Forbes: Перередвиборчу кампанію Тимошенко профінансував російський "Внешэкономбанк"

У 2010 році російський "Внешэкономбанк" профінансував угоду з придбання українського металургійного холдингу "Індустріальний союз Донбасу" на $1 млрд, із яких $300 млн пішло на кампанію Юлії Тимошенко
Depo.Гроші
27 травня 2015 12:15
ФОТО: depo.ua
Forbes: Перередвиборчу кампанію Тимошенко профінансував російський "Внешэкономбанк"
Forbes: Перередвиборчу кампанію Тимошенко профінансував російський "Внешэкономбанк"

Про це повідомляє журнал Forbes із посиланням на джерело, близьке до керівництва одного з російських держбанків, передає "Українська правда" з посиланням на російський "РБК".

За даними джерела, Внешэкономбанк заплатив приблизно $1 млрд за контрольний пакет одного з найбільших металургійних холдингів України - "Індустріального союзу Донбасу" (ІСД).

Угода з продажу 50% плюс 2 акції ІСД групі російських інвесторів на чолі з колишнім співвласником Evraz Group Олександром Катуніним відбулася в січні 2010 року. Її деталі не розкривалися, було лише відомо, що ВЭБ виступив у якості сторони, яка фінансує.

Як зазначає джерело видання, перед виборами в Україні Володимир Путін і Юлія Тимошенко восени 2009 року зустрілися в Ялті. Припускають, що саме у цей період  уло досягнуто домовленості про продаж контрольного пакета в ІСД.

"Зустріч (тодішніх) прем'єрів пройшла напередодні президентських виборів на Україні, а Путін підтримував Тимошенко. Частиною цієї підтримки були угоди щодо газу й отримання ВЭБом контролю в ІСД", - повідомило Forbes джерело, близьке до керівництва одного з російських держбанків.

Про цю угоду раніше багато писали українські ЗМІ, оцінюючи угоду в $1,2 млрд (із них на кампанію Тимошенко, за їхніми даними, пішло $400 млн).

Незадовго до укладання угоди Фонд національного добробуту (РФ) позапланово розмістив на депозиті у ВЭБі $2 млрд, зазначає Forbes. Аналітики оцінювали суму, сплачену російськими інвесторами за контрольний пакет ІСД, приблизно у стільки ж.

За даними Forbes, співвласниками ІСД у цей час є бізнесмени Сергій Тарута та Олег Мкртчан (володіють частками по 24,99%).

Зазначається, що Тарута і ще один екс-акціонер холдингу, колишній заступник губернатора Донецької області Віталій Гайдук (володів 38,7%), у період укладання угоди були радниками Тимошенко "і могли зайняти високі посади в уряді у випадку її перемоги", зазначає Forbes.

Однак Тарута заперечує використання грошей від продажу ІСД у політичних цілях.

"Тимошенко про угоду нічого не знала, ми нікому не повідомляли. Лише в грудні 2009 року ми проінформували про неї наших кредиторів", - стверджує він.

За його словами, перемога Януковича могла створити складнощі власникам ІСД: "Ми розуміли, що нам потрібно було захиститися від Януковича, російські партнери могли забезпечити нам цей захист".

За даними джерел Forbes, ВЭБ планує збільшити частку в ІСД за рахунок придбання частки Мкртчана, щоб мати можливість знизити вплив Тарути.

Усього в українську металургію ВЭБ вклав близько $8 млрд.

Крім $1-2 млрд, які, за різним даними, витратили на купівлю ІСД, банк витратив 850 млн на придбання акцій "Запоріжсталі" (основний акціонер - бізнесмен Ринат Ахметов).

На покриття боргів підприємств, які входять у ІСД, пішло $1,4 млрд, ще $500 млн - на короткострокові заборгованості, $2,6 млрд - на фінансування поточних зобов'язань. Викуп боргів холдингу обійшовся ВЭБу в $1 млрд.

Збитковою для ВЭБу виявилася інвестиція в Проінвестбанк, 75% акцій якого держкорпорація придбала у 2008 році за $250 млн.

Однак представник Тимошенко Марина Сорока заявила, що такої публікації у "Форбсі" немає і російське "РБК" написало неправду.