Долари – через термінал: Як зміняться правила купівлі-продажу валюти

Нацбанк лібералізує ринок поводження з іноземною валютою, що може сприяти поширенню нових фінансових сервісів для користувачів 

Економічний і політичний оглядач
Долари – через термінал: Як зміняться пр…
Експериментальний пристрій з обмніу валюти, встановлений в терміналі аеропорту "Бориспіль" не можна назвати надто популярним у подорожуючих

Представники ринку фінансових послуг намагаються шукати нові способи заробітку і розширення за рахунок нових сервісів. У свою чергу, певну роль зі стримування потуг бізнесу до лібералізації банківського ринку стримує держава, яка нерідко застосовує обмеження для вільного обігу грошей, зазначає Depo.ua.

Проте інколи все ж робить і послаблення, які можуть дати можливість розвитку окремих секторів фінансового ринку. Йдеться, зокрема, про недавню постанову НБУ від 15 січня, в якій регулятор повернув можливість більш вільного поводження у сфері валютообмінних операцій. Йдеться, зокрема, про відновлення можливості для юридичних і фізичних осіб обмінювати валюту на так званих умовах "форварду", коли імпортери та експортери, що оперують іноземними валютами, можуть убезпечитись від раптових курсових стрибків і неприємних грошових втрат від того.

У пересічних громадян може з'явитися можливість більш вільного оперування з готівковими євро та доларами, яким більшість з нас віддає перевагу, коли намагається зробити заощадження. При цьому українці все частіше використовують для купівлі-продажу валюти електронні банківські системи, які поступово витісняють готівковий спосіб обміну. Валюту купують та продають, зокрема, через банківські застосунки для мобільних телефонів та веб-браузери комп'ютерів.

В 2019 році з'явився сервіс, пов'язаний з продажем або купівлею валюти через банківські  термінали самообслуговування, але повноцінно він так і не запрацював і бажаної можливості "вставити гривні і отримати долари" не з'явилося. Новий сервіс просто сдублював можливості електронного валютообміну, доступного у поширеному серед українців Приват24. Йшлося про те, що через термінал справді можна було придбати долари або євро, але отримати їх можна було лише на відповідну валютну карту банку, але аж ніяк не готівкою. А от заплатити за безготівкові долари можна було гривневою готівкою через той самий термінал.

Тоді, у 2019 році, Приватбанк почав розвивати і мережу так званих банкоматів "замкненого циклу" - пристроїв, що можуть не лише видавати, а й приймати готівку. Причому купюри в такий банкомат можна вставляти не по одній, як у традиційні термінали, а пачкою по 200 купюр. Фактично цей апарат – поєднання класичних банкомату, що лише видає готівку, і терміналу, що лише її приймає. Паралельно з "приватом", подібні апарати, які, втім, заточені лише під обмін валют, спробували встановити і кілька інших банківських установ.

Однак всі ці нововведення не запрацювали - швидше за все через недосконалість самих апаратів і відсутністість розбудованої мережі. Банкіри тоді зупинились на можливості використовувати термінали як спосіб безготівкової конвертації - з можливістю хіба що вносити, як зазначалося вище, готівкову гривню через термінали.

І от зараз, в рамках валютної лібералізації, в державному регуляторі вирішили, що прийшов час зробити наступний крок з витіснення людської компоненти з банківського сервісу і запустити можливість роботи з готівковими доларами та євро через платіжні пристрої. Нещодавним рішенням Нацбанку передбачено доповнити Положення про здійснення операцій із валютними цінностями пунктом, котрим дозволяється купувати у фізичних осіб готівкову іноземну валюту через платіжні пристрої. Для цього громадянину потрібно мати, власне, купюри іноземної валюти, а також платіжну картку, за якою його зможе ідентифікувати операційна система. Прийнявши долари чи євро, користувач отримає належні йому за це гривневі кошти на ту саму картку, за якою його ідентифікували. І зможе зняти їх тут же, в цьому ж банкоматі.

Примітно, що Нацбанк вніс у перелік тих, хто зможе надавати подібні послуги населенню, не лише банки, а й небанківські установи. Тож цей ринок може почати розвиватись у напрямку, який не став перспективним два роки тому - заміщенням обмінників, де сидить касир, аналогічними за функціоналом автоматами. Адже левова частина обмінників в Україні належать саме небанківським установам. І для них нові віяння можуть стати способом також рухатись в намрямку електронного майбутнього та не втрачати ринок на користь традиційних банкірів.

Втім, термінальна тема донині так і не стала перспективною, адже спецобладнання для здійснення таких операцій - недешеве. І після встановлення потребуватиме кваліфікованого сервісу та інкасації. А перспектива звикання громадян до нового сервісу може виявитись дуже повільною, тож складно прогнозувати, коли зусилля і витрати окупляться, і чи окупляться взагалі.

Більш перспективним вважався напрямок саме електронної купівлі-продажу валют, без занурення у готівку: цей сервіс є затребуваним, оскільки він зручний для мандрівників, які обмінюють свої гривні за електронні долари чи євро і розраховуються у закордонних точках продажу, чи знімають готівку у закордонних банкоматах без зайвих втрат на комісіях і курсовій різниці.

Слід зауважити, що, наприклад, в Європі, ринок конвертації готівки через термінали працює вже близько 10 років. І цей сервіс користується популярністю: спеціальні апарати для обміну встановлені в цілодобових зонах самообслуговування банків, а також в торговельних центрах та транспортних хабах.

Тож якщо вважати за реальне слідування української банківської системи в фарватері європейської, така перспектива рано чи пізно очікує і нас. Про це свідчить і рішення Нацбанку про дозвіл приймати готівкові долари.

Євро і долари для майже ніколи не впевнених в стабільності відчизняної валюти українців є основним способом накопичення заощаджень. Тож операції з готівковою валютою, яку громадяни зберігають у "матрацах", є досить розповсюдженим і мало контрольованим державою аспектом обігу грошей. Можливо, нововведення, про яке йдеться зараз, дозволить дещо підсвітити чорний ринок. Звісно, якщо держава не почне одразу застосовувати жорсткі каральні санкції щодо учасників подібних операцій. Щодо яких вже певний час переживають дрібні торгівці, які використовують зручні карткові платежі в якості певних господарських операцій і піддають себе ризику бути звинуваченими у вчиненні фінансових злочинів.

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

data-matched-content-rows-num=1 data-matched-content-columns-num=4 data-matched-content-ui-type="image_stacked"