Іноді вони повертаються. Чи повторить "крипта" ажіотаж 2017 року

Різке зростання біткоїна стало несподіванкою навіть для тих небагатьох, хто за його курсом стежив

Фото: Shutterstock

Різкий злет курсу биткоїна став несподіванкою навіть для тих небагатьох, хто ще за цим курсом стежив. А от економісти не вбачають у цьому нічого дивного: "крипта" вже стала серйозним фінансовим інструментом

Швидко вгору

На початку квітня курс биткоїна (BTC), головної криптовалюти в світі, показав несподівано сильне зростання - з $4100 до $5300 за одну криптомонету. Потім, звичайно, ціна трохи відкотилася до нинішніх $5022, але і це розкішний показник, якщо врахувати всю глибину падіння криптовалют протягом 2018 р. Нагадаємо, що раніше біткоїн долав позначку в $5000 лише 19 листопада 2018 р. Тепер загальна капіталізація биткоїна досягає $88,3 млрд, а всіх криптовалют разом узятих - $171,3 млрд.

В історії біткоїна це вже друге за рахунком різке зростання курсу після тривалої стагнації. Перше випало на грудень 2017 р. - BTC безперервно дорожчав, поки не досяг позначки $19,5 тис., і це була його пікова вартість. Вже до 17 березня 2018 р. він подешевшав більш ніж вдвічі, до $8,15 тис.,  після чого зниження продовжилося.

Нинішній зліт курсу біткоїна потягнув за собою зростання й інших криптовалют - це напрочуд взаємопов'язаний ринок, на якому він залишається лідером з індексом домінування 51,7%. Топ-10 криптовалют, поміж них ефіріум, ріппл і лайткоїн, подорожчали на десятки відсотків.

Тепер експерти сперечаються про те, що саме забезпечило зростання курсу. Наприклад, у 2017-му причиною зростання стало те, що біржові спекулянти "розсмакували" криптовалюти як новий фінансовий інструмент, яким легко маніпулювати. Та й ажіотаж у ЗМІ, певна річ, позначився.

 

 

Тепер, на думку деяких експертів, вкласти гроші в "крипту" вирішили численні інвестори з Азії. За іншою версією, це було єдине алгоритмічно кероване замовлення, яке міг зробити трейдинговий робот. У будь-якому разі, нинішній ріст почався з того, що неназваний покупець придбав 20 тис. BTC (на $94 млн за поточним курсом). Однак уважне вивчення графіка ціни засвідчує, що це зростання цілком закономірне і ринок давно вже був готовий до нього.

Весь минулий рік, складний для цифрових активів, інституційні інвестори (такі як Goldman Sachs) здебільшого нишком відсиджувалися. Вони бачили потенціал "крипти", однак боялися втратити свій авторитет, маючи справу з активом з великою волатильністю і сумнівною репутацією. Однак всі останні місяці неухильно зростали обсяги торгів криптовалютами.

Після піку 1-4 квітня обсяги не впали до колишніх значень, навіть коли ціна біткоїна стабілізувалася, що є додатковим свідченням сили нового підйому.

Несподіване пояснення події стрибка курсу запропонував російський економіст Владислав Гинько. Він оголосив, що ряд компаній і заможних представників РФ придбали 1,8 млн BTC (це близько $8,6 млрд). "Прямої участі держави тут немає, проте компанії, що купують біткоїни, очікують, що посилення санкцій США зробить неможливим звичайний процес здійснення міжнародних трансакцій, таким чином біткоїни купуються з метою уникнення санкцій, - написав Гинько. - Російським компаніям і приватним особам, що ризикують опинитися в списку американських санкцій, доводиться купувати біткоїни не безпосередньо, а купуючи цифрові гаманці, які офіційно можуть належати американським громадянам".

 

 

У повсякденному житті

Абсолютно реальна історія: автор цих рядків місяць тому розрахувався криптовалютою з IT-консультантом в Харкові. Через низку причин перераховувати гривні з допомогою "ПриватБанку" було незручно, тому найкращим способом заплатити за разову роботу суму близько $50 виявилося перевести йому 0,97 LTC. Тобто трохи менше однієї монети лайткоїна. Весь процес забрав декілька секунд - і у мене, і у консультанта на комп'ютерах були встановлені криптовалютні гаманці.

Це показовий приклад. Біткоїн, що народився в 2009-му, всі ці роки повільно і невпевнено входив у фінансовий оборот. Людям психологічно важко було сприймати платіжний засіб, не прив'язаний ні до однієї держави чи банку, що незрозуміло (для більшості), як взагалі працює. Криптовалютний хайп спричинив до біткоїна і його "родичів" загальний інтерес, але насамперед як до об'єкту спекуляцій, а не як до універсального засобу платежу.

У першому півріччі 2018-го "міхур" завищеної вартості криптовалют здувся. Багато в них розчарувалися, але також чимало людей і бізнесів переконалися в перевагах нового фінансового інструменту і почали його використовувати в повсякденному житті. (І автор цієї статті також.) Зрозуміло, що розширення використання криптовалют - а біткоїн приймають вже сотні тисяч торгових точок по всьому світу - закономірно призвело і до зростання попиту на них.

Буквально напередодні зазначеного сплеску попиту аналітики компанії DataLight опублікували прогноз, за яким через десять років біткоїн виграє конкуренцію у нинішніх гігантів ринку платіжних систем - Visa і MasterCard. Такий висновок вони зробили, зазначивши, що цей сценарій цілком вірогідний, якщо перша криптовалюта збереже поточні темпи технологічного розвитку.

Як зазначено в звіті компанії, з моменту своєї появи в 2009 р. біткоїн встиг завоювати значну частину ринку платежів. "Вже зараз біткоїн перевершує традиційні міжнародні системи платежів та банківські перекази... Технічні покращення біткоїна практично гарантовано зроблять його головною платіжною системою в світі, - пишуть дослідники. - Біткоїн, можливо, поки що поступається Visa і MasterCard щодо пропускної здатності, однак середній розмір транзакцій в криптовалюті вже значно обійшов аналогічні показники обох цих систем".

Насправді середній розмір транзакції в мережі біткоїна зараз становить понад $41 тис., тоді як у Visa цей показник - $90, MasterCard - $80, у PayPal - $58. Тобто криптовалюта стала найбільш зручним методом при переказі великих сум, зокрема завдяки своїм незначним комісіям за транзакції.

Що далі?

У будь-якому разі, поки всі учасники ринку сповнені оптимізму. Засновник і голова інвестиційної компанії BKCM LLC Брайан Келлі вважає, що після того, як біткоїн показав вражаючий ріст, ненадовго піднявшись вище $5000, наступною метою першої криптовалюти стає позначка в $6000.

"Всі індикатори, чи то фундаментальний, технічний або кількісний аналіз, засвідчують, що як мінімум відбувається формування дна. У цьому русі цікаво те, що він відбувається на тлі покращення фундаментальних показників та більш позитивного настрою з боку інституційних інвесторів", - сказав Келлі.

Раніше багато хто з експертів заявляли, що біткоїн залишається недооціненим як мінімум на 50%, і саме інституційні інвестори - фундамент для майбутнього зростання курсу крипти. Але такі інвестори зазвичай довго "розгойдуються" і вже точно не вкладаються в дуже волатильні активи. Біткоїн і його "родичі" вже не засвідчують колишню феноменальну прибутковість, але і радикальні стрибки курсів залишилися позаду. Зараз сенсацією став такий підйом курсу, який два роки тому взагалі пройшов би майже непоміченим.

З початку року загальна капіталізація ринку цифрових грошей зросла на 32%. Курс біткоїна за останні три місяці збільшився на 32%, а деякі альткоїни, наприклад Binance Coin або Litecoin, засвідчили вражаючі результати, які обчислюються сотнями відсотків. Зараз ринок виглядає напрочуд позитивно: всі монети так чи інакше поступово зростають в ціні, наближається запуск ряду сервісів для інституціональних інвесторів. Банки всерйоз замислюються про можливості власних токенів, а деякі, такі як японський Mizuho або американський JP Morgan, вже все для себе вирішили.

Однак для подальшого зростання вартості цифрових грошей біткоїну необхідно стійко закріпитися вище позначки в $5000. А цього ще немає - навіть поки писалася ця стаття, його ціна кілька разів опускалася до $4950 і поверталася до нинішніх $5022. Якщо ціна криптомонети знову піде до колишніх позначок у найближчі кілька днів, це означає, що ривок був "хибним". Курс знову буде перебувати біля рівня в $4000 або опуститься ще нижче.

У будь-якому разі, ринок криптовалют вже пережив важкий етап - найдовший спад у своїй історії. Незважаючи на думки скептиків, біткоїн не знецінився, цифрові гроші знову почали зростати в ціні. Вони все ширше використовуються, а великі корпорації, такі як Facebook, займаються розробкою власних криптовалют. Криптоіндустрія починає новий період свого розвитку. Яким він буде - невідомо, але в минулому найважчі часи приводили до ще більшого і вражаючого успіху.

Більше новин про події у світі читайте на Depo.Головна