Куди поведе "Укрнафту" таємничий британець зі Швейцарії

Сьогодні Кабінет міністрів України схвалив підписання контракту з новим головою правління "Укрнафти" британцем Марком Роллінзом.
Depo.Гроші
16 вересня 2015 13:30
ФОТО: depo.ua
Куди поведе "Укрнафту" таємничий британець зі Швейцарії
Куди поведе "Укрнафту" таємничий британець зі Швейцарії

Він був призначений на цю посаду ще 22 липня, замінивши Пітера Ванхеке. За кандидатуру Роллінза проголосувала абсолютна більшість голосів акціонерів "Укрнафти".

"Це для мене великий виклик", - прокоментував тоді призначення Роллінз, додавши, що має великий досвід вирішення спорів між державою і приватними акціонерами, а також досвід в реорганізації великих активів.

Куди поведе "Укрнафту" таємничий британець зі Швейцарії - фото 1

Всього у конкурсному відборі тоді взяло участь більше 80-ти претендентів з України, Великої Британії, США, Румунії, Єгипту, Марокко, Грузії, Норвегії і Данії.

Двомісячну затримку Кабміну із затвердженням Роллінза можна пояснити тим, що британець усе одно не зміг би приступити до роботи в "Укрнафті" раніше 4 вересня 2015 року, коли закінчувався його контракт керівника енергетичної компанії "BG Казахстан".

Варто також нагадати, що 50% + 1 акція "Укрнафти" належить "Нафтогазу", а близько 42% - компаніям, афільованим з групою "Приват" Ігоря Коломойського.

Куди поведе "Укрнафту" таємничий британець зі Швейцарії - фото 2

Марк Роллінз (у центрі) разом із Ігорем Коломойським та керівником правління НАК "Нафтогаз" Андрієм Коболєвим

Хто такий Марк Роллінз

Марк Роллінз має ступінь магістра в галузі математики Кембріджського університету (1985) і доктора технічних наук Оксфордського університету (1989).

На початку 1990-х років Роллінз займався розвитком бізнесу з Shell, працював на нафтогазових проектах у країнах колишнього Радянського Союзу, в тому числі на проекті "Сахалін-2" і декількох підприємствах на Північному Каспії.

1996 року працював у нафтогазовій компанії Clyde Petroleum (Великобританія).

З 1997 року по 2000 рік займав керівні пости в компанії ARCO (США).

2005 року став засновником і головним виконавчим директором приватної компанії Avante Petroleum, що займалася розвідкою і видобутком вуглеводнів у Південній Америці.

2008 року Роллінз почав роботу в енергетичній компанії BG Group. У вересні 2009 року став старшим віце-президентом BG Group по країнах Центральної Азії і очолив підрозділ компанії в Казахстані.

Куди поведе "Укрнафту" таємничий британець зі Швейцарії - фото 3

Що знає про Роллінза WikiLeaks

Ще до голосування за Роллінза, він потрапив у центр уваги ЗМІ завдяки оприлюдненим "Українською правдою" матеріалам WikiLeaks, які проливали світло на особливості роботи британця у "BG Казахстан".

Зарплатня Роллінза на посаді голови BG у Казахстані скаладала $72 000 на місяць.

Про це, за даними WikiLeaks, послу США в Казахстані під час зустрічі заявив Максат Іден - віце-президент державної компанії Kazmunaigaz. Під час зустрічі Іден заявив, що незадоволений Роллінзом, оскільки той не доставив міністру енергетики необхідний документ про арбітраж щодо нафтового родовища Карачаганак.

"Я сказав йому, Марк, не будь ідіотом. Досить випробовувати долю! Знаєш, скільки він заробляє? $72 000 на місяць! На місяць !! Плюс пільги! Плюс бонуси! Живе в Швейцарії, але, ймовірно, працює в Лондоні. Приїжджає сюди раз на місяць, щоб відзначитися. Гарне життя, правда?" - сказав тоді Іден послу США.

Сам британець у інтерв'ю ВВС пізніше спростував і розмір зарплати і твердження, що він не приїжджає на "робоче місце".

Наскільки вигідне власнику групи "Приват" Ігорю Коломойському, який веде нафтові "війни" з державою, зокрема в Лондонському суді, призначення саме Роллінза на посаду керівника "Укрнафти" важко судити. Але за даними "Української правди", підконтрольні Коломойському компанії - міноритарні акціонери "Укрнафти" - були серед тих, хто висунув Роллінза кандидатом на посаду голови "Укрнафти".

Куди поведе "Укрнафту" таємничий британець зі Швейцарії - фото 4