Чому Україні не варто погоджуватися на запропоновану Медведєвим ціну на газ

Запропонована російським урядом ціна на газ вочевидь невигідна Україні і є початком затягування тристоронніх газових переговорів
Depo.Гроші
29 червня 2015 20:00
ФОТО: depo.ua
Чому Україні не варто погоджуватися на запропоновану Медведєвим ціну на газ
Чому Україні не варто погоджуватися на запропоновану Медведєвим ціну на газ

Сьогодні російський прем'єр-міністр Дмитро Медведєв порадував українців новою ціною на російський природний газ. За його словами, російське паливо вартуватиме українцям у третьому кварталі цього року 247 доларів 18 центів США за тисячу кубометрів.

При цьому російський прем'єр наголосив, що така ціна складається з урахуванням знижки в $40, оскільки "незважаючи на всі складнощі у взаєминах з Україною, ми повинні йти їм назустріч, необхідно продовжити тристоронній діалог щодо газу". За словами очільника російського уряду, зменшення більш ніж вдвічі знижки на газ, що працювала з так званого "зимового пакету", має сприйматися українцями як серйозна поступка. 

Свою цифру Медведєв озвучив буквально за день до нових газових переговорів, адже тристоронній діалог, про який говорив російський прем'єр, має продовжитися буквально завтра. Як було анонсовано заздалегідь, у Відні 30 червня (в останній день другого кварталу) відбудеться черговий раунд газових переговорів за участі України, Євросоюзу та Росії.

Отже озвучену Медведєвим ціну можна вважати за стартову, від якої і почнуться газові торги. При цьому цілком очевидно, що погоджуватися на запропоновану Медведєвим ціну у 247 доларів Україні аж ніяк не потрібно, бо вона на кілька доларів дорожча за реверсний газ, який Україна уже отримує з Європи по ціні в $236 при чому в досить великих обсягах.

Росіяни це прекрасно розуміють, але їхнє головне завдання на сьогодні навіть не збити з України побільше грошей, а вкотре спробувати переконати Європу в тому, що Україна ненадійний партнер. Одразу ж за заявою Медведєва російські ЗМІ підняли традиційний галас про те, що у України немає грошей для наповнення газових сховищ, куди потрібно 7-8 млрд. кубометрів, що обійдеться приблизно в $2 млрд. Отже покладатися на Україну в питанні безперебійних постачань газу європейським партнерам дуже необачно. При цьому в "Газпромі" не забули дістати з шухлядки стару казочку про "несанкціонований відбір газу" Україною та нагадати зиму 2008/2009, коли за допомогою газового шантажу "Газпром" змусив "Нафтогаз" підписати сумнозвісні газові угоди, що є зараз предметом суперечки у Стокгольмському арбітражі.

Враховуючи вочевидь завищену Росією ціну на газ та непогані позиції України в питанні отримання реверсу, швидше за все завтрашні тристоронні переговори не скінчаться нічим конкретним. При цьому Росія поспішати не буде і затягуватиме переговори аж до настання холодів аби вдатися до улюбленої тактики - шантажу, вкотре залякуючи Європу льодовиковим періодом через ненадійність України.

Але тепер нам боятися цього не варто, адже більшу частину газу ми цілком можемо отримати за рахунок реверсу за вигіднішою ціною, ніж пропонує "Газпром".