Меморандум МВФ: ЗМІ попереджають про зростання тарифів на газ і комуналку (ДОКУМЕНТ)

Співпраця з Міжнародним валютним фондом (МВФ) передбачає для України низку зобов'язань, зокрема, у реформуванні енергетичного сектору. Ці реформи можуть призвести до зростання тарифів для населення
 

Меморандум МВФ: ЗМІ попереджають про зро…
Фото: Пресслужба МВФ

Про це пишуть "Українські новини" з посиланням на текст меморандуму про співпрацю з МВФ, який видання має у своєму розпорядженні, передає Depo.ua.

"Лист про співпрацю з МВФ і меморандум, який до нього додається, ще не підписаний президентом. Документи, як повідомили агентству співрозмовники, знайомі з їх підготовкою, проходять бюрократичні процедури в Офісі президента", – зазначають у публікації.

Планується, що Володимир Зеленський підпише лист сьогодні - в п'ятницю, 29 травня. Потім весь пакет документів буде переданий МВФ, де почнеться процедура підготовки до винесення питання про затвердження для України кредитної програми stаnd-by на 18 місяців і $5 млрд на розгляд раді директорів МВФ. Питання щодо України може бути внесено до порядку денного одного із засідань в найближчі два тижні. Поки меморандум офіційно не опублікований.

Видання, посилаючись на документи пише, що Україна пообіцяла відмовитися від продовження спецзобов'язань із поставок газу населенню і ТКЕ і зробити низку кроків, які в перспективі призведуть до підвищення цін на газ і тарифів на комунальні послуги. Крім того, серед обіцянок, даних МВФ - посилення боротьби з боржниками шляхом збільшення штрафів і "спрощення правого примусу" платити за газ і комунальні послуги. Також вдалося дізнатися, які зміни можуть бути внесені до статуту НАК "Нафтогаз України", що теж є однією з умов надання Україні кредиту.

"У блоці меморандуму з МВФ під назвою "Реформа енергетичного сектора", Україна дає обіцянку більше не продовжувати спецзобов'язання (ПСО), покладені на НАК "Нафтогаз України" щодо обов'язкового продажу газу для потреб населення. Правда, для забезпечення безпеки поставок газу побутовим споживачам буде створений механізм тимчасового гарантування постачальника (SOLR)", -пише видання, припустивши, що таким постачальником буде "Нафтогаз".

ПСО зараз діє згідно з постановою уряду № 867 від 2018 року. До 2020 року цей документ регулював ціну газу, проте з 1 січня поточного року таке регулювання скасовано – залишилися тільки зобов'язання з продажу газу для населення і підприємств теплокомуненерго (ТКЕ) за ринковою ціною.

З 1 травня ПСО мало бути скасовано повністю, проте уряд продовжив його дію для населення – до 1 липня 2020 року, а для ТКЕ – до 1 травня 2021 року.

"Зараз в меморандумі з МВФ, виходячи з документів … міститься умова, що ПСО більше продовжуватися не буде і скасується повністю відповідно 1 липня для населення і 1 травня 2021 роки для ТКЕ. При цьому ціна газу залишиться ринковою. За яким механізмом вона буде визначатися поки не відомо. Але якщо зараз уряд ще встановлює граничну ціну газу для населення і на сьогоднішній день вона складає 4650 грн за тисячу кубометрів (без ПДВ і витрат на транспортування), то ця "стеля" буде скасована", – зазначається у публікації.

Крім цього, з метою спрощення процедури зміни постачальників газу, що є одним з маяків програми, планується дозволити перехід на нового постачальника при наявності боргу перед старим, при цьому заходи боротьби з неплатежами за газ і комунальні послуги будуть посилені.

Видання також зазначає, що уряд вже зняв обмеження на тарифи на опалення побутовим споживачам, скасувавши постанову № 560 від 26 червня 2019 р і обіцяє до кінця вересня забезпечити укладення нових договорів на комунальні послуги з переглядом тарифів. Виходячи з формулювання в документі, тарифи можуть вирости через врахування в них капвкладень компаній, що надають послуги і зростання ціни газу.

"Починаючи з опалювального сезону 2020-21 рр., тарифи на опалення будуть переглядатися і встановлюватися не рідше ніж один раз на рік до початку опалювального сезону, щоб забезпечити адекватне відображення змін у витратах на газ і негазових видатках (включаючи капвкладення) в тарифах на опалення. З цією метою до початку опалювального сезону 2020-21 рр. ми скасуємо Постанову КМУ № 1082 від 24 грудня 2019 р яке допускає асиметричні зміни в рахунках за опалення без необхідності враховувати тарифи на опалення при зміні ціни на газ на вході", – йдеться в меморандумі.

Крім того, агентству вдалося уточнити, які саме зміни в статут НАК "Нафтогаз України" можуть бути внесені в рамках виконання програми з МВФ. Зокрема, буде розглянуто питання про скасування призначення Кабміном глави і членів правління компанії, що передбачено п.22 статуту – ці функції будуть у наглядової ради НАК.

Також Кабмін може відмовитися від права ухвалювати рішення, обов'язкові для виконання наглядовою радою і затверджувати фінансовий план компанії - п 32 і 29 відповідно. Крім того, можливі ще деякі зміни, які розширять повноваження наглядової ради НАК в порівнянні з тими, які були до зміни статуту урядом Володимира Гройсмана в 2018 році. За інформацією агентства, НАК буде прагнути змінити статут відповідно до домовленостей з ЄБРР про введення корпоративного управління, які повинні були бути реалізовані ще в 2017 році. Однак тоді уряд Гройсмана відмовилося змінювати статут НАК, після чого незалежні члени наглядової ради подали у відставку.

Нагадаємо, 21 травня Міжнародний валютний фонд та Україна завершили обговорення та дійшли домовленості на рівні персоналу щодо нової 18-місячної програми stand-bу на $5 млрд.

Також посли країн G7 привітали Україну і МВФ із досягненням угоди про нову програму допомоги, яка розрахована на 18 місяців.

Згодом стали відомі подробиці нової угоди України з МВФ.

Водночас у Зеленського заявили, що Україна може відмовитися від співпраці із МВФ через чотири роки.

Станом на 27 травня питання про схвалення 18-місячної програми stand-by для України обсягом 5 млрд доларів досі не було включене до порядку денного засідань Ради директорів Міжнародного валютного фонду (МВФ) – саме цей орган ухвалює остаточне рішення по програмі. 

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme