Хто формує комунальні тарифи для українців

У Кабінеті міністрів України пояснили механізм встановлення тарифів на гарячу воду та опалення
Хто формує комунальні тарифи для українців
Хто формує комунальні тарифи для українців

Тариф на гарячу воду та опалення формує не Уряд, а міста - комунальні та комерційні компанії - постачальники тепла та гарячої води на основі розрахунків, погоджених з органами місцевого самоврядування. Розрахунки здійснено Національною комісією, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (НКРЕКП), пише сайт Тeplo.gov.ua.

Більша частина підприємств, що генерують тепло і гарячу воду, а також інженерні мережі міст, перебувають в комунальній власності. Тому й тарифи на воду і тепло в регіонах України, на відміну від ціни на газ, суттєво різняться. Все залежить від ефективності котельних систем у конкретному місті, стану мереж і рівня втрат в них, а також від інвестиційної складової, встановленої на чітко окреслений період окупності нового обладнання.

Міська влада напряму може впливати на рівень ефективності котелень та втрати в мережах міста і може домогтися зниження тарифів, модернізуючи комунальну інфраструктуру. Як мінімум, на своєму рівні місцева влада повинна стимулювати встановлення засобів обліку та регулювання споживання. А це може зменшити нарахований об’єм спожитого ресурсу майже вдвічі.

Після запровадження фінансової децентралізації на місцях з'явилися значні ресурси. Бюджети розвитку багатьох українських міст з 2014 року зросли практично вдвічі. Це дає змогу органам місцевого самоврядування не тримати гроші в «кишенях», а допомагати людям утеплюватися до зими, модернізувати інфраструктуру комунального господарства, щоб було менше аварій на теплотрасах, ремонтувати школи, садочки, лікарні. Однак, звичайно, простіше займатися популізмом і вимагати від Уряду зниження ціни на газ, і далі дотуючи його з державної скарбниці.

За підрахунками НКРЕКП та міжнародних організацій, у комунальних мережах втрати тепла сягають 20-45%, а води - 70%. Це і є той резерв, завдяки якому можна зменшити тариф, якщо зайнятися модернізацією мереж. У Польщі, до прикладу, втрати у модернізованих на початку 2000-х років мережах перебувають у межах 3-4%.

Об’єм споживання тепла та води залежить від стану будинку та поведінки його мешканців. Якщо міська влада несе відповідальність за формування пакету дій з модернізації генерації та мереж, то відповідальністю власників будинків є проведення заходів з їх комплексної термомодернізації. З досвіду українських міст видно, що за рахунок комплексної термомодернізації об’єм споживання тепла в будинках можна скоротити до 70%.

via GIPHY

Більше новин про події в Україні та світі читайте на Depo.Життя