США можуть випадково упустити гривню

За чемпіонатами зі склянкометання та іншими подробицями національної політики рішення Федеральної резервної системи США підняти облікову ставку на якихсь жалюгідних 0.25% пройшло практично непоміченим. А дарма

Журналіст відділу «Світ»
США можуть випадково упустити гривню…

Наслідки цього рішення цілком можуть, хай і за певний час, добратись і до України

Десятиліття "легких американських грошей" закінчується. Вперше з 2006 року ФРС підвищує ставку – і вперше з 2008 року вона піднімається від позначки 0-0,25%. Себто практично "дармових грошей", які ФРС роздавала американським банкам у достатньо великих кількостях, більше не буде.

Для США подібне підвищення – це якщо й не фанфари перемоги над економічною кризою, то свідчення того, що справи пішли на лад. І хоча у ФРС пообіцяли не надто поспішати, але однозначно заявили, що в найближчі два роки підвищення ставки стануть регулярними. Західні аналітики вважають, що за 2016 рік на нас чекає іще від 2 до 4 підвищень ставки.

Ринки відповіли на політику "поступового підвищення" дружним і впевненим ростом – що також є індикатором правильності і передбачуваності політики ФРС.

Але те, що добре для США, далеко не завжди так само добре для країн, що розвиваються.

Зокрема, підвищення ставки майже неодмінно призведе до росту долара порівняно з іншими валютами. У випадку з Україною – точніше, у випадку з "прозорою, передбачуваною і всім зрозумілою" політикою нашого Нацбанку – такий ріст (який сам по собі буде вкрай невеликим) цілком може бути сприйнятим, як чергова хвиля девальвації гривні. І якщо несвідоме населення вирішить, що гривня робить черговий стрибок в чергову яму – то так воно й трапиться. Єдине, що може врятувати гривню від чергового падіння – це її відсутність в руках несвідомого населення. На додачу до того, під шумок з коливаннями курсу валютні спекулянти цілком можуть зорганізувати чергові "веселі качелі".

Втім, не тільки курсовими іграми небезпечний ріст ставки ФРС. Подорожчання фінансового ресурсу нерідко призводить до його відпливу з ринків, що розвиваються. Дефіцит грошей – хай навіть мінімальний – нерідко підштовхує інвестфонди до перерозподілу їхніх ресурсів на користь розвинутих економік. Дорогий долар, врешті-решт, створює більше можливостей для інвестицій в самих США. І хоча ріст ставки на 0.25% мало що міняє сам по собі – але він є початком тенденції до подальшого, значнішого росту. Тому рішення про перерозподіл коштів можуть бути прийняті трохи наперед. Не те, щоб ми тішилися від надміру західних грошей і сьогодні, але подальше погіршення ситуації все-таки можливе.

Втім, для України список новин не обмежується виключно негативом. Бо підвищення ставки як показує історія, у багатьох випадках призводить до зниження цін на нафту. Власне, вчорашнє просідання цін на вуглеводні, яке почалося саме з США, цілком може бути пов’язаним з рішенням ФРС.

По-перше, це дає певні шанси економікам, вимушеним імпортувати вуглеводні. По-друге, низька ціна на нафту – хоч і не запорука адекватної зовнішньої політики РФ, але відсутність грошей все-таки здатна стримати бодай частину яскравих ініціатив російського президента.

А загалом, зміна кредитної політики ФРС – це не абсолютне добро і не абсолютне зло для всіх суб’єктів міжнародної економіки. Це чергова зміна реальності, якою можна скористатись. І від якої можна постраждати. Все залежить від вправності і професіоналізму як регуляторів, так і учасників кожного конкретного ринку.

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme