Путін почав смикати Україну за транзит

Ціллю даної війни буде дискредитація України як транзитної держави. Трофеєм – можливість реалізувати і заповнити газом Nord Stream 2 і „Турецький потік”

Журналіст відділу «Світ»
Путін почав смикати Україну за транзит…

Як уже писало Depo.ua, російський президент, забувши (чи зробивши вигляд, що забув) про образи та амбіції, переконує керівництво держав Близького Сходу сформувати новий потужний нафтогазовий картель, який зможе контролювати поставки каспійських та російських вуглеводнів до ЄС.

Будівництво „Турецького потоку”, як переконують світ президенти Росії та Туреччини, теж розглядається як „ухвалене рішення”.

Паралельно з тим російські лобісти роблять все можливе і неможливе, аби отримати необхідні дозволи на будівництво Nord Stream 2. Чому на даний момент жорстко протистоїть тільки Польща.

В разі реалізації цього проекту Україна, за розрахунками, загубить до 2 мільярдів доларів. Польща та Словаччина – 0.8 та 0.5 мільярди відповідно. Домінування „Газпрому” на газовому ринку ЄС буде закріплено.

Зрозуміло, що подібна активність тривожить не тільки „проклятий Держдеп” (представник якого Амос Хохштайн вже назвав будівництво Nord Stream 2 "руйнівним" для економіки України і "небезпечним" для Європи), але і керівництво ЄС. Зміцнення домінування „Газпрому” на європейських ринках – чи навіть наростання проблем в українській економіці не входить у стратегічні плани ні Брюсселю, ані Берліну з Парижем.

Щоб переконати керівництво ЄС в неуникності такого сценарію, Кремль намагається переконати світ, що Україна – абсолютно ненадійний механізм для транзиту російського газу.

Для чого Газпром на даний момент використовує просту, але достатньо ефективну тактику – різко змінює обсяги транзиту газу до Європи. Для прикладу – у вівторок „Газпром” збільшив заявку на транзит газу через Україну на 20%. За умовами контракту, „на виході” з української ГТС росіяни мають отримати стільки ж газу, скільки закачали на вході. Той факт, що газ іде півтори-дві доби, їх не цікавить. Україні довелось скомпенсувати „часовий лаг” газом з власних підземних сховищ. Ні, звичайно, всі в курсі, що новозбудований Nord Stream зупинили на ремонт, і цей газ справді потрібен – але різкі зміни прокачки відбуваються різко і без попередження.

За два тижні до цього „Газпром” навпаки, різко знизив тиск газу на вході в ГТС – для підтримки робочого стану якої Україні довелось використати свій власний газ.

Суть цих ігор, схоже, зводиться до того, аби українська ГТС в якийсь момент таки не зуміла збалансувати кількість газу на вході і на виході.

Тієї ж миті Росія розгорне в Європі інформаційну кампанію про „ненадійність” української ГТС, яка, бачте, „збоїть” навіть влітку, а взимку взагалі залишить Європу без газу. Результатом чого, за задумом Путіна, повинне стати усунення перешкод для будівництва Nord Stream 2 – і схвальне ставлення до реекспорту газу з Туреччини, куди він піде по „Турецькому потоку”.

Поки що українським фахівцям вдається усувати будь-яке підґрунтя для подібної ситуації, компенсуючи зміни в прокачці за рахунок підземних газосховищ біля західного кордону. Втім, було б зовсім незле, якби вирішенням цієї проблеми зайнялись не тільки диспетчери ГТС, але й українські дипломати. Щоби українська геостратегічна перевага не залежала виключно від справності насосних станцій.

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme