Як живеться бізнесу в «ДНР»

Драконівські податки і терористи-податківці - так підприємці працюють на захоплених територіях Донбасу

Як живеться бізнесу в «ДНР»…

«Рекет, який був у дев'яностих, - просто квіточки порівняно з тим, що зараз коїться в Донецьку. Тоді хоч було з ким домовлятися і про що домовлятися. Сьогодні - це повне беззаконня», - розповідає ДеПо власниця туристичної компанії Royal Voyage Галина Ротова. Ще півроку тому вона жила і працювала у Донецьку. Сьогодні переїхала зі своєю командою менеджерів в Київ, залишивши на окупованій території все нажите за всі останні роки: нерухомість, меблі, техніку. Підприємниця досі підтримує тісний зв'язок зі своїми друзями та знайомими підприємцями і знає про бізнес-ситуації на окупованій території з перших вуст. «Вести там бізнес невигідно. Податки, які «ДНР» вимагає від бізнесу, просто божевільні», - констатує Галина Ротова.

За її словами, для того, щоб вести свій бізнес на території «ДНР», підприємець повинен зареєструватися в місцевій комендатурі і в обов'язковому порядку регулярно платити податки в їх скарбницю. При цьому порожніх звітів підприємець здавати не може. Сепаратисти вважають, що якщо ти зареєструвався як підприємець, значить ти зобов'язаний заробляти гроші. «Якщо ти зареєстрований як СПД, тоді платиш 2,5% податку від обороту. Якщо юрособа - 20% від прибутку», - розповідає Ротова. Прибуток підприємства сепаратистами розраховується за класичною формулою: дохід мінус витрата рівне прибутку.

Питання в тому, що саме «ДНРовці» вважають витратами підприємства. На їхню думку, податки, сплачені підприємцями до державного бюджету України, не вважаються витратами, як, власне, і платежі в будь-які інші частини світу. Наприклад, якщо турагенство перераховує на рахунок китайської компанії авансовий платіж за проживання в готелі свого клієнта-туриста - це не вважається витратами компанії. «ДНРовці» вимагають від підприємців сплатити 20% податку з загальної суми, отриманої підприємством від туриста. Тобто отримані від туриста гроші на бронювання готелю в Китаї вважаються доходом підприємця. І неважливо, що вони їх перерахували готелі. Те ж саме з податками в бюджет України. Неважливо, що їх підприємець заплатив. З цієї суми все одно в обов'язковому порядку буде затребуваний 20% податок на користь «ДНР».

«Витратами компанії вважаються тільки ті платежі, які виробляються всередині «ДНР». Ось такі умови. Тобто фактично вартість будь-якої послуги чи товару, який представлений на ринку, автоматично збільшується в ціні на 20%», - пояснює підприємниця. В умовах тотального безгрошів'я місцевого населення такі умови ведення бізнесу на території самопроголошених республік прирікають підприємців на голодну смерть. Так працювати неможливо. Саме тому підприємці масово виставляють свою ліквідну нерухомість та обладнання на продаж, щоб виручити за них хоч якісь гроші. Отриманий початковий капітал дає їм невеликий шанс почати бізнес з нуля вже на мирній території України.

За копійки


«Терміново! Продам бізнес в Донецьку у зв'язку з переїздом»- такими оголошеннями рясніють дошки оголошень в інтернеті. Жителі сходу готові продавати за копійки свої кіоски, магазини автозапчастин, АЗС, автомийки, салони краси, полімерні виробництва, сауни і більярдні.
Наприклад, в Кіровському районі Донецька зараз виставлений на продаж за 10 тис. грн МАФ, обшитий профнастилом і утеплений пінопластом, з роллерами, решітками, стреклопакетом і кондиціонером. Для порівняння: в Києві тільки виготовити таку «залізну коробку» коштуватиме 35 тис. грн.

Інша пропозиція: в Куйбішовському районі Донецька за 100 тис. грн (6,5 тис. дол. - ред.) Продається салон краси загальною площею 57 кв. м. Там повністю обладнаний перукарський зал на два крісла, кабінети манікюру/педикюру та косметології, зона ресепшена, санвузол і кімната для персоналу. Цих грошей, наприклад, у столиці вистачило б лише на 3 місяці оренди подібного приміщення, без урахування покупки і установки устаткування, а також витрат на рекламу.

Оголошень про продаж бізнесу багато, а от охочих інвестувати туди свої капітали - ні. «Виставити на продаж бізнес в зоні АТО можна, тільки хто його купить? Люди з автоматами в руках? У тебе просто заберуть цей бізнес і навіть спасибі не скажуть», - розповідає Галина Ротова. Вона впевнена, що працювати зараз у зоні АТО і платити податки в «ДНР», підтримуючи самопроголошену владу, - аморально.

На нерухомості не заробити

«Я закрила свою квартиру і офіс і поїхала. Моя нерухомість зараз стоїть закрита. За електроенергію платити не потрібно - ми її не використовуємо. А ось за оренду землі регулярно сплачую податки в бюджет України. Інакше можу її позбутися», - говорить підприємниця з Донецька. Вона допускає можливість того, що її житло і офіс в будь-який момент можуть зайняти люди з автоматами. Каже, що зараз це поширена практика в Донецьку.

«Моя подруга свого часу купила багато нерухомості в Донецьку і добре жила, здаючи її в оренду. Зараз один з її об'єктів зайняли родичі «ДНРівців». Вона їх просить заплатити хоча б за електрику, на що чує у відповідь: «Ти - господиня, ти і плати. Це буде твій внесок в «ДНР» », - розповідає Галина Ротова. Єдиний вихід для власників нерухомості - самим знайти пристойних квартирантів, які готові оплачувати комунальні послуги. Адже, якщо в квартирі або офісі вечорами буде включатися світло, тоді є надія, що завтра їх не займуть непрошені гості.

 

Фото: East News

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme