Девальвація рубля українцям на руку

Девальвація рубля на 30% ніяк не відіб'ється на курсі гривні, зате може серйозно послабити країну-агресора
Depo.Гроші
5 листопада 2014 12:08
ФОТО: depo.ua
Девальвація рубля українцям на руку
Девальвація рубля українцям на руку

Російський рубль стрімко падає в ціні. З 1 січня його курс знизився відносно долара приблизно на 30%. І це тільки початок, прогнозують економічні експерти. «Дно зниження курсу рубля ми, здається, ще не побачили», - вважає директор російського Центру досліджень постіндустріального суспільства, доктор економічних наук Владислав Іноземцев.

Падіння курсу російської валюти неминуче стимулює інфляцію, а реальні доходи росіян за підсумками року істотно скоротяться. Люди перестають довіряти національній валюті і очікують її подальшу девальвацію. Підсилює паніку серед мас і той факт, що російські банки стають менш надійними і більш схильними до банкрутства. Як результат, населення починає забирати свої депозити і знекровлювати банківську систему. Але найголовніше - з Росії масово «витікає» капітал. За оцінками Центробанку РФ, тільки цього року втрати російської економіки можуть скласти 100 млрд доларів.

«Всім зрозуміло, що відтік капіталу з Росії - це поєднання двох важливих факторів. По-перше, для інвесторів посилюються ризики відбирання власності або її перерозподілу, плюс корупція і складність ведення бізнесу. По-друге, складна передбачуваність дій політичного керівництва країни, в тому числі у відношенні до України і в цілому на європейському континенті », - розповідає ДеПо економіст, керівник проекту в Лізі фінансового розвитку Андрій Блінов.

Економічні експерти впевнені, що курс рубля буде падати і надалі. Причому падіння може виявитися досить стрімким і глибоким.

«Якщо в планах у Путіна є посилення військової агресії до України, то не виключено, що світ прийме рішення про повну економічну і політичну блокаду Росії, і тоді від російського рубля будуть позбавлятися як бізнес, так і населення, тому його девальвація може бути досить стрімкою і схожою на ситуацію в 1998 році, коли він девальвував в п'ять разів за дуже короткий період », - прогнозує глава Комітету економістів України Андрій Новак.

Хороша новина в тому, що падіння російського рубля у разі не знецінить українську валюту. В цьому впевнені всі опитані ДеПо економічні експерти. Криза 1998-1999 років, коли слідом за падінням курсу рубля вдвічі знецінилася і гривня, не повториться.

«Тоді гривня обвалилася по інерції, тому що у нас існував стереотип, що є прямий зв'язок між гривнею і рублем, оскільки ми всі були вихідцями з рублевої зони Радянського Союзу. І тільки тому російська паніка з чисто психологічних причин перемістилася в Україну », - пояснює Андрій Новак.

Зараз все по-іншому. Економічний зв'язок між нашими ринками практично перерваний через рішення Росії закрити кордон для українських експортерів. Тому і взаємозалежність української гривні і російського рубля зараз практично відсутня. Але головне, що девальвація рубля стала вигідна українцям.

«Все, що шкодить агресору, яким є Росія по відношенню до України, - це нам на користь. Тому девальвація рубля, зниження цін на нафту - це все позитивно для України, тому що з економічних причин можуть відбутися зміни в Кремлі через умовне повстання бізнес-оточення Путіна. Плюс в складній економічній ситуації Росія просто не зможе собі дозволити широкомасштабну війну проти України », - вважає Андрій Новак.

Експерт впевнений, що терпіння російських бізнес-еліт лопне, коли рубль девальвує хоча б на 50%.

«Це стане певним психологічним бар'єром, коли бізнес зрозуміє, що потрібно зупиняти Путіна, або вони будуть втрачати все, що заробляли протягом багатьох років», - резюмує Новак.