Чи варто витрачати 10 млрд на окупований Донбас

Якщо Україна всерйоз планує повернути окуповані території Донбасу, доводиться думати і про гроші на його відновлення

Чи варто витрачати 10 млрд на окупований…

Заява президента Петра Порошенка про накопичені 10 млрд. гривень на відновлення Донбасу мала стати простим і зрозумілим меседжем для жителів окупованих територій, натомість здійняла в соцмережах багато галасу

Українці висловили президенту кілька зауважень. По-перше, народу не сподобалося, що Порошенко поліз так би мовити не у свою парафію, бо питання державних фінансів в компетенції уряду загалом, та Мінфіну зокрема. По-друге, українці завважили, що обіцяти не означає женитися, мовляв говорити про мільярди можна багато, але єдиною ознакою того, що гроші реально є – це відповідна стаття в затвердженому законі про держбюджет. Ну, і третє, та найголовніше, а чи варто нам взагалі витрачати гроші платників податків на відновлення окупованих територій, наче на інших територіях немає куди ці, не такі вже й великі, гроші вкласти.

Насправді відповіді на ці питання цілком очевидні, і серйозних приводів підіймати всезагальний галас та волати "Зрада!" загалом то і нема чого.

Спершу зауважимо, що президент як глава держави цілком може говорити від імені держави загалом, що жодним чином не означає перетягування чиїхось повноважень. Заява про наявність накопичених грошей – це аж ніяк не означає, що Порошенко волюнтаристським рішенням узяв та й забрав у школярів гроші на обіди, та перенаправив на відновлення Донбасу. Те, що ми почули про 10 мільярдів – це лише декларація про наміри. Предметно ж говорити про ці гроші можна буде лише тоді, коли Рада проголосує за закон про державний бюджет на 2016 рік з відповідною статтею в ньому. Поки що Порошенко лише пояснив, що принципово готовий витрачати державні гроші на відновлення окупованих територій. Але, щоб ця готовність вилилася в щось конкретне, свою роботу мають зробити і Мінфін, і Кабмін, і нардепи, розділяючи загалом це рішення Порошенка. Чи з'явиться в бюджеті на наступний рік подібна стаття – питання наразі відкрите, але не можна виключати, що 10 млрд. для Донбасу в бюджет таки пропишуть, адже це жодним чином не означатиме, що ці гроші доведеться реально витрачати.

І тут ми підходимо до головного питання, а чи варто взагалі витрачатися на сепаратистський регіон. Звісно, нікому не хочеться працювати на добробут "ватників", що не так давно кричали: "Путін, ввєді войска". Але, по-перше, подібними криками відзначилися аж ніяк не всі, і зовсім не більшість. А, по-друге, якщо ми всерйоз прагнемо повернути втрачені території, нам так чи інакше доведеться і витрачати гроші на їхнє відновлення. Звісно, можна розраховувати і на репарації з Москви, але для цього доведеться брати штурмом Кремль, що виглядає не надто реалістичним завданням.

Чи варто витрачатися на окупований Донбас - фото 1

Зараз же багато хто поквапився з висновками, вважаючи, що Україна готова щедро відсипати бюджетні кошти захарченкам, моторолам та плотницьким, але це лише видавання небажаного за дійсне, адже Петро Олексійович разом з обіцянкою дати грошей, озвучив і доволі чіткі умови для цього.

"Ми це зробимо, але повинен бути мир, відновлення українського прапора, українського суверенітету", - заявив Порошенко, проілюструвавши свої слова невдалою спробою відновити водопостачання, якій завадили "ватні" бойовики. Мовляв, поки озброєні орки контролюють територію, місцевим жителям вимагати якоїсь допомоги від української держави – справа марна з цілком об'єктивних причин.

Отже, загалом посил президента виглядає так: Україна, а разом з нею і ЄС, серйозно налаштовані витрачати чималі гроші на відновлення окупованого Донбасу, але за умови його повернення під контроль України і лише після цього. Як ілюстрація серйозності намірів, відповідну статтю можна буде внести і в бюджет, але поки над територіями немає українського суверенітету, ні про які реальні гроші не йдеться. І адресований цей меседж перш за все жителям окупованих територій, які прагнуть відновлення нормального мирного життя.

Звісно, самою лише обіцянкою грошей серця і уми зазомбованих російською пропагандою мешканців Донбасу не причаруєш. Але уже зараз життя на окупованих та неокупованих територіях відрізняється дуже серйозно, і не на користь квазі-республік. То ж президентські обіцянки непогано було б підкріпити серйозними інфраструктурними зрушеннями на українському Донбасі. Звісно, все буде можливо робити лише за умови стійкого миру.

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme