Блокчейн і революція: Як СБУ в Одесі "потрусила" за криптовалюту надію російської поезії

Одеський експерт з криптовалют свого часу "засвітився" в російській Уфі як "екстреміст", що "закликав до безладів"

Олекса Шкатов
Заступник головного редактора по роботі з регіонами - керівник регіональних редакцій
Блокчейн і революція: Як СБУ в Одесі "по…

Ранок понеділка, 18 грудня, "вибухнув" одною дещо специфічною, але, разом з тим, примітною новиною: в Одесі співробітники СБУ навідалися в гості до засновника ресурсу про криптовалюти і блокчейн ForkLog Анатолія Каплана.

Сама подія сталася наприкінці минулого тижня: в п'ятницю, 15 грудня, обшуки були проведені в офісі ForkLog та в квартирі, яку орендує засновник компанії. В СБУ вважають, що сайт ForkLog є майданчиком, на якому громадяни США та України крали гроші з платіжних карток громадян. Начебто сайт використовується не тільки у якості інформаційного майданчика, але для того, щоб міняти біткоїни на гривні, в чому і підозрюють працівників компанії. Як повідомляється, в ухвалі суду у цій справі, йдеться про компанію "Майнінг Фекторі", в якій ці особи є співзасновниками, і про вилучення приналежної їм майнінгової ферми. Нібито ці люди займалися продажем даних користувачів США, достатніх для створення дублікатів платіжних карт (дампів) на сайті dumps.pw. У рамках діяльності використовувалися біткоїни, "що дозволяло здійснювати операції без розкриття реальних даних контрагентів".

Проте у компанії стверджують, що такої функції на сайті немає і тому працівники компанії не могли зробити те, в чому їх підозрюють. Сам Каплан розповідає про подію дещо інакше. За його словами, "СБУшники" мало того, що винесли всю техніку з офісу та оселі – зокрема пристрої, на якому зберігалися криптовалюти, а також ноутбук та особисті речі, але й спробували вивести біткоїни на сторонній гаманець: один з представників спецслужби начебто спробував це зробити ще під час обшуків, але адвокат Каплана викликав поліцію та заявив про можливий грабіж. Втім, вже наступного дня, стверджує Каплан, був спустошений його криптовалютний гаманець Ethereum. Крім того, ввечері ніби як була спроба зняти 3000 грн з його банківської карти.

Зазначимо, що користувачі в коментарях на сторінці ForkLog в Facebook по-різному поставилися до інформації щодо обшуків як в офісі компанії, так і за місцем мешкання Каплана. Дехто вважає, що працівники дійсно винні і мають понести покарання за злочини, у яких їх підозрюють. Інші, навпаки, звинувачують Службу безпеки у непрофесіоналізмі та "наїздах" на "чесних людей".

Світлина від Tony Kaplan.

Будь-якої офіційної заяви від СБУ стосовно цієї справи поки немає. Вся інформація про обшуки та підозри йде тільки від компанії. Разом з тим, Dеpo.Одеса вирішило дізнатися, ким же є Анатолій Каплан та чим він міг привернути увагу СБУ. Відповіді на друге питання поки що примарні, а от щодо першого вимальовується досить строката картина.

Нині Анатолій Каплан – це дівоче прізвище його матері, бо за батьком він Климов – відомий як експерт з блокчейнінгу і криптовалют, а його ForkLog – як один з найвідоміших російськомовних ресурсів з цієї тематики. Коментарі і інтерв'ю Каплана-Климова можна знайти як в українських, так і російських виданнях, його сторінка на Facebook також свідчить про діяльність в цій галузі. Проект ForkLog він заснував наприкінці 2014 року – відповідний допис з'явився на його сторінці 31 грудня цього року о 22:00. Причому, вочевидь, одразу позиціонував його як "культовий журнал".

Як розповідав Каплан в одному з інтерв'ю, свою першу криптовалюту він купив у тому ж 2014 році. На той час він був без роботи і вирішив вкласти свої заощадження у біткоїни, про які тоді в Україні майже ніхто не чув – його це зацікавило, і він вирішив розібратися, що та до чого. До цього він працював у IT, займався інформаційною безпекою і у якості хобі пробував себе у журналістиці. Інше видання дає більш-детальну версію: опинившись без роботи, на гроші, що в нього лишалися, Каплан купив свої перші десять "монет" за середнім курсом в 450 доларів і створив невеликий інформаційний ресурс на цю тему. Тоді ж спробував майнити біткоїни – виходило по 10 "битків" на місяць. Так він перетворився на криптовалютного підприємця і нині, окрім тематичного ЗМІ, тримає консалтингову компанію, яка надає експертно-аналітичні і маркетингові послуги в цій сфері.

Але прізвище Каплана-Климова в мережі можна знайти і раніше – з початку 2010-х. І прославився він як поет-революціонер-анархіст-екстреміст. Причому не одеський, а новосибірський – в Україну він переїхав в 2012-му.

В період з 2010 по 2013 роки в російському Новосибірську сформувалася потужна і помітна поетична спільнота. Настільки помітна, що її нерідко згадують в контексті становлення нової російської сучасної поезій, а то й навіть нового "Срібного століття". І сценічний псевдонім "Анатолій Каплан" фігурує у оглядах цього явища регулярно, часто – дещо "особняком" від основної групи авторів. Анатолій Каплан був відомий в як творець актуальної, гостро-соціальної поезії – власне, зі сцени він читав передусім її, хоча була в нього і лірика.

Певної слави йому додала так звана "справа уфімських анархістів" – 1 травня 2011 року в Уфі відбулася хода місцевих анархо-комуністів та інших представників революційно-лівацьких організацій, результатом якої стали 17 затриманих через "заклики до безладів і замах на честь міліцейського мундиру". Приводом до цього стали вірші, прочитані зі сцени майбутнім криптовалюттним експертом. Місцева редакція телеканалу "Росія" наводила конкретні рядки, після яких уфімські міліціонери різко образилися:

Клептократия победила.

Бей ментов, воруй в супермаркетах.

Взращивай интеллигентного сына.

За словами Каплана, до того він читав ці вірші багато разів, але в Уфі його за них "упакували", хоча потім швидко відпустили. Суд наступного дня "екстремістів", як не дивно, виправдав (часи в Росії ще були не такими кровожерними, як нині, дозволялося трохи вольниці, – Ред.) через неправильно складений правоохоронцями протокол.

Втім, перше знайомство в міліцією у тоді ще Климова сталося набагато раніше – в 14-річному році. Все тому, що, "гуляючи з різними людьми", він, за його ж словами, розбивав вікна в машинах і присвоював автомагнітоли. Що не завадило йому згодом поступити на юриста, але вищу освіту він так і не отримав.

Переїхати до Одеси Каплан мріяв давно – в Новосибірську йому подобалося, але взимку там дуже холодно. На березі Чорного моря він обіцяв створити "злочинне угрупування" (на думку СБУ, схоже, це йому вдалося, – Ред.) або стати правозахисником. Мистецтво ж, за словами тоді ще поета, це завжди саморуйнування. "Якщо не алкоголізм, то щось інше. Я завжди відчуваю, що в мені дві людини – Анатолій Каплан і Анатолій Климов, і в якісь моменти переважає той чи інший. Наче щось вмикається. Ні, це не шизофренія", – казав він в 2011-му.

Мрія збулася зовсім скоро: на початку 2013-го дописи Каплана в Facebook набули одеської тематики. Український Майдан він підтримав і усіляко йому співчував, критично ставлячись до того, що відбувається в Росії – жодних ватних дописів на його сторінках виявити не вдалося, хоча з'їздити в Москву чи Пітер на якийсь "криптовалютний" захід – це також святе. Певний час в його дописах ще можна було зустріти старі добрі поетичні екзерсіси, але нині там тільки хардкор, тобто блокчейн.

Всі новини Одеси читайте на Depo.Одеса

 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme