Депутати пропонують удвічі підвищити рівень відшкодування вкладів ФГВФО - до 400 тис. грн

Народні депутати пропонують удвічі підвищити рівень відшкодування банківських вкладів збанкрутілих банків Фондом гарантування - до 400 тис. грн
Depo.Гроші
12 жовтня 2016 12:26
ФОТО: depo.ua

Про це йдеться в проекті закону про вдосконалення діючої системи гарантування вкладів фізичних осіб і процедури виведення банків з ринку (№5256), авторами якого стали депутати від фракції Радикальної партії Олега Ляшка, "Блоку Петра Порошенка" і "Народного Фронту".

 Законопроект розроблений в рамках реалізації Стратегії розвитку банківської системи до 2020 року, яка була схвалена профільним парламентським комітетом в кінці травня.

 За словами одного зі співавторів законопроекту і голови комітету Верховної Ради України з питань фінансової політики і банківської діяльності Сергія Рибалки, мета документа - зробити систему гарантування вкладів більш справедливою, спрямованою на зменшення ризиків наступної банківської кризи.

 "Ми повинні повернути довіру до банківської системи. Пріоритет у діяльності НБУ та Фонду гарантування вкладів повинен полягати в допомозі банкам встати на ноги, і тільки коли це абсолютно неможливо, тільки тоді виводити їх з ринку в якості винятку", - сказав Сергій Рибалка.

 Пропозицію законопроекту підвищити граничний рівень відшкодування вкладів фізичним особам до 400 тис. грн. Сергій Рибалка назвав помірним і справедливим рішенням, враховуючи багаторазове падіння курсу гривні.

 Також пропонується встановити регулярні внески банків у Фонд гарантування - в залежності від ступеня ризику діяльності банку. За словами голови профільного парламентського комітету, ця модель буде стимулювати банки до менш ризикованих операцій.

 Серед пропозицій документу - зміна черговості виплат при ліквідації банку.

 "Перші три черги - без змін, включаючи гарантовані всім фізичним особам суми. В четверту - пропонуємо виплачувати вклади фізичних осіб, які перевищують гарантований ліміт, а також - гроші підприємств. А вимоги Фонду гарантування - в п'яту чергу, Національного банку - у шосту. Як наслідок НБУ повинен бути більш зацікавленим не дати розікрасти активи банку, а Фонд гарантування - продати їх за якомога більшу ціну. Зараз очевидний конфлікт інтересів: Фонд має всю інформацію про банк і його активи, і сам їх продає. Що буде з вкладниками понад гарантовані суми, його не хвилює. Це створює величезне поле для зловживань ", - розповів співавтор законопроекту Сергій Рибалка.

Він підкреслив, що важливе завдання - підвищити прозорість і публічність роботи Національного банку і Фонду гарантування вкладів.

"Громадськість повинна знати, чому банк став неплатоспроможним, і що робив НБУ, щоб цього не допустити. Істотно розширюємо перелік інформації для обов'язкового оприлюднення і встановлюємо відповідальність за це посадових осіб Фонду. Інформація про такі банках повинна втрачати статус банківської таємниці і публікуватися повністю. Щоб всі бачили, проведені банком операції, включаючи дії пов'язаних осіб, подану в НБУ звітність, і всі дії Нацбанку протягом року ", - сказав Сергій Рибалка.

 За його словами, якщо власники банку вивели кошти, вони повинні заплатити вкладникам за рахунок власного майна - передбачено обов'язок Фонду гарантування звернутися з такими вимогами до пов'язаних з банком осіб.

 

 

Більше економічних новин читайте на Depo.Гроші