Чи варто витрачати 10 млрд на окупований Донбас

Якщо Україна всерйоз планує повернути окуповані території Донбасу, доводиться думати і про гроші на його відновлення
Чи варто витрачати 10 млрд на окупований Донбас
Чи варто витрачати 10 млрд на окупований Донбас

Заява президента Петра Порошенка про накопичені 10 млрд. гривень на відновлення Донбасу мала стати простим і зрозумілим меседжем для жителів окупованих територій, натомість здійняла в соцмережах багато галасу

Українці висловили президенту кілька зауважень. По-перше, народу не сподобалося, що Порошенко поліз так би мовити не у свою парафію, бо питання державних фінансів в компетенції уряду загалом, та Мінфіну зокрема. По-друге, українці завважили, що обіцяти не означає женитися, мовляв говорити про мільярди можна багато, але єдиною ознакою того, що гроші реально є – це відповідна стаття в затвердженому законі про держбюджет. Ну, і третє, та найголовніше, а чи варто нам взагалі витрачати гроші платників податків на відновлення окупованих територій, наче на інших територіях немає куди ці, не такі вже й великі, гроші вкласти.

Насправді відповіді на ці питання цілком очевидні, і серйозних приводів підіймати всезагальний галас та волати "Зрада!" загалом то і нема чого.

Спершу зауважимо, що президент як глава держави цілком може говорити від імені держави загалом, що жодним чином не означає перетягування чиїхось повноважень. Заява про наявність накопичених грошей – це аж ніяк не означає, що Порошенко волюнтаристським рішенням узяв та й забрав у школярів гроші на обіди, та перенаправив на відновлення Донбасу. Те, що ми почули про 10 мільярдів – це лише декларація про наміри. Предметно ж говорити про ці гроші можна буде лише тоді, коли Рада проголосує за закон про державний бюджет на 2016 рік з відповідною статтею в ньому. Поки що Порошенко лише пояснив, що принципово готовий витрачати державні гроші на відновлення окупованих територій. Але, щоб ця готовність вилилася в щось конкретне, свою роботу мають зробити і Мінфін, і Кабмін, і нардепи, розділяючи загалом це рішення Порошенка. Чи з'явиться в бюджеті на наступний рік подібна стаття – питання наразі відкрите, але не можна виключати, що 10 млрд. для Донбасу в бюджет таки пропишуть, адже це жодним чином не означатиме, що ці гроші доведеться реально витрачати.

І тут ми підходимо до головного питання, а чи варто взагалі витрачатися на сепаратистський регіон. Звісно, нікому не хочеться працювати на добробут "ватників", що не так давно кричали: "Путін, ввєді войска". Але, по-перше, подібними криками відзначилися аж ніяк не всі, і зовсім не більшість. А, по-друге, якщо ми всерйоз прагнемо повернути втрачені території, нам так чи інакше доведеться і витрачати гроші на їхнє відновлення. Звісно, можна розраховувати і на репарації з Москви, але для цього доведеться брати штурмом Кремль, що виглядає не надто реалістичним завданням.

Чи варто витрачатися на окупований Донбас - фото 1

Зараз же багато хто поквапився з висновками, вважаючи, що Україна готова щедро відсипати бюджетні кошти захарченкам, моторолам та плотницьким, але це лише видавання небажаного за дійсне, адже Петро Олексійович разом з обіцянкою дати грошей, озвучив і доволі чіткі умови для цього.

"Ми це зробимо, але повинен бути мир, відновлення українського прапора, українського суверенітету", - заявив Порошенко, проілюструвавши свої слова невдалою спробою відновити водопостачання, якій завадили "ватні" бойовики. Мовляв, поки озброєні орки контролюють територію, місцевим жителям вимагати якоїсь допомоги від української держави – справа марна з цілком об'єктивних причин.

Отже, загалом посил президента виглядає так: Україна, а разом з нею і ЄС, серйозно налаштовані витрачати чималі гроші на відновлення окупованого Донбасу, але за умови його повернення під контроль України і лише після цього. Як ілюстрація серйозності намірів, відповідну статтю можна буде внести і в бюджет, але поки над територіями немає українського суверенітету, ні про які реальні гроші не йдеться. І адресований цей меседж перш за все жителям окупованих територій, які прагнуть відновлення нормального мирного життя.

Звісно, самою лише обіцянкою грошей серця і уми зазомбованих російською пропагандою мешканців Донбасу не причаруєш. Але уже зараз життя на окупованих та неокупованих територіях відрізняється дуже серйозно, і не на користь квазі-республік. То ж президентські обіцянки непогано було б підкріпити серйозними інфраструктурними зрушеннями на українському Донбасі. Звісно, все буде можливо робити лише за умови стійкого миру.

Більше новин економіки читайте в рубриці Гроші.depo.ua.