні думки

Мінливі тарифи: Якою буде ціна на газ…

Depo.ua розбирався, як зміняться цифри у платіжках українців. 

Як визначаються тарифи

Отже, експерименти з тарифами – одне з улюблених занять українських високопосадовців. Зокрема, з 2018-го ціна на газ для населення визначалася за фіксованими урядом тарифами. Втім, зміни на газовому ринку призвели до того, що закріплена ціна виявилася вищою до реальної. Підхід передивилися. З квітня почала діяти норма, за якою тариф визначали за найнижчим із чотирьох показників – середньої вартості імпортованого газу, ціни на українській енергетичній біржі, ціни для комерційних споживачів і, власне, тих самих "урядових" тарифів. Останній показник був своєрідною захисною стелею, оскільки, як би не піднімалися ринкові ціни, вище владного порогу підскочити не могли. 

З 1 січня підхід змінюється знову. Ціну для людей визначатимуть як середньоарифметичне ціни для промисловості.  Себто, ситуацію формуватимуть виключно ринкові механізми, без адміністративного втручання. Відповідно, жодні обмеження на зростання ціни не діятимуть. 

Втім, і раніше вони були вельми відносним запобіжником. Адже, наприклад, у жовтні ціна на газ для населення становила 4,72 грн за кубометр (без ПДВ), тоді як фіксовані державні, – 7,18 грн. Тенденція і загалом виглядала позитивною для особистих бюджетів українців – за даними голови комітету парламенту з питань енергетики та ЖКГ Андрія Геруса, за сім місяців поточного року ціна знизилась на 35%. 

Отже, якщо ситуація б продовжувала розвиватися у попередньому руслі, приводів для особливих хвилювань у українців не було б. Наразі ціна для населення і промисловості якщо і відрізняється, то неістотно. Зокрема, у листопаді для промисловим об'єктам пропонується газ за ціною у 4,9 – 5,46 за кубометр. Населенню – за 4,9. Втім, кінцевий показник коливається в залежності від конкретної мережі, до якої під'єднані будинки, – вони роблять свої націнки і додають до прайсу вартість транспортних витрат, нулів у платіжках додає і ПДВ, який не враховують в озвучених цифрах "Нафтогазу". 

Підсумкові ціни для людей наводить консультаційний центр ГазПравда

Втім, наприкінці цього року закінчується газовий контракт з Росією і у газовій формулі з'являється ціла низка невідомих. 

Якщо Україна та Росія підпишуть новий газовий контракт

Під час брифінгу 25 листопада міністр енергетики Олексій Оржель повідомив, що наразі Україна робить все можливе, аби підписати з "Газпромом" новий договір.  Тоді, з огляду на великий запас газу у сховищах, на думку міністра, ціни можуть сягнути свого історичного мінімуму. 

Страхова ціна від Оржеля

Втім, для тих, хто не вірить у здатність росіян домовлятися на адекватних умовах, у уряду є альтернативне рішення – так звана страхова ціна за програмою "Гарантована ціна на газ", представленою сьогодні, 27 листопада. 

У повідомленні уряду вказується, що ціна буде на 7% менша, ніж у попередньому році. 

"Уряд захищає людей під час опалювального сезону. Ми забезпечили стабільність на ринку природного газу в умовах потенційної відсутності транспортування газу українською газотранспортною системою", – коментує прем'єр Олексій Гончарук.

Згідно з пропозицією, ціна на період з 1 січня до 1 травня наступного року становитиме 6,96 грн за кубометр з ПДВ, але без тарифів на транспортування. 

Населення залучається до програми за замовчанням, але українці мають можливість вийти з неї до 20 грудня цього року. І якщо вийдуть, платитимуть за газ за ринковими цінами. 

"Це так званий ринковий інструмент, що має назву "контракти на майбутнє". Чому це так важливо? Тому що населення не повинно 31 грудня мати одну ціну, а з 1 січня – іншу, удвічі-утричі більшу", – за кілька днів до офіційного оголошення зазначав Олексій Оржель.

Запропонований прайс нижчий, ніж у перший квартал 2019-го, коли тариф складав 8,55 за кубометр. 

До того ж, з урахуванням тенденцій, у січні ціна може сягнути цієї позначки сама собою.  Хоча, у разі досягнення економічного консенсусу з Росією, вельми вірогідно, що ринковий прайс буде нижчим. 

Зазначимо, що такі пропозиції для українців вже звичні. Зокрема, у вересні закінчилася спеціальна програма "Нафтогазу" "Газовий запас", за якою населенню пропонувалося запастися газом на зиму за літніми цінами. За її результатами, 55 тис. родин придбали 67,5 млн кубометрів газу за ціною у 6,15 з ПДВ. 

Втім, в даному випадку варто взяти до уваги, що зі створенням незалежного оператора ГТС, тарифи на транспортування газу можуть істотно підскочити, що, в підсумку, збільшить тариф ще на 1/4. 

Якщо про газ не домовляться

На випадок, якщо відносини між газовими компаніями України і Росії припиняться остаточно, у "Нафтогазі" є доволі невтішні прогнози. Зокрема, в такому разі, ринкова ціна може піднятися до 10, 75 грн за кубометр без ПДВ та витрат на транспортування і розподіл. 

Тож, враховуючи, що, наприклад, у структурі тарифу на опалення витрати на газ становлять близько 4/5, прайс може підскочити ледь не вдвічі. 

Але ситуація  може розвиватися геть інакше, ніж це передбачають у Коболєва. Деякі експерти озвучують ще більш драконівські цифри – зокрема, у 13 грн за кубометр. Інші наголошують, що Кабмін навряд чи б пропонував настільки знижену відносно реально перспектив страхову ціну. Але більшість стверджує, що прогнозувати прайс на газ – процес не більш вдячний, ніж ворожіння на кавовій гущі. Адже у економічних та геополітичних розкладах залишається забагато невідомих. 

Нагадаємо, навіть у разі фіаско в українсько-російських переговорах, миттєво запустити газопровід "Північний потік - 2" Росія не зможе. Хоча влада країни анонсує дедлайн до кінця року, більшість експертів сходяться на тому, що проект готуватимуть протягом наступних шести місяців. Про старт роботи газогону з середини наступного року сказав вже й російський віцепрем'єр Дмитро Козак. До того ж, американські санкції взагалі ставлять проект під загрозу. І ось тут питання: чи вдасться Європі знайти альтернативний недорогий газ у чималій кількості. 

По-перше, дефіцит газу в Європі, що наразі виступає такою собі популярною страшилкою, навряд чи можливий. За інформацією Gas Infrastructure Europe, найбільші європейські ПСГ заповнені в середньому на 99%. Втім, якщо країни надумають задіяти свої "недоторкані запаси", ціни можуть підвищитися. 

По-друге, не виключено, що нішу Росії спробує зайняти США, при тому, з такою ціновою політикою, аби газове співробітництво з Росією для більшості країн стало невигідним. До речі, на початку осені Україна, США і Польща підписали угоду про газову співпрацю, і наразі частина газу постачається до нашої країни з іншого континенту через польський завод у в Свіноусті.  Ціну заморського газу не розголошують. Втім, якщо американський газ дешевше російського, наразі пропускна здатність польського трубопроводу – 1,5 млрд кубометрів на рік. 

По-третє, нарощує свою присутність на ринку Європи і Катар. Міністр енергетики країни Мохаммед бін Салех Аль-Сада заявив, що "Європа – дуже важливий ринок". У "Нафтогазі" також наголошували, що як одну з можливостей розглядають транспортування газу з цієї країни. І хоча в перспективі одна з альтернативних схем може бути вигіднішою за традиційну російську, миттєво переорієнтувати усю систему та ще і без суттєвих коливань у ціні – задача з розряду утопії.  

 

 

Більше новин про події у світі читайте на Depo.Головна

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

data-matched-content-rows-num=1 data-matched-content-columns-num=4 data-matched-content-ui-type="image_stacked"