Газ населенню продають з "наваром" в три рази

НАК "Нафтогаз України" не є збитковою компанією, його доходи за перший і другий квартали 2015 складуть $500 млн
Depo.Гроші
16 липня 2015 12:15
ФОТО: depo.ua

Про це свідчать розрахунки, проведені на підставі відкритих даних щодо цін на газ для промисловості і населення, а також обсяги продажів палива, передає depo.ua з посиланням на РБК-Україна.

"Так, вартість газу для населення складає 7188 грн за 1 тис. Куб. м ... При відніманні з цієї суми ПДВ і вартості транспортування, виходить вартість товарного газу в розмірі 5041 грн ... У "Укргазвидобування" НАК закуповує газ 1590 грн за 1 тис. куб. м ... Маржа, яка виходить при перепродажі, перевищує 300%", - пише видання.

"... Виходячи з динаміки споживання газу населенням, можна стверджувати: за півроку - з моменту різкого підвищення цін на газ в квітні і до початку опалювального сезону у вересні - "Нафтогаз" заробить не менше $400 млн. На постачання газу домогосподарствам. Зі збільшенням поставок в опалювальний сезон прибуток кратно зросте", - наголошується в публікації.

При цьому, пільги та субсидії, незважаючи на заяви влади і, зокрема, прем'єр-міністра Арсенія Яценюка, де-факто не працюють. "... Майже одночасно із зростанням тарифів у квітні, НКРЕКУ виступила з ініціативою зниження нормативів споживання газу вдвічі. Тепер домогосподарства, що споживають до 200 куб. м газу на місяць, мають право розраховувати на пільгову ціну газу 3600 грн ... домогосподарства, які використовують газ для приготування їжі та обігріву, не в змозі вписатися в існуючі ліміти, і, як правило, платять за газ повну вартість", - сказано в публікації.

При цьому, ціни російського газу і газу, одержуваного по реверсу, вирівнялися і зараз становлять близько $247 за 1 тис. куб. м. "Вартість газу як товару (без ПДВ і транспортування) для підприємств, встановлені НКРЕКУ - 6600 грн, або, в перерахунку на тверду валюту, близько $300. Різниця майже в $50. на 1 тис. куб. м - доподатковий прибуток "Нафтогазу". З квітня по вересень такий прибуток може перевищити $300 млн", - відзначає видання.

Втім, уточнює агентство, постачання газу підприємства ТКЕ збиткова для "Нафтогазу".

"Гранична ціна для цієї категорії найнижча - 2934 грн. Негативна маржа з ​​урахуванням коливання курсу становить 2200-2700 грн на 1 тис. куб. м. Але за 6 місяців з моменту підвищення цін збитки при поставках газу ТКЕ порівняно невеликі - трохи більше $100 млн. А більш серйозні втрати держмонополії в опалювальний сезон можуть бути компенсовані подальшим зростанням тарифів, анонсованим регулятором", - сказано в статті.

Тому, робить висновок агентство, в цілому сукупний прибуток "Нафтогазу" від постачання газу різним категоріям споживачів за півроку перевищить $500 млн.

При цьому, реформи, декларовані НАК "Нафтогазом України", існують, здебільшого, лише на папері. "Серед основних пунктів плану (реформа НАК) означає відділення оператора газотранспортної системи ("Укртрансгазу"), але нічого не говориться про автономію видобувного і збутового сегментів .... виходячи з вищевикладеного, розлучатися з прибутковим бізнесом з постачання газу держкомпанія на найближчий час не збирається. Отже, говорити про глибоку реформу енергетичного сектору, який навіть прем'єр називає найбільш корумпованим у країні, говорити не доводиться", - резюмується в публікації.