Дармові барелі: Чому ціна на нафту у США впала нижче нуля і чим це загрожує українцям

Вчорашня "від'ємна ціна" на нафту була короткочасним біржовим курйозом. Натомість припинення видобутку і консервація свердловин, яка буде неуникною в разі продовження цінової кризи, стане вагомою причиною різкого подорожчання нафти в момент, коли світова економіка оживе

Тарас Паньо
Журналіст відділу міжнародної політики
Дармові барелі: Чому ціна на нафту у США…

Абсолютний історичний мінімум цін на нафту – мінус $40 за барель – який було досягнуто на Нью-Йоркській товарній біржі 20 квітня, безперечно, став темою чисельних застільних розмов та апокаліптичних прогнозів у соціальних мережах. Хоча нічого апокаліптичного у вчорашніх подіях, звичайно, не було. Популярні сорти нафти з поставкою у червні-липні, наприклад, вже сьогодні торгуються в районі $22-25 за барель. Світ не дійшов до тієї точки, коли "нафта нікому не потрібна", а угоди на літо укладаються з розрахунком того, що вступлять в дію істотні обмеження на видобуток, які ОПЕК+ узгодила на недавній відеозустрічі. 

Вчорашня ж "глибоко від'ємна" ціна стосувалася одного конкретно взятого ф'ючерсу на одній конкретно взятій біржі. Інвестори, що купили велику партію нафти в Техасі, раптом з'ясували, що всі без винятку довколишні сховища заповнені, транспорту немає, і що робити із законтрактованим обсягом нафти – не зрозуміло. Вони спробували позбутися цієї нафти за будь-яку ціну – і перетворили ситуацію на цілковитий абсурд. Який за декілька годин минув – і ціни знову пішли "в плюс", хай навіть і не надто великий. Тому надіятися на те, що на АЗС вам будуть доплачувати за "повний бак", наразі не доводиться. 

Але нафтовидобувна галузь і справді уже не перший місяць працює собі на збиток. І майже всі наземні ємності для зберігання нафти заповнені. Три мільярди барелів – не жарт. Більше того – зараз пішла в хід "кризова" форма зберігання сирої нафти. Нею заповнюють супертанкери, які наразі нікуди не пливуть. Під час фінансової кризи 2009 року в портах стояло близько 100 мільйонів "непотрібних" барелів, зараз цей показник стрімко наближається до 200 мільйонів. 

І всі, загалом, розуміють, що коли заповняться останні сховища та танкери, видобуток доведеться зупинити. Тому вже зараз більшість нафтовидобувників готується консервувати свердловини. Спочатку – тільки ті, які й без того потребували ремонту. Потім – усі, видобуток в яких є проблемним чи дорогим. Наприклад, держкомпанія Saudi Arabian Oil ще 17 квітня оголосила, що буде продавати 8,5 млн барелів на день сирої нафти, починаючи з травня, в порівнянні з 12,3 млн барелів на день на початку квітня. Скорочувати видобуток буде й решта членів ОПЕК+ - при тому раніше, ніж то було передбачено умовами угоди, про яку інформувало Depo. ua

І скорочення це, якщо судити з прогнозів стосовно ситуації в світовій економіці, триватиме не тиждень і не місяць. Себто мова йтиме про консервацію свердловин, звільнення в нафтових компаніях та інші заходи із довготривалим ефектом. Слідом за самою нафтовою галуззю криза вдарить і по логістичній сфері, яка її обслуговувала. Тому коли світова економіка почне повертатися до нормального стану, рух "гойдалки" у зворотній бік є майже неминучим. 

Оскільки консервація великої кількості свердловин, так і їх наступна  розконсервація є процесом тривалим і затратним. Витрати ці нафтовидобувні країни, без сумніву, охоче спробують перекласти на плечі споживачів. Тому в момент повернення до нормального існування на світ, скоріше за все, чекатиме дефіцит нафти. Як водиться, з різким ростом ціни.

І для української промисловості, перехід якої впродовж відносно "ситих" років на енергоефективні технології так і не відбувся, це є достатньо поганою новиною. Оскільки маючи виснажені кризою фінансові ресурси, зростання цін на нафту та конкуренцію з боку краще оснащених конкурентів, наша сталеплавильна, верстатобудівна та інші обробні галузі, опиняться в ситуації гіршій, ніж то було до кризи. 
 

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme