Чому Гонтарєва заграє з російськими банками

"Промінвестбанк" можуть принести в жертву антиросійським настроям українців, але підвищити рейтинг влади це не допоможе
Depo.Гроші
23 лютого 2016 17:49
ФОТО: depo.ua

Про це повідомляє depo.ua з посиланням на "Ділову столицю".

За даними видання, в найближчі дні НБУ планує ввести тимчасову адміністрацію в "Промінвестбанку". Проблеми в банку для всіх очевидні: минулого тижня ПІБ ввів обмеження на зняття готівки у банкоматах і призупинив прийом депозитних вкладів фізосіб.

Цей банк, що належить російському Внєшекономбанку (Веб), зіткнувся з серйозними труднощами ще в минулому році. Його власники обіцяли вирішити проблеми, але стримали слово лише частково. За минулий рік капітал ПІБу зріс більш ніж в 2 рази - до 19 млрд грн. Цього виявилося недостатньо. Тепер ВЕБ готовий влити в українську "дочку" ще $800 млн. Але мова йде не про живі гроші, а про конвертацію кредитів, виданих банку раніше материнською структурою. Як повідомляли ЗМІ, на завершення всіх пов'язаних з докапіталізацією процедур НБУ відвів ПІБу термін до 1 квітня.

Експерти припускають, що нове вливання капіталу не вирішить проблем банку. "Материнські кредитні кошти банк, швидше за все, давно пустив в оборот. Невідомо, скільки з них перетворилися на «проблемні» позики. З великою ймовірністю банку знадобляться додаткові грошові вливання», - говорить один з експертів фінансового ринку.

Щоб не провокувати паніку серед вкладників, в ситуацію може втрутитися НБУ. І, оскільки мова йде про фінансову установу з російським капіталом, швидше за все, Банкова спробує використати цю історію для підняття свого рейтингу. Але, на відміну від необхідної розправи над громадянами, наприклад, одіозним "Сбербанком", початок ліквідації "Промінвесту" навряд чи задовольнить суспільство.

Хвиля погромів у відділеннях російського "Сбербанку" та "Альфа-банку" змушує українську владу якось реагувати на ці події. Адже такого роду інциденти в умовах масової громадської підтримки ідеї повного вигнання російського бізнесу з України явно не додають популярності нашій країни на міжнародній арені. Не кажучи вже про те, що початок народних розправ над російським бізнесом б'є рикошетом і по керівництву країни, свідчить про його нездатність взяти ситуацію під контроль. Але проблема в тому, що в цьому випадку простір для маневру і на Банковій, і в уряді сильно обмежений. Наприклад, керівництво країни не може просто взяти і в один день заборонити діяльність тих же "Сбербанку" та "Альфа-банку" на території України. Ці фінансові установи можна лише націоналізувати або змусити їхніх власників продати своє дітище, але і для цього потрібні політичні рішення, які доведеться прийняти парламенту або РНБО. І, яким би шляхом не пішли українська влада, ціна питання - не менше 33 млрд гривень.

Приблизно така загальна сума всіх вкладів фізосіб, які перебувають на сьогодні на рахунках у чотирьох російських банків - "Сбербанку", Альфа-банку", "Промінвестбанку" і "ВТБ Україна". І в разі прийняття радикального рішення щодо цих фінустанов, уряду доведеться десь діставати цю непідйомну для бюджету суму, що для виплати компенсацій вкладникам. А у випадку націоналізації цих фінансових установ ціна рішення російського фінансового питання в Україні буде ще вище. А до таких витрат Україна сьогодні не готова, тому владі доводиться викручуватися, уникаючи радикальної розв'язки, як можна довше.

Але, у випадку з "Промінвестбанком", схоже, доведеться діяти радикально, оскільки в цьому випадку для втручання держави є реальні фінансові підстави. Хоча і в цьому випадку ціна виведення ВЕБу з ринку буде досить велика: за даними НБУ, обсяг вкладів фізосіб у банку за станом на 1 жовтня 2015 року становив 7,63 млрд грн.

Якщо НБУ все ж таки зважиться на такі дії, Банкова спробує представити це, як початок державної програми з вигнання російського бізнесу з України.

Мовляв, ми готові підтримати наших виборців у справедливих вимогах обмежити можливості окупанта, в тому числі і щодо впливу на вітчизняну фінансову систему. Але який це буде мати ефект на виході? Найімовірніше, не дуже великий. Справа в тому, що на відміну від "Сбербанку" і ВТБ, про російську прописку яких знає більшість українців, інформація про реальних власників "Промінвестбанку" досі особливо не тиражувалася. І ніякої конспірології тут шукати не варто. Той же "Сбербанк", нагадаємо, раніше в Україні називався "Сбербанк Росії" і ця назва довгий час красувалося на вивісках всіх відділень банку, які, як правило, розміщуються на центральних вулицях українських міст. І зникнення слова "Росія" з вивісок цієї фінансової установи вже нічого не змінює, оскільки воно чітко асоціюється із країною-агресором. Чого не скажеш про "Промінвест".

Таким чином, щоб отримати політичні дивіденди від початку ліквідації цього банку, президентській команді доведеться провести інформаційну кампанію, в ході якої як можна більше наших співгромадян повинні дізнатися, що це російський банк. Але навряд чи цей задум увінчається успіхом, якщо слідом за "Промінвестом" влада не візьметься за "Ощадбанк". А, судячи з усього, в цьому році цього точно не станеться. Як мінімум через відсутність грошей у держбюджеті. Більш того, вхопившись за ідею організації піару на ліквідації російського "Промінвесту", Банкова ризикує потрапити в халепу. Адже, як показує досвід, процес ліквідації великих фінансових установ пов'язаний з цілою низкою негативних моментів.

По-перше, це поява масштабної хвилі обурення вкладників. Особливо тих, у кого були валютні депозити, оскільки компенсації їм будуть виплачувати в гривні. По-друге, досвід показує, що до моменту введення тимчасової адміністрації їх банку "йдуть" основні активи. І якщо так станеться і з Промінвестом, то влада може очікувати ще й звинувачення у таємному сприянні бізнесу окупантів.

Більше політичних новин читайте на Depo.Влада