Karbowanec. Чим українська криптовалюта відрізняється від біткойна

Захоплення електронною валютою не оминуло і Україну

Ідея електронною валюти з'явилася ще у "доісторичні" часи. Протокриптовалютою зараз деякі дослідники називають систему DigiCash, яка з'явилася ще на початку 90-х років минулого століття. Втім, сам термін "криптовалюта" народився уже в наш час, у зв'язку з появою всесвітньо відомої платіжної системи Bitcoin (яку знають навіть хакери, що час від часу блокують комп'ютери по усьому світу, вимагаючи заплатити викуп саме в "битках", як на жаргоні називають біткойн).

Одним Bitcoin'ом явище електронної валюти не обмежується. Ба більше, існують різні принципи побудови, протоколи, криптографічні алгоритми, на яких базують ті чи інші криптовалюти. На цей момент в світі нараховується 1300 електронних валют. 276 місце в цьому рейтингу займає криптовалюта з добре відомою кожному дорослому українцеві назвою "карбованець".

Точніше, Karbowanec. Це українська електронна валюта. Звісно, прикметник "українська" для криптовалюти не значить майже нічого – які кордони в інтернеті, - але автори Карбованця вирішили, що має бути певна прив'язка саме до України. В тому числі й назвою. Втім, ідея такої назви, скажемо чесно, на поверхні. Хоча деякі аналітики вважають, що вона є не надто вдалою, оскільки може асоціюватися із квазі-валютою першої половини 90-х, так званими "купонокарбованцями". А ті мало того, що самі по собі не виглядали як серйозні гроші (втім, зовнішній вигляд – це якраз найменша проблема для електронної валюти), так і з фінансової точки зору були більш ніж провальним проектом. Гіперінфляцію і мільйонну купюру Україна пережила саме з карбованцями.

Перше, що цікавить в історії української криптовалюти– чи не є вона копією біткойна. А якщо є, тоді навіщо вигадувати власний велосипед (як це було з "українською соцмережею", яка пафосно почалася і не менш ефектно луснула)? Щодо власного велосипеду можуть бути питання – але, повторимося, криптовалют в світі уже стільки, що говорити про потрібність чи непотрібність не зовсім коректно. А щодо копіювання біткойна, то тут все досить однозначно – Karbowanec не є його клоном. Хоча б тому, що побудований на протоколі CryptoNote, тоді як біткойн був створений на основі сімейства криптографічних алгоритмів SHA-256. Якщо вже говорити про "родинні зв'язки", то найближчим до "електронного карбованця" є інша топ-валюта, Monero.

Що це означає в практичному смислі? Розробники Karbowanec стверджують, що їхня валюта є значно захищенішою за біткойн. Як стверджують самі розробники на офіційному сайті валюти, всі транзакції в Карбованці є повністю анонімними завдяки технології однорідності – на відміну від біткойна, де кожна "монета" є унікальною. Тому прослідкувати транзакції Карбованця нереально.

З'явився Karbowanec в травні 2016 року. На цей момент його курс по відношенню до реальної української валюти складає трохи більше 40 гривень ($1,71). Хоча ще на тому тижні він лише подолав позначку $1. А в березні 2017 року, наприклад, коштував 40 копійок. Тобто Karbowanec, як і той же біткойн, демонструє стрімке зростання в ціні.

Головне практичне питання – де його взяти? По-перше, як і будь-яку криптовалюту, намайнити. Процес майнингу ("карбування"), якщо не вдаватися у вузькоспеціалізовану термінологію, це по суті оренда вашого комп'ютера. Ви, встановлюючи відповідну програму, надаєте можливість використовувати свій комп'ютер у якості сервера для системи – і за це отримуєте певну винагороду. Чим більше карбованців емітовано, тим менша винагорода. Графік все доступно пояснює.

До речі, кількість Карбованців, як і будь-якої криптовалюти, є заздалегідь вказаною і обмеженою. Перевищити її не можна (як у випадку із фіатними грошима, тобто нашими звичайними паперовими, коли їх просто беруть і друкують, нічим не забезпечуючи – і таким чином провокують інфляцію, падіння курсу валюти і таке інше).

Крім майнингу, Карбованець банально можна купити. Куди витратити? По-перше, традиційно для інтернет-явищ – ігри. Також можна оплатити послуги інтернет-таксі, поповнити рахунок мобільного та навіть купити на офіційному сайті символіку із логотипом валюти.

P.S. Поки писалася ця стаття, Карбованець виріс в ціні на 2 гривні. А за цей рік його курс зріс майже у 100 разів. До речі, із 10 мільйонів Карбованців на сьогодні "викарбувано" вже 4,5. Так що усім бажаючим стати власниками "українського біткойну" (так, зважаючи на вищесказане, таке порівняння не є повністю коректним, але ж хто всерйоз на це зважатиме) варто поспішити.

Більше новин про події у світі читайте на Depo.Головна