Македонія може поставити хрест на мрії Кремля про "Турецький потік"

Перспективи виходу газопроводу "Турецький потік" за межі Туреччини стають все менш реальними. Одна з ключових країн сухопутного маршруту, Македонія, жорстко зв'язала перспективи проекту зі схваленням ЄС
Македонія може поставити хрест на мрії Кремля про "Турецький потік"
Македонія може поставити хрест на мрії Кремля про "Турецький потік"

Македонія буде брати участь у газопроводі "Турецький потік" тільки після того, як Росія і ЄС дійдуть згоди щодо проекту, заявив учора прем'єр країни Нікола Груєвський в інтерв'ю місцевому виданню Press24. Македонія має стати третьою країною на маршруті газопроводу після Туреччини та Греції, з якими Росія зараз веде переговори про міжурядову за проектом, який став в останні півроку одним з ключових елементів енергополітики Москви, передає depo.ua з посиланням на "Комерсант".

Заяви прем'єра Македонії також, принаймні частково, мають політичне підґрунтя. В останні тижні обстановка в Македонії загострилася, опозиція на чолі з Зораном Заєв намагається домогтися негайної відставки уряду, а прем'єра звинувачують у проросійській позиції.

"Турецький потік", який змінив скасований півроку тому South Stream, повинен пройти по дну Чорного моря до Туреччини і потім, через Грецію та Македонію, в Сербію, Угорщину та Австрію, де розташований один з ключових газових хабів Європи - Баумгартен. Ця труба в чотири нитки потужністю в цілому близько 60 млрд кубометрів газу на рік покликана повністю замінити український транзитний маршрут, від якого "Газпром" обіцяє відмовитися в 2020 році. Але поки проект знаходиться в початковій стадії, по ньому не укладено жодної зобов'язуючої угоди, неясні і джерела фінансування. Тим не менш Росія вже почала роботи по будівництву труби, так і не отримавши дозволу від Туреччини.

Оминути Македонію газопровід в нинішньому варіанті не може, але для самої країни проект не надто цікавий. Вона споживає всього лише близько 150 млн кубометрів газу на рік, отримуючи його з Росії. Але, підкреслив Нікола Груєвський, російський газ занадто дорогий (ціна дійсно одна з найвищих у Європі - більше $500 за 1 тис. кубометрів), і влада Македонії планує отримати доступ до газопроводу TAP, по якому в Південну Європу буде поставлятися азербайджанський газ.

В результаті невелика країна, думкою якої про проект досі ніхто всерйоз не цікавився, може зіграти в його долі ту ж роль, що і Болгарія для South Stream, - саме заморозка будівництва газопроводу в країні стала останньою краплею, що призвела його скасування, відзначає видання.

У такій ситуації джерела видання все більше сумніваються, що у "Турецького потоку" взагалі буде сухопутна частина за межами Туреччини. Переважна більшість співрозмовників видання на газовому ринку як у Європі, так і в Росії вважає, що "Газпром" обмежиться в кращому випадку прокладкою двох ниток газопроводу через Чорне море. Тим більше що саме на такий проект у монополії вже є підрядні контракти з італійською Saipem і швейцарської Allseas Group. Як Saipem, так і голландської дочірньої компанії "Газпрому" South Stream Transport BV восени минулого року довелося через санкції проти Росії запитувати дозволу на проведення робіт і закупівлю обладнання у влади відповідно Італії та Нідерландів. Дозволи отримані тільки на одну нитку.

Формально підводні газопроводи не підпадають під санкції ЄС і Швейцарії, але на практиці влада окремих країн може як мінімум затягувати видачу дозволів, говорить джерело видання в одній з європейських нафтогазових компаній, що зіткнулися з проблемою санкцій. Про те, що "Газпром" вельми серйозно оцінює ризик такого розвитку подій, свідчить те, що компанія вкрай дорожить поточним контрактом з Saipem і після скасування South Stream платить їй близько € 25 млн на місяць за простій. Allseas як підрядник другої нитки поки не запитувала дозволу у влади Швейцарії. Перспектив контракту на третю нитку "Турецького потоку" без серйозного поліпшення політичної ситуації, на думку співрозмовників видання, у "Газпрому" майже немає.

Читайте також: Чи допоможе Путін розпалити нову війну на Балканах