Голова фінкомітету Ради: НБУ ставить віз попереду кобили в питаннях держбанків

Заяви голови Національного банку України свідчать про нерозуміння головних завдань державних банків, як інструментів для розвитку економіки і прискорення структурних перетворень

Depo.Гроші
21 квітня 2017 14:07
ФОТО: depo.ua

Про це заявив голова Верховної Ради України з питань фінансової політики та банківської діяльності Сергій Рибалка, коментуючи слова керівника НБУ Валерії Гонтаревої про плани скоротити частку державних банків до 30% протягом п'яти років, передає Depo.ua.

Сергій Рибалка послався на рекомендації іноземних, зокрема, японських експертів щодо принципово різних завдань для приватних і державних банків.

"У перспективі державні банки не повинні конкурувати з приватними, а повинні бути інструментами для досягнення національних пріоритетів в економіці", - підкреслив Сергій Рибалка.

"Найважливіше - визначити мету роботи кожного державного банку. Ключових довгострокових завдань, насправді, три. Перше - кардинальне здешевлення кредитування для підприємств з достатнім рівнем технологій і доданої вартості і важливих національних програм, як, наприклад, підвищення енергоефективності промисловості і ЖКГ, або розвиток транзитної інфраструктури. Ринок не може дати українському інвестору дешевий довгостроковий кредит, тому це - завдання держави. Друге - стимулювання розвитку технологічного експорту. Третє - дешеве кредитування малого і середнього бізнесу ", - зазначив голова фінкомітету ВР.

Він також додав, що у держбанків є ще кілька середньострокових завдань, таких як відновлення довіри до банківської системи, залучення заощаджень населення, дедоларизація, збільшення рівня безготівкових платежів і забезпечення безперервних платежів органів влади і стратегічних секторів економіки в умовах надзвичайних ситуацій або воєнного стану.

За його словами, на першому етапі, коли держава в особі Мінфіну отримала безпрецедентний вплив на банківську систему, уряд України разом з НБУ і Верховною Радою можуть не просто вивести всю банківську систему з кризи, а й істотно прискорити вирішення важливих пріоритетних завдань, в тому числі , по детінізації економіки.

"Через кілька років ми повинні на базі державних банків створити потужні інститути розвитку. Звичайно, все, що не буде потрібно, для виконання цих завдань, треба продати. А керівники НБУ та Мінфіну ставлять віз попереду кобили. Перед тим, як говорити про продаж, потрібно чітко сформулювати завдання для держбанків ", - додав він.

Сергій Рибалка підкреслив, що підвищення рівня корпоративного управління в державних банках, про який говорять в Мінфіні та НБУ, дуже важливо, але без правильного визначення їхніх місій, реформа не матиме сенсу.

Раніше голова НБУ Валерія Гонтарєва на круглому столі, організованому аналітичним центром Atlantic Council у Вашингтоні заявила, що в НБУ зростання частки державних банків у банківській системі більш ніж до 50% призвело до нездорової конкуренції на ринку, тому Нацбанк пропонує скоротити її до 30% протягом п'яти років.

Після націоналізації найбільшого в країні Приватбанку в кінці минулого року, сумарна частка активів держбанків досягла 54% від загального обсягу активів банківської системи України.

Больше новостей экономики читайте на Depo.Гроші.