Чим Луценко загрожує Приватбанку

Справа за звинуваченням посадових осіб Приватбанку у розкраданні 19 млрд. грн. рефінансування розслідується уже два. Чи можна її використати аби "завалити" Приватбанк – велике питання

Чим Луценко загрожує Приватбанку…

Сьогодні українськими інтернет-ЗМІ розлетілася новина, що змусила понервувати багатьох українців. Журналісти розкопали в мережі ухвалу Печерського райсуду Києва за клопотанням слідчого Генпрокуратури щодо арешту рахунків компанії ZAO UKRTRANSITSERVICE LTD з Британських Віргінських островів у зв'язку зі справою "за фактом заволодіння службовими особами ПАТ КБ "Приватбанк" чужим майном - державними коштами Національного банку України, виділеними на рефінансування в особливо великих розмірах".

Мова йде про 19 млрд. гривень, які Приватбанк отримав від Нацбанку у якості рефінансування. Ці гроші, за версією слідства, посадовці Приватбанку видали в якості кредитів під заставу майнових прав підконтрольним собі підприємствам. Останні, в свою чергу, уклали "сумнівні угоди з компаніями нерезедентами" зі 100% передплатою з метою поставки товарів. Як йдеться в ухвалі суду, товари так і не були поставлені, а гроші осіли на рахунках на Кипрі, які суд і постановив арештувати.

Як відомо, Приватбанк є найбільшим українським банком і будь-які проблеми з цією фінустановою викликає у пересічних громадян серйозні побоювання. Тим більше, що чинна влада уже неодноразово натякала, що в разі виникнення у банку проблем цілком можлива його націоналізація. Експерти ж у свій час не виключали і менш приємних сценаріїв, приміром, визнання банку неплатоспроможним. На цьому тлі справа про розкрадання менеджерами Ігоря Коломойського 19 млрд. виглядає не надто серйозно, адже активи банку оцінюються в більше ніж 250 млрд., тим не менше така "атака" правоохоронців на менеджмент банку не може не викликати занепокоєння, а то й паніки у пересічних вкладників "Привату".

Втім, насправді підстав для паніки наразі немає. Справа в тому, що справа про привласнення 19 млрд. розслідується Генпрокуратурою уже два роки з більшою чи меншою інтенсивністю, що не особливо заважає "Привату" не лише працювати, а й навіть отримувати нові суми рефінансування. В той же час, судова перспектива цієї справи, на думку експертів, щонайменше сумнівна.

В самому Приватбанку заявляють, що інформація навіть про саму можливість "виведення" кудись рефінансування "не професійна і не відповідає дійсності". "В ситуації політичної кризи і військових дій на Сході України ліквідна позиція банку природно погіршилася, спостерігався значний дефіцит коштів на коррахунку, пов'язаний зі зниженням обсягів коштів на рахунках фізичних і юридичних осіб, який Приватбанк в повному обсязі зміг компенсувати за рахунок власних коштів і наданого НБУ рефінансування (за опублікованими НБУ даними, рефінансуванням були оплачені тільки 0,38 грн з кожної гривні вкладів, які були зняті, на відміну від державних і деяких комерційних банків). Тобто виводити просто не було чого", - зазначають в банку.

В той же час багато експертів впевнені, що визначити, чи був сам факт розкрадання коштів за рефінансування, дуже непросто. Багато хто вважає, що отриманими від Нацбанку коштами Приватбанк міг розпоряджатися на власний розсуд, і можливо мова йде про недбалість у видачі кредитів, а не про розкрадання.

Хай там як, а наявність уже протягом двох років цієї кримінальної справи може бути певним фактором, який за бажання влади тиснути на "Приват", можна буде спробувати використати більш активно. А от наскільки ефективним буде такий тиск – все ще під питанням. Єдине, що можна наразі стверджувати з упевненістю - певна напруженість у стосунках між державою та Приватбанком зберігатиметься ще досить довго, а от чи наважиться влада на серйозну війну за "Приват" - питання відкрите.

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme