Добрий Міллер: Для чого шеф "Газпрому" спокушає Зеленського дешевим газом

Російська виконавча влада і менеджмент "Газпрому" роблять ставку на любов своїх українських колег до популізму –і пропонують короткочасні поставки дешевого газу в обмін на відкликання всіх судових позовів проти російського газового монополіста. Така дружба може коштувати Україні забагато

Добрий Міллер: Для чого шеф "Газпрому" с…

Сьогоднішня зустріч глави "Газпрому" Олексія Міллера з прем'єр-міністром Росії Дмитром Медведєвим виглядала, як збори закордонного фан-клубу України.

"Наші поставки будуть, звичайно, значно дешевші, ніж реверсні поставки із Західної Європи – це практично той самий російський газ. І ми говорили, що ціна газу для кінцевих споживачів в Україні при прямих поставках може становити до 20% мінус стосовно нинішнього рівня", – браво малював райдужні перспективи українсько-російської співпраці пан Міллер.

"Зараз  страждають звичайні громадяни України, просто споживачі, які купують той самий газпромівський газ, але, по суті, з надбавкою 25%", – змагався з Міллером у щедрості і турботі за долю пересічних українців Медведєв. Негайно впадаючи при цьому у підкреслено ліберальний тон: "Але це їхній вибір. Це їхнє право".

Обидва учасники розмови наголосили: все, що потрібно Україні – це якнайшвидше визначитися чи буде вона купувати російський газ і в яких обсягах, щоб Росія зарезервувала необхідну кількість.

Також Київ, на думку російських посадовців, повинен розібратися з законодавством. "У тому випадку, якщо в Україні станом на 1 січня 2020 року не створено незалежний газотранспортний оператор і незалежний регулятор, єдиним шляхом буде продовження діючого контракту в нових, актуалізованих до сьогоднішнього часу ринкових умовах", – пояснив глава "Газпрому".

Зазначимо, що Верховна Рада у першому читанні вже підтримала законопроєкт №2239-1, який пропонує відокремити українську ГТС від "Нафтогазу". А це істотний крок до імплементації правил європейського енергетичного ринку і до створення описаної Міллером системи. 

Втім, росіяни демонструють повну готовність співпрацювати на будь-яких умовах, незалежно від того, чи встигне українська законодавча та виконавча влада "перекувати" "Нафтогаз" у відповідності з Третім енергетичним пакетом ЄС і створити незалежного газотранспортного оператора і незалежного регулятора, чи не встигне.

І якою буде ціна цього свята з дешевим газом для населення і нереформованим "Нафтогазом"? Її, втім, теж було озвучено.

"До українських партнерів, до європейських партнерів наша позиція доведена: що, без сумніву, до укладення нового контракту необхідно повністю врегулювати всі судові суперечки". Під "всіма суперечками" Міллер розуміє і результати Стокгольмського арбітражу – вже отримані і можливі у майбутньому. А також рішення, які були прийняті українськими судами у антимонопольних справах проти "Газпрому". Взамін Росія згодна відмовитись від усіх своїх судових претензій. Помітна частина з яких є вже програними, а інша – відверто безперспективними.

Тривалість запропонованих "райських" умов співпраці у газовій сфері озвучено не було, що дає причини підозрювати, що вона буде, м’яко кажучи, не надто великою.

Такі пропозиції озвучила російська сторона, наміри якої, загалом, зрозумілі. В Кремлі надіються, що український уряд захоче зіграти в "коротку гру". І дати реальне зменшення ціни на газ на 20% вже впродовж місяця-трьох. А виграні судові позови і перспективи української ГТС – все це проекти достатньо довготермінові, тому ними Київ епохи Зеленського може і пожертвувати.

В разі, якщо український уряд дасть згоду на подібну угоду, вигоди для Кремля будуть очевидними – можливість розвивати міжнародні економічні проєкти без ризику арешту майна чи акцій на виконання рішень Стокгольмського арбітражу, "новий" ринок збуту, з масштабним поверненням України в газову залежність, і надійний захист від міжнародної протидії запуску "Північного потоку – 2". Адже  якщо Україна погодиться на умови Росії, яка третя сторона захоче захищати наші транзитні інтереси? А отримавши відмову України від судових перемог, "Газпром", скоріше за все, використає улюблену для Кремля "тактику салямі", поступово знижуючи прокачку через українську ГТС і збільшуючи ціну на газ. Або вимагаючи за цю ціну все нових і нових політичних поступок.

Тим часом на пропозицію росіян вже відреагували у "Нафтогазі". 

"Добре, що я про це почав казати завчасно, щоб була можливість підготуватися. І добре, що 1 листопада ми надішлемо Газпрому наші позовні вимоги на суму більше 11 мільярдів доларів, що може стати компенсацією за припинення транзиту", – написав у Facebook виконавчий директор компанії Юрій Вітренко. 

Втім, вважати, озвучену позицію остаточним рішенням Києва було б передчасно. Вітренко може транслювати, в тому числі, позицію американських партнерів, яким поставки російського газу в Україну невигідні. В той час як для Банкової перспектива бодай тимчасово зменшити цифри у платіжках – ще та спокуса. 

Чи принесе Зеленський середньострокові інтереси України в жертву задля короткочасного збільшення рейтингу – покажуть найближчі два місяці. Але можна не сумніватися, що відповідати за результати свого вибору йому таки доведеться, оскільки російська сторона навряд чи стане очікувати з реалізацією отриманих переваг до того, як чинного президента змінить його наступник.

Більше новин про події у світі читайте на Depo.Головна

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

data-matched-content-rows-num=1 data-matched-content-columns-num=4 data-matched-content-ui-type="image_stacked"