Які стратегія та лідери потрібні Україні, щоб стати багатою

Всесвітньо відомі економісти Ерік Райнерт і Артуро Бріс наполягають на необхідності індустріалізації України і потребі в лідері, який послідовно втілюватиме реформи "зверху"
Які стратегія та лідери потрібні Україні, щоб стати багатою
Які стратегія та лідери потрібні Україні, щоб стати багатою

28 квітня 2016 року під егідою Київського міжнародного економічного форуму (KIEF) у столиці відбулася публічна дискусія на тему «Як Україні стати багатою? Глобальна конкурентоспроможність, стратегії і лідери реформ». Для участі у заході Київ відвідали Ерік Райнерт, один з найвідоміших економістів сучасності, автор книги «Як багаті країни розбагатіли і чому бідні країни залишаються бідними» і Артуро Бріс, директор Світового центру конкурентоспроможності, професор швейцарської бізнес-школи IMD.

Які стратегія та лідери потрібні Україні щоб стати багатою - фото 1

Тематика третього КIEF, який відбудеться 6-7 жовтня 2016 року, буде максимально наближена до практики залучення інвестицій в Україну. Однак перш ніж переходити до практики, треба закласти надійний теоретичний фундамент. Якщо країна чітко не визначила своєї мети і не вказала шлях до неї, успішною вона не стане. Слово «реформи», яке зараз звучить повсюдно, означає лише зміни, але не вказує, звідки і куди ми йдемо.

Сьогодні в економічному та суспільному дискурсі України мейнстрімом є ультраліберальна позиція. Всі говорять про необхідність горизонтальних змін (дерегуляція, скорочення державного апарату, правоохоронна реформа тощо), а розмови про участь держави, визначення пріоритетів та використання інструментів розвитку критикуються як шлях до корупції.

Ерік Райнерт наполягає на тому, що Україні слід вийти з «ідеологічного полону» лібералізму і взяти на озброєння стратегію індустріалізації. Адже, за винятком декількох експортерів нафти, жодній країні не вдавалося стати багатою без індустріалізації. Тим більше, що концепція «держави — нічного сторожа» і «невидимої руки ринку» є застарілою і залишилася в 1980-1990-х роках.

Які стратегія та лідери потрібні Україні щоб стати багатою - фото 2

Однак інші стратегії, які не належать до ультраліберальних і які сьогодні пропонують Україні, на думку Райнерта, не приведуть до успіху. Зокрема, якщо взяти курс на перетворення країни в сільськогосподарського гіганта, то Україна матиме дві серйозні проблеми: низький рівень зарплат і економічну еміграцію значної частини населення. Стратегія «Україна — це Китай для ЄС» також передбачає бідне населення, до того ж вона не має технологічних потужностей Китаю. Так звана стратегія «експортного тигра» на тих стартових позиціях, на яких країна перебуває зараз, має обмеження, оскільки ЄС дає можливість Україні експортувати в себе лише в тих обсягах, які не загрожують інтересам країн-членів Євросоюзу.

Зробити Україну багатою може комплексна індустріалізація. «Досить продавати пшеницю в Італію і купувати там спагетті в десять разів дорожче. Експортуйте продукти переробки, а не сировину. Модернізуйте існуючі виробництва з допомогою іноземних технологій. Вступайте в глобальні спільні підприємства. Створюйте життєво необхідні інститути:

експортно-імпортний банк, адміністрацію у справах малого бізнесу, банк розвитку», — радить експерт.

Про те, хто повинен вести Україну відповідно до обраної стратегії, розповів у своєму виступі інший речник Київського міжнародного економічного форуму — Артуро Бріс, під керівництвом якого розраховується Індекс конкурентоспроможності країн. Експерт впевнений, що реформи завжди робляться «зверху», а не «знизу». Для їх успішності у країни повинна бути не тільки якісна економічна стратегія, але й лідер, який має чітке бачення розвитку держави на 10 років і більше.

Також Артуро Бріс спробував намалювати картину, яка чекає на світову економіку в майбутньому. Протягом останніх 20 років у світі відбулися величезні зміни. Але, на думку експерта, ще більші зміни чекають нас попереду: наступні 20 років приведуть світ до ще радикальніших змін. «60% майбутніх професій, якими володітиме наступне покоління, ще не існують. Очікувана тривалість життя людей, народжених в 2035 році, складе понад 100 років — уявіть, що буде з пенсійними фондами. Перекладачі, які зараз дають людям можливість розуміти одне одного, будуть не потрібні з причини наявності відповідних пристроїв. Машини і роботи братимуть на себе все більше людської роботи. Якщо будуть авто без водіїв, можливо, будуть і уряди без міністрів?» — міркує Бріс. Всі ці зміни необхідно передбачити в запропонованих реформах.

Дискусія відбулася у рамках підготовки до третього Київського міжнародного економічного форуму. За новинами заходу можна стежити на сайті та на офіційній сторінці у Facebook.

Київський міжнародний економічний форум (Kyiv International Economic Forum, KIEF) постійно діючий майданчик для формування стратегії економічного розвитку України. Орієнтований на організацію діалогу експертів, бізнесу і влади, запозичення кращого світового досвіду, створення «дорожньої карти» розвитку та сприяння конвертації ідей у реальні дії.

www.forumkyiv.org

 

Більше економічних новин читайте на Depo.Гроші.