Які стратегія та лідери потрібні Україні, щоб стати багатою

Всесвітньо відомі економісти Ерік Райнерт і Артуро Бріс наполягають на необхідності індустріалізації України і потребі в лідері, який послідовно втілюватиме реформи "зверху"
Depo.Гроші
17 травня 2016 15:05
ФОТО: depo.ua
Які стратегія та лідери потрібні Україні, щоб стати багатою
Які стратегія та лідери потрібні Україні, щоб стати багатою

28 квітня 2016 року під егідою Київського міжнародного економічного форуму (KIEF) у столиці відбулася публічна дискусія на тему «Як Україні стати багатою? Глобальна конкурентоспроможність, стратегії і лідери реформ». Для участі у заході Київ відвідали Ерік Райнерт, один з найвідоміших економістів сучасності, автор книги «Як багаті країни розбагатіли і чому бідні країни залишаються бідними» і Артуро Бріс, директор Світового центру конкурентоспроможності, професор швейцарської бізнес-школи IMD.

Які стратегія та лідери потрібні Україні щоб стати багатою - фото 1

Тематика третього КIEF, який відбудеться 6-7 жовтня 2016 року, буде максимально наближена до практики залучення інвестицій в Україну. Однак перш ніж переходити до практики, треба закласти надійний теоретичний фундамент. Якщо країна чітко не визначила своєї мети і не вказала шлях до неї, успішною вона не стане. Слово «реформи», яке зараз звучить повсюдно, означає лише зміни, але не вказує, звідки і куди ми йдемо.

Сьогодні в економічному та суспільному дискурсі України мейнстрімом є ультраліберальна позиція. Всі говорять про необхідність горизонтальних змін (дерегуляція, скорочення державного апарату, правоохоронна реформа тощо), а розмови про участь держави, визначення пріоритетів та використання інструментів розвитку критикуються як шлях до корупції.

Ерік Райнерт наполягає на тому, що Україні слід вийти з «ідеологічного полону» лібералізму і взяти на озброєння стратегію індустріалізації. Адже, за винятком декількох експортерів нафти, жодній країні не вдавалося стати багатою без індустріалізації. Тим більше, що концепція «держави — нічного сторожа» і «невидимої руки ринку» є застарілою і залишилася в 1980-1990-х роках.

Які стратегія та лідери потрібні Україні щоб стати багатою - фото 2

Однак інші стратегії, які не належать до ультраліберальних і які сьогодні пропонують Україні, на думку Райнерта, не приведуть до успіху. Зокрема, якщо взяти курс на перетворення країни в сільськогосподарського гіганта, то Україна матиме дві серйозні проблеми: низький рівень зарплат і економічну еміграцію значної частини населення. Стратегія «Україна — це Китай для ЄС» також передбачає бідне населення, до того ж вона не має технологічних потужностей Китаю. Так звана стратегія «експортного тигра» на тих стартових позиціях, на яких країна перебуває зараз, має обмеження, оскільки ЄС дає можливість Україні експортувати в себе лише в тих обсягах, які не загрожують інтересам країн-членів Євросоюзу.

Зробити Україну багатою може комплексна індустріалізація. «Досить продавати пшеницю в Італію і купувати там спагетті в десять разів дорожче. Експортуйте продукти переробки, а не сировину. Модернізуйте існуючі виробництва з допомогою іноземних технологій. Вступайте в глобальні спільні підприємства. Створюйте життєво необхідні інститути:

експортно-імпортний банк, адміністрацію у справах малого бізнесу, банк розвитку», — радить експерт.

Про те, хто повинен вести Україну відповідно до обраної стратегії, розповів у своєму виступі інший речник Київського міжнародного економічного форуму — Артуро Бріс, під керівництвом якого розраховується Індекс конкурентоспроможності країн. Експерт впевнений, що реформи завжди робляться «зверху», а не «знизу». Для їх успішності у країни повинна бути не тільки якісна економічна стратегія, але й лідер, який має чітке бачення розвитку держави на 10 років і більше.

Також Артуро Бріс спробував намалювати картину, яка чекає на світову економіку в майбутньому. Протягом останніх 20 років у світі відбулися величезні зміни. Але, на думку експерта, ще більші зміни чекають нас попереду: наступні 20 років приведуть світ до ще радикальніших змін. «60% майбутніх професій, якими володітиме наступне покоління, ще не існують. Очікувана тривалість життя людей, народжених в 2035 році, складе понад 100 років — уявіть, що буде з пенсійними фондами. Перекладачі, які зараз дають людям можливість розуміти одне одного, будуть не потрібні з причини наявності відповідних пристроїв. Машини і роботи братимуть на себе все більше людської роботи. Якщо будуть авто без водіїв, можливо, будуть і уряди без міністрів?» — міркує Бріс. Всі ці зміни необхідно передбачити в запропонованих реформах.

Дискусія відбулася у рамках підготовки до третього Київського міжнародного економічного форуму. За новинами заходу можна стежити на сайті та на офіційній сторінці у Facebook.

Київський міжнародний економічний форум (Kyiv International Economic Forum, KIEF) постійно діючий майданчик для формування стратегії економічного розвитку України. Орієнтований на організацію діалогу експертів, бізнесу і влади, запозичення кращого світового досвіду, створення «дорожньої карти» розвитку та сприяння конвертації ідей у реальні дії.

www.forumkyiv.org

 

Більше економічних новин читайте на Depo.Гроші.