Гречка, холодильники, книжки: Що Україна досі закуповує в Росії

До топ-3 країн, які імпортують в Україну товари, за підсумками 2020 року, увійшли: Китай ($8,3 млрд), Німеччина ($5,1 млрд) і Росія ($4,6 млрд). Україна продовжує завозити з Росії не лише критичні для виживання країни вуглеводні та пальне для атомних станцій, а й банальні товари широкого вжитку. Які уж точно можна було би купувати у більш дружніх країн, не фінансуючи державу-агресора 

Економічний і політичний оглядач
Гречка, холодильники, книжки: Що Україна…

Depo.ua розповідає, які ж такі незамінні і важливі товари Україна досі імпортує з Росії.

 За минулий 2020 рік обсяг імпорту російських товарів в Україну, за даними Державної служби статистики, скоротився, порівняно з 2019-м, на 35% і склав $4,5 млрд. Але тенденцію до зменшення обсягів імпорту в поточному році було зламано і крива торгівлі з агресором знову поповзла уверх: за 10 місяців 2021 року, як свідчать дані Держмитслужби, ми купили в росіян товарів на суму вже більше 5 млрд доларів. І тепер Росія вже не на третьому, а на другому місці у структурі українського імпорту, з якого вона витіснила Німеччину.

Ключова складова - енергоносії

Піковим періодом стала осінь, коли ми стрімко наростили імпорт російського газу, а поруч з ним також вугілля для теплоелектростанцій і дизельного пального. На адаптивному графіку Держмитслужби видно, що у вересні стрибок газового імпорту додав до балансу більше 600 мільйонів доларів порівняно з вереснем минулого року. І майже стільки ж - порівняно з серпнем 2021 року.

 що ми купуємо в росії

Починаючи з серпня ми також наростили імпорт антрацитового вугілля, необхідного для роботи теплових електростанцій та електроцентралей. Хоча вже у листопаді цей "струмок" у статистиці пересохне з огляду на заборону РФ на вивезення цього виду палива.

Водночас не лише енергоносіями, що становлять позиції критичного імпорту, наповнюється товарний потік з Російської Федерації. Ми продовжуємо купувати в країни-агресора сировину для промисловості, різні метали, продукти харчування, хімію, холодильники та пральні машини, папір, шкіру і навіть на кілька мільйонів різноманітної друкованої продукції.

Свинини менше, але зерна - більше

Обсяги продовольства, яке надходить з Росії в Україну, не співмірні з енергетикою. Проте і вони створюють для нас певні залежності. Так, наприклад, ми активно імпортуємо гречку, з якою в нас, виявляється, є певні проблеми. І цього року обсяги поставок були значно більшими, аніж минулого. Для порівняння: у минулому жовтні, наприклад, було імпортовано цієї крупи на півмільйона, а вже в жовтні 2021-го - на 1,38 млн доларів.

При цьому Україна скоротила споживання російського м'яса - зокрема, свинини та яловичини. І практично до нуля звели споживання російських овочів.

Натомість суттєво нарощуємо споживання продуктів російської хімічної промисловості. Різні полімери, пластмаси, стірольні плити, труби і шланги та інші товари з цієї групи збільшили свою присутність на українському ринку мало не вдвічі порівняно з минулим роком - щомісяця цієї продукції до нас надходить на більше ніж 30 мільйонів доларів, тоді як минулого року цей показник становив менше 20 млн.

Ми їм турбіни, вони нам - пральні машини

В групі товарів, куди входять різні побутові прилади, також відбувається поступове зростання - Україна все більше імпортує з Росії холодильників, пральних машин, турбін, насосів, техніки для сільгоспвиробництва, різноманітної арматури, підшипників та іншого такого краму. Зростання в цій групі імпорту сягнуло, порівняно з минулим роком, більше 30%.

Слід водночас зауважити, що Україна не є тут покірним споживачем російської техніки - українські виробники в свою чергу постачають росіянам товарів з цієї групи на ще більші суми. Якщо з їхнього боку цього року кордон перетнуло товарів на близько 400 мільйонів доларів, то ми на Росію поставили продукції на 600 мільйонів. Ми росіянам продаємо переважно продукцію важкого машинобудівництва - турбіни, насоси, стани та силові установки. Тоді як в зустрічному потоці переважають все ж холодильники та пралки.

Російських книжок стає більше

Товарний обмін України з Росією складається не лише з практичних речей, є в ньому місце і для ідеологічного товару. Адже ми продовжуємо споживати російський інформаційний продукт - і не лише через електронні мережі, а й через книжки та періодику.

Як можна побачити з графіку Держмитслужби, в поточному році з Росії було імпортовано книжок, брошюр, газет та журналів на суму майже 4 мільйони доларів. І це на шалені 47% більше, аніж у 2020-му. Книжок в структурі цієї групи найбільше - на 3,4 млн.

Заспокійливим фактором тут могло би бути те, що ми відправляємо на Росію вчетверо більше друкованої продукції. Проте головною складовою тут є не книжки, а так звана "інша друкована продукція". Йдеться передусім про різноманітні бланки, упаковку та подібні речі. Тоді як безпосередньо книжок ми експортуємо на Росію на 3,15 млн.

іморт та експорт українських книжок

Негативним аспектом ситуації є тенденція до зменшення нашого експорту і стрімке нарощування російського імпорту. Пояснення тут у складній ситуації в українському книговидавництві, де на фоні здорожчання паперу та інших складових книгодрукарства відбувається скорочення галузі. Дефіцит, природньо, заповнюється найбільш легкодоступним російськомовним чтивом.

Читайте також: Повний paperless: Чому український книжковий ринок може завалити контрафактом з Росії

Як користуватися опитуванням: проголосуйте за свій варіант відповіді, натисніть "Надіслати". Одразу після цього з'явиться поле із двома посиланнями, натисніть "дивитися попередні відповіді" і одразу побачите, як розподілилися голоси.

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme