Чи виллється Давос у відставку Гонтаревої

ЗМІ сколихнула новина про те, що на Всесвітньому економічному форумі у Давосі показник надійності українських банків визнали найгіршим у світі

Чи виллється Давос у відставку Гонтарево…

Depo.ua вирішив поцікавитись в українських експертів, чи призведе така патова ситуація до відставки глави Національного банку України Валерії Гонтаревої.

Політолог, директор соціологічної служби "Украинський барометр" Віктор Небоженко:

 – Ні, не призведе. Тому що Гонтарева – член групи Порошенка, аналогічно родині Януковича. Звісно, вона не є ліпшою подружкою дружини президента, але вона є другом родини. Саме вона сприяє розростанню імперії бізнесу президента на тлі жахливої економічної кризи в Україні.

Тут справа не в поганому характері президента, чому він не хоче звільнити Гонтареву, а через те, що простір для прибутку олігархів звужується, а вона допомагає не тільки триматися йому на плаву, але й примножувати статки. Нагадаю, що з 3,5 млрд за останній рік Порошенко збагатів на 1,5 млрд і вже має 5 млрд.

Тому Гонтарева обов’язково залишиться.

Політолог, глава Центру прикладних політичних досліджень "Пента" Володимир Фесенко:

– Ні, безумовно. Більше ризиків щодо звільнення існує з боку долара, який знов зростає.

Рейтинги, навіть світові, ніколи не впливали на відставку. Тим паче, що Порошенко позитивно оцінює діяльність Гонтаревої.

Наприкінці минулого року Порошенко зрозуміло прокоментував можливість відставки Гонтаревої, сказавши, що, не дивлячись на те, що більшість закликає його звільнити її через високий рейтинг недовіри, Гонтарева виконала більшість завдань в умовах, коли всі західні експерти прогнозували дефолт та крах банківської системи в Україні.

На його (президента, - ред.) думку, главі НБУ вдалося стабілізувати банківську систему. Ніяких кадрових змін внаслідок світових рейтингів бути не може, адже рейтинги – це колективно підсумований показник суб’єктивних поглядів.

Тому, скоріш звільнення Гонтаревої може спричинити курс валют до гривні, ніж будь-які світові рейтинги.

Екс-заступник голови НБУ, доктор економічних наук Олександр Савченко:

– Є дві причини. Перша – неадекватна політика НБУ. У двох аспектах, переший аспект – поганий банківський нагляд, який не спирається на аудит провідних аудиторських компаній. А використовуються доморощені методі банківського нагляду. Другий аспект – відсутність монетарної і валютно-курсової-політики, яка призвела до банкротства банків. У банкротстві винні 50 на 50 НБУ і самі банки.

Друга причина, більш глобальна, полягає в тому, що в суспільстві є концепт, що банки завжди неправі і можна не повертати кредити. В судах банкам дуже важко повертати кредити. Питома вага поганих кредитів у портфелях українських банків становить близько 40%.

Чи призведе така ситуація у банківській системи до відставки голови НБУ Валерії Гонтаревої? Це питання ви поставте президенту. Я думаю, що у будь-якій іншій країні ця відставка вже давно б відбулася.

Доктор політичних наук, завідувач кафедри політології Національного університету “Києво-Могилянська Академія” Олександр Дем’янчук

– Таке падіння (курсу гривні, - ред.) є неминучим. До кінця 90-х років, коли коли почався стрімкий підйом економіки, ми теж бачили те саме. Відбувалася структурна зміна. І зараз теж. Металургія вже не є головним пріоритетом експорту України. Тепер це сільське господарство, переробна промисловість продуктів сільського господарства, до певної міри легка промисловість. Водночас курс гривні все-таки занижений принаймні удвічі через дії НБУ, - сказав Дем’янчук в коментарі "112 Україна".

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme