DW: Болгарія може залишитися у виграші від грецької кризи

Грецька криза чинить помітний вплив на економічні відносини Греції з сусідньою Болгарією. В останні тижні в болгарських ЗМІ все частіше з'являються повідомлення про те, що греки з сусідніх областей їздять в Болгарію за покупками і для того, щоб заправити свої автомобілі
Depo.Гроші
11 липня 2015 08:48
ФОТО: depo.ua

Про це повідомляє depo.ua з посиланням на DW.

"Ми часто робимо покупки в Болгарії, бо там багато товарів коштують в два рази дешевше", - розповідає в інтерв'ю болгарській газеті "24 години" Деметра Апостолакі з грецького міста Ксанті.

Дійсно, ціни на продукти харчування та бензин в Болгарії до 30% нижчі, ніж сусідній Греції, яку лихоманить від кризи. А віднедавна, запевняє Апостолакі, з прилавків грецьких аптек зникли деякі ліки, і тепер купити їх можна тільки в Болгарії. Ось і болгарський МЗС рекомендує мандрівникам, що прямують до Греції, до перетину кордону між двома країнами закупити медикаменти та бензин із запасом, так як в сусідній державі відчувається їх нестача.

За останні десять років грецькі підприємці інвестували в Болгарію 3,5 млрд євро - завдяки цьому Греція посідає третє місце за обсягом закордонних інвестицій в цю країну. Близько 200 тисяч болгарських гастарбайтерів і сезонних працівників щорічно привозять з Греції на батьківщину від 50 до 60 млн євро. Крім того, від 40 до 50% болгарського експорту електроенергії направляється в сусідню країну, а 14 400 грецьких фірм зареєстровані в Болгарії. Великий туристичний потік йде в обох напрямках - греки охоче їдуть до Болгарії, а болгари до Греції.

На підставі цього болгарський віце-прем'єр Томіслав Дончев і зовсім вважає, що Grexit може мати позитивні наслідки для його країни: "Завдяки відмінним податковим умовам і стабільному підприємницькому клімату в Болгарії міг би збільшитися потік міграції грецьких підприємств в нашу країну". А це було б на руку Софії.

Значить, у разі Grexit'у все більше греків будуть витрачати свої гроші і навіть платити податки в Болгарії, знижуючи тим самим податкові доходи Греції? На думку болгарського економіста Мартіна Владимирова не все так просто. "На даний момент у нас немає всеосяжних даних. Може статися, що все буде з точністю до навпаки і капітал з Болгарії витече в Грецію", - заявив він в інтерв'ю газеті "Капітал".

Крім того, керуючий болгарським відділенням німецької мережі гіпермаркетів Kaufland Дімітар Спасс не спостерігає значного приросту грецьких покупців у прикордонному регіоні. Відзначається і зниження турпотоку. Wall Street Journal описує проблеми болгарського курорту Сандански, куди донедавна щотижня приїжджало 150 автобусів з грецькими туристами, а тепер - лише два чи три.

Експерти сходяться в одному: в кінцевому підсумку негативні наслідки грецької кризи для двосторонніх економічних відносин Греції та Болгарії все ж переважать позитивні.

Більше новин економіки читайте в рубриці Гроші.depo.ua.