Чому чеський Трамп попрощався з російськими друзями

Скандальний мільярдер продемонстрував, що на період формування коаліційного уряду тема Росії для нього занадто токсична. І для того, щоб переконати Бабіша лобіювати російські інтереси, Путіну доведеться знати дуже вагомі аргументи

Журналіст відділу «Світ»
Чому чеський Трамп попрощався з російськ…

Після того, як розвіявся дим виборчих баталій, Чехія прокинулась у цілковито новій політичній реальності. Центристсько-популістська партія ANO здобула на виборах переконливу перемогу. 29.7% голосів, що майже втричі більше ніж у найближчих конкурентів – правих євроскептиків із " Громадянської демократичної партії" (близько 11%) дають можливість очільнику ANO, Андрею Бабішу, право спокійно формувати владну коаліцію, вибираючи партнерів на свій смак та ризик. Тим паче що й коло потенційних партнерів помітно розширилось – досить згадати новачка виборів, чеську Піратську партію, що прийшла до фінішу третьою з 10.8% підтримки. Чи соціал-демократів, які, втративши 35% підтримки виборців, із партії влади перетворились у майже що маргіналів з 7.3% на рахунку.

І от маючи цілковито розв'язані руки, виходець з номенклатурної чеської родини, екс-агент чеських спецслужб радянського періоду, бізнесмен, який "ґрунтовно на**ав чеську державу" (це заява екс-прем'єра Чехії Богуслава Соботки, якими він описав дії на той момент міністра фінансів по "прощенню" податкових боргів своїм власним компаніям) – і взагалі, прихильник поступового зняття санкцій із Росії, Андрей Бабіш раптом заявляє, що бруднити руки створенням коаліції з пропутінськими силами він не буде.

За даними iDnes (частини контрольованого Бабішем холдингу MAFRA), політик начисто виключає можливість блокування з ультраправою партією SPD та комуністами (які прийшли четвертими та п'ятими відповідно). "Ми – партія для всіх, але ми – проєвропейська партія", - заявив Бабіш перед початком переговорів стосовно формування коаліції, попросивши політиків, журналістів та громадськість "перестати боятися, що Чеська республіка поверне на Схід".

Чи можна вірити цій заяві? Не більше, ніж будь-якій іншій заяві Андрея Бабіша, політична сила якого за останні роки як мінімум двічі міняла ідеологію – від лібералізму, ринкових принципів і закликів до співпраці з ЄС перед виборами 2013 року, через антимігрантську риторику правого зразка до майже соціалістичних ідей збільшення бюджетних видатків перед цьогорічними виборами. Що якось мимоволі наштовхує на думку про те, що справжня ідеологія Бабіша полягає в твердій готовності говорити все, що хоче почути виборець, і продовжувати тримати руку на пульсі урядової політики для подальшого безперервного процвітання своїх бізнес-проектів.

І оскільки на даний момент проросійська політика – це реноме двох хоч і підтримуваних, але не провідних партій Чехії, "грати" на їхньому полі Бабіш не збирається. Зараз йому важливо зімітувати "захист чеського виробника" і покращення соціальних стандартів життя для тих, хто за нього голосував, не посварившись при тому з ЄС, а не здіймати зовнішньополітичну бучу на рівному місці. І для такого результату токсична тема, якою є "російське питання", особливо підніматися на порядок денний не буде. У цьому плані досвід Дональда Трампа став воістину безцінним для популістів усіх континентів – і ставати на граблі "дружби з Росією" скандальний чеський мільярдер не стане. Принаймні, в перші місяці свого правління.

А загалом, Андрей Бабіш – не мегатаємний суперагент КДБ/ФСБ, який підпорядкує Чехію Росії, і не безвольний "споживач грантів від Москви", як Марін Ле Пен з французького Національного Фронту. Він швидше належить до того ж біологічного виду, що й "господар Молдови" Влад Плахотнюк, який, до слова, добиває зараз проросійського президента Додона.

Тому Бабіш при здійснені обов'язків прем'єр-міністра Чехії, цілком можливо, і не надто перейматиметься національними інтересами України, ЄС чи навіть власної країни. Але й інтереси Росії, здається, будуть йому зовсім-зовсім байдужі.

Просто тому, що єдина тема, яка цікавить його у цьому світі – це інтереси самого Андрея Бабіша. Ну, і можливо його чисельної родини, яку теж слід рятувати від кримінальних звинувачень за попередні епізоди нетрадиційного ведення бізнесу під керівництвом поважного батька патріарха роду, нині – без п'яти хвилин прем'єр-міністра Чехії. Якщо для досягнення його тактичних цілей потрібно буде дружити з Путіним – Бабіш на це піде. Але, зважаючи на токсичний характер такої дружби, він зробить усе можливе, аби її уникнути.

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme