Кому офшори повилазили: найцікавіше для українців (СПИСОК)

Все, про що ми здогадувались - але не хотіли вірити
Depo.Гроші
4 квітня 2016 11:45
ФОТО: depo.ua
Кому офшори повилазили: найцікавіше для українців (СПИСОК)
Кому офшори повилазили: найцікавіше для українців (СПИСОК)

Витік 11.5 мільйонів документів юридичної фірми Mossack Fonseca , які охоплюють сорок років її діяльності і стосуються 140 політичних лідерів та високопоставлених посадовців (з них — 72 колишніх чи нині чинних глав держав), за своїм ефектом явно може затьмарити Wikileaks.

Хвилі від цього витоку ще довго блукатимуть І саме за тим, якими будуть наслідки для фігурантів цього скандалу, в майбутньому можна буде чітко сказати,

Чи вплине публікація документів Mossack Fonseca на звички та традиції української еліти, один з найяскравіших представників якої створив віргінську “офшорку”, щоб не платити податків за проданий (точніше, все ще не проданий) бізнес, внаслідок чого на все життя потрапив в один список з Путіним, Мубараком та Каддафі — покаже час.

А от президент, якого впіймали на двох порушеннях українського законодавства, у нас вже є . Саме він буде призначати нашого Генерального прокурора, впливати на формування уряду, і вручати посмертні нагороди родичам наших загиблих солдатів. Такі справи.

Кому офшори повилазили: найцікавіше для українців (СПИСОК) - фото 1

Петро Порошенко

Президент України створив офшорну холдингову компанію Prime Asset Partners Limited на Британських Віргінських островах, з метою уникнути подальшого оподаткування при продажі кондитерської корпорації Roshen.

Чи порушив цими діями закон Петро Порошенко — мав би (і, будемо надіятись, таки буде) вирішувати суд.

Але дії чинного президента України входять в очевидну суперечність із законодавством як мінімум у двох випадках. Петро Порошенко створив нову компанію, сидячи в кріслі президента. Він не вказав цей актив у своїй фінансовій декларації.

Валерія Гонтарєва

На відміну від Петра Порошенка, нинішній керівник Нацбанку користувалась послугами Mossack Fonseca до приходу на високу посаду.

Фінансова група ICU, яку очолювала Гонтарєва з 2007 року до переходу в НБУ, оформлена на компанію ICU holdings limited (Британські Віргінські острови).

Згідно з документами Mossack Fonseca та Національного банку України, ICU мала тісні стосунки з заступником голови Зовнішторгбанку Росії (ВТБ) Юрієм Соловйовим. Фактично чверть ICU донедавна належала дружині Соловйова, а офшорні компанії під управлінням ICU отримували позики від офшорних компаній Соловйова.

Лазаренко і Тимошенко

У документах Mossack Fonseca зокрема, йдеться про те, що 12 червня 1998 року детектив поліції Британських віргінських островів Макдауелл Грем Сміт, що діяв за дорученням української влади, отримав санкцію на обшук в офісі компанії Mossack Fonseca.

Метою Сміта була інформація про компанії, трасти і транзакції, пов'язані з Тимошенко і Лазаренко та близькими до них особами.

В ордері на обшук було зазначено, що оперативні заходи проводяться "в зв'язку зі справою про шахрайство і розкрадання коштів."

Серед структур, які цікавили Сміта, були дві компанії, які мали пряме відношення до влсника Kyiv Post, британського бізнесмена Мохаммада Захура. Одну з них, Metalsrussia Corp. Ltd., він заснував в 1991 році. Пізніше вона була перейменована в ISTIL Group.

South East Asia Metal Limited - друга зі згаданих компаній Захура - володіє контрольним пакетом акцій Донецького металургійного заводу - одного з найстаріших підприємств на південному сході України.

За інформацією тодішнього заступника генпрокурора України Миколи, Обихода, який очолював слідство в Україні, детективи острівної держави мали з'ясувати, чи не використовувалися ці структури з метою відмивання брудних грошей Єдиних енергетичних систем України. Структури Захуда, на думку слідчих, виявились непричетними до оборудок Лазаренка.

Кому офшори повилазили: найцікавіше для українців (СПИСОК) - фото 2

Володимир Путін

Тут масштаб порушень далеко більший, ніж у Петра Порошенка. Офшорок, пов'язаних з банком “Росія” і близькими друцзями Володимира Путіна, було цілих чотири - Sonnette Overseas, International Media Overseas, Sunbarn і Sandalwood Continental. Перші дві належать віолончелісту і другу Путіна Сергію Ролдугіну. Всі чотири брали участь в десятках угод, яку фінансові аналітики визнали “підозрілими”.

В якості прикладу “підозрілих” угод можна навести той факт, що компанія Sandalwood Continental придбала один зі своїх активів за суму в один долар і продала його через три місяці за 133 мільйони доларів. Такий от прибутковий бізнес.

Ця ж компанія отримала від російського держбанку кредит на суму 800 мільйонів доларів — і жоден з експертів не зумів знайти жодних відомостей ні про гарантії щодо цього кредиту, ні про виплати по ньому.

Загальна вартість відверто “підозрілих” угод становить помітно більше 2 мільярдів доларів.

Кому офшори повилазили: найцікавіше для українців (СПИСОК) - фото 3

Ільхам Алієв

Насправді, ні до чого особисто не причетний. Повідомляється тільки, що дружина Алієва, а також його сестра і діти використовували зареєстровані в Панамі офшорки, щоб тримати свої частки акцій в золотодобувних компаніях і лондонкой нерухомості.
Втім, в даному випадку, розраховувати на якісь наслідки публікації документів для “сім'ї” не доводиться. Бо ще у 2013 році, відповідаючи на прохання прокоментувати аналогічні повідомлення, прес-секретар азербайджанського лідера заявив, що "дочки президента теж мають право вести бізнес". Бувають, бувають на світі “обдаровані сім'ї” - і нічого з тим не подієш.

Кому офшори повилазили: найцікавіше для українців (СПИСОК) - фото 4

Ліонель Мессі

Згадки про Ліонеля Мессі, також містяться в документах Mossack Fonseca. У документах є легальні підтвердження того, що Мессі і його батько були власниками компанії у Панамі, яка називалась Mega Star Enterprises Inc.
Це новий, дотепер невідомий пункт у списку підставних офшорок пов'язаних з Мессі. Розслідування її діяльності, без сум ніву, буде додано до прави про ухилення від сплати податків, яка розслідується стосовно легендарного футболіста в Іспанії.

Кому офшори повилазили: найцікавіше для українців (СПИСОК) - фото 5

Джекі Чан

Серед людей, чиї прізвища виплили у внутрішній документації панамсчької юридичної компанії Mossack Fonseca виявився і відомий актор Джекі Чан.

В його власності перебуває шість офшорних компаній, що керуються Mossack Fonseca.

Втім, свідчинь про протизаконне використання цих компаній для уникнення оподаткування чи відмивання грошей наразі немає.

Кому офшори повилазили: найцікавіше для українців (СПИСОК) - фото 6

Сі Цзиньпін

Не тільки український та російський президенти, але і їх китайський колега користувались послугами Mossack Fonseca. Зокрема, брат дружини голови КНР, генерального секретаря ЦК КПК Сі Цзиньпіна створив на Британських Віргінських острповах дві офшорні компанії в 2009 році.

Окрім того, подібні офшоні компанії були зареєстровані Mossack Fonseca на членів родин принаймні восьми нинішніх або колишніх членів Центрального комітету Політбюро Китаю, основного керівного органу країни.

Кому офшори повилазили: найцікавіше для українців (СПИСОК) - фото 7

Сигмюндюр Гюннлейгссон

Премєр-міністр Ісландії також виявився замішаним у скандал з оприлюдненням документації компанії Mossack Fonseca. Зокрема, Гюннлейгссон був власником офшорної компанії Wintris на Британських Віргінських островах, яку разом з дружиною купив в 2007 році.

Офшорна компанія мала мільйони доларів облігацій в ісландських банках. Під час фінансової кризи банки збанкротували, але сім'я прем'єра не збідніла, повернувши кошти через державне рефінансування. Свої офшорні компанії прем'єр не задекларував.

Фото ЕРА

Більше економічних новин читайте на Depo.Гроші.