«Зеонбуд» не згоден з визнанням себе монополістом

Антимонопольний комітет визнав ТОВ «Зеонбуд» монополістом. Один із зацікавлених оптимістів вже встиг написати - «Сьогоднішнє рішення АМКУ - яскравий показник того, що в державі відбуваються зміни»
Depo.Гроші
29 грудня 2014 16:41
ФОТО: depo.ua
«Зеонбуд» не згоден з визнанням себе монополістом
«Зеонбуд» не згоден з визнанням себе монополістом

Якщо змінами вважати заміну людей біля прямого телефонного апарату з гербом, то оптиміст має рацію, якщо ж він мав на увазі щось більш суттєве, то він помиляється, на жаль. Але ми не політики, щоб давати оцінки процесам, що відбуваються в країні, ми менеджери і звикли працювати з фактами, а вони такі:

Перше запитання на засіданні, яке поставили Миколі Яковичу Барашу, в.о. голови АМКУ уповноважені його комітету, пролунало так - а в зв'язку з чим ми, власне, розглядаємо питання «Зеонбуду»? На що Микола Бараш сказав максимально чесно і відкрито про те, що до нас звернулася Нацрада України з питань телебачення і радіомовлення, у якої виникли претензії до провайдера «Зеонбуду» з покриття мережі, але довести вони нічого не можуть, тому нам треба допомогти Нацраді. У зв'язку з цим є спільний план дій.

Залишимо без коментаря висловлювання чиновника, які виходять за норми чинного законодавства. Цим в нашій країні нікого не здивуєш. Тим більше, що ще більш дивні ствердження були в самому тексті подання АМКУ на «Зеонбуд», на доказовій базі яких комітет, власне, і прийняв рішення про монопольність компанії. У документах АМКУ, всупереч численним висловлюванням Нацради в ЗМІ про те, що провайдер щось не добудував, щось не виконав або порушив, «Зеонбуд» раптом постав бездоганним, найрозумнішим і найкращим, і якісним, і унікальним, а всі інші провайдери та оператори - поганими, маленькими, дорогими, неякісними. Навіть цікаво, як вони змогли здобути собі мільйони телеглядачів з такими неякісними і дорогими мережами?!

Весь секрет подібних компліментів в тому, що для визнання «Зеонбуду» монополістом АМКУ треба довести, що компанія надає послуги, які є не взаємозамінні з послугами інших провайдерів, операторів, технологій, тобто є  унікальними і неповторними.

Але так як це не відповідає дійсності, то комітету довелося цифри спотворити, а факти придумати. У чому читачі можуть переконатися самі, прочитавши нижче деякі тези з листування АМКУ і «Зеонбуду»:

АМКУ: Мережа Т2 має перевагу перед іншими, оскільки може надавати інтерактивні відео та інформаційні послуги.

«Зеонбуд»: Це помилка. Мережа Т2 в принципі не має технічної можливості для надання таких послуг. Навпаки, цю можливість має технологія IPTV, значить, вона має переваги перед мережею Т2 в цьому питанні.

Інтерактивність - це коли телеглядач має зворотний канал зв'язку з оператором. Хтось бачив, щоб телеглядач ефірної мережі передавав сигнал по ефіру назад на телевежу? Нам не відомо, які технічні фахівці консультували АМКУ, але точно не з галузі телебачення.

АМКУ: В Україні відсутня технологія 3G!

«Зеонбуд»: В Україні вже багато років працюють мережі 3G, як мінімум двох операторів зв'язку - «Трімоб», послугами якого користуються понад 900 тисяч абонентів, і «Інтертелеком», мережа якого має покриття в більш ніж в 13 тис. населених пунктах!

При цьому на підтвердження всіх заявлених цифр і фактів «Зеонбуд» надав АМКУ тільки додаткових матеріалів 30 аркушів, у тому числі з посиланнями на держреєстри, офіційні заяви держорганів і т.д.

АМКУ: Мережа Т2 має перевагу, так як у телеглядачів є можливість перегляду програм в мобільному варіанті «в автобусі, трамваї, автомобілі тощо, використовуючи телескопічну антену».

«Зеонбуд»: Немає такої можливості у мережі Т2! У стандарті DVB-T2 мобільність не передбачена, вона є тільки в доповненні до стандарту - T2-Lite profile. Але це доповнення було включене в стандарт тільки в травні 2012 року, а мережа Т2 була запущена в експлуатацію у вересні 2011 року.

Хто-небудь з читачів бачив телеглядача, який їде в трамваї і дивиться телебачення на телескопічну антену з ефіру? Схоже на сюжет анекдота.

АМКУ: Телекомпанії, які використовують супутникову технологію, програють мережі Т2 в тому, що вони несуть великі фінансові витрати на технічне обслуговування обладнання.

«Зеонбуд»: Все абсолютно навпаки! У таких телекомпаній немає власної мережі мовлення, а значить, і устаткування, їхні витрати тут мінімальні. А ось експлуатація наземної мережі Т2, де 664 передавальні станції розташовані по всій території країни і піддаються постійному кліматичному впливу, вимагають від «Зеонбуду» дуже великих фінансових та організаційних витрат.

АМКУ: Супутникове телебачення програє мережі Т2, так як під час проходження його сигнал піддається впливу поганої погоди (сніг, дощ).

«Зеонбуд»: Це помилкове твердження, ніякої переваги у «Зеонбуду» в даному випадку немає, тому що сигнал мережі Т2 розподіляється по всій Україні з використанням супутникового зв'язку, а значить, теж схильний до впливу поганої погоди.

АМКУ: Супутникове ТБ програє мережі Т2, бо воно передбачає абонентську плату, а послуги мережі Т2 - безкоштовні для телеглядачів.

«Зеонбуд»: Це твердження не відповідає дійсності. За даними IKS-Consulting 3,6 млн. домогосподарств в Україні безкоштовно дивляться супутникове телебачення.

АМКУ: Тільки мережа Т2 надає безкоштовні послуги телебачення.

«Зеонбуд»: Крім 3,6 млн. телеглядачів у безкоштовного супутникового ТБ, послуги безкоштовного перегляду пакетів програм надають і багато операторів кабельного телебачення, наприклад, Тріолан, Divan TV, Vintera та ін. Такі ж послуги надає і IPTV.

АМКУ: Технології МІТРІС і МMDS мають покриття 5 і 20%.

«Зеонбуд»: Це невірні цифри, згідно Державного реєстру телерадіоорганізацій України Нацради України з питань телебачення і радіомовлення вони становлять відповідно 32 і 29%.

АМКУ: IPTV - це дорога технологія для абонентів, а значить, не конкурент мережі Т2.

«Зеонбуд»: І це твердження не відповідає дійсності: для споживачів, які мають Інтернет (а таких в країні 54%, за даними досліджень ТВ-панелі NIELSEN), взагалі не треба купувати додаткове обладнання. А з урахуванням того, що багато провайдерів надають безкоштовний доступ до пакетів програм, зовсім незрозуміло звідки АМКУ зробив висновок про дорожнечу технології IPTV.

АМКУ: Виключно технологія аналогового ефірного телебачення має взаємозв'язок між відстанню від джерела сигналу і рівнем сигналу.

«Зеонбуд»: Це помилкове твердження. На жаль, зазначені закони фізики обов'язкові для всіх технологій передачі сигналу телебачення на відстань, в тому числі і на мережу Т2. Це загальновідомий факт, але якщо необхідний доказ, ми готові надати витяг з підручника фізики.

АМКУ: Телебачення, перегляд якого здійснюється через Інтернет, не дозволяє забезпечити абонентам якість і доступ до достатньої кількості програм, при цьому сам доступ населення до цієї технології ускладнений у зв'язку з необхідністю придбання комп'ютера.

«Зеонбуд»: в Інтернеті погана якість і малий вибір програм?! Ми думаємо, що читачі зможуть оцінити по достоїнству настільки сміливу і суперечливу заяву АМКУ. І за даними ТВ-панелі NIELSEN, більше 66% населення України вже має комп'ютери, тому важко назвати їхню відсутність стримуючим фактором. Принаймні, комп'ютерів у населення значно більше, ніж цифрових приймачів мережі Т2. А значить, не можна говорити в даному випадку про конкурентну перевагу «Зеонбуду».

На жаль, в документах комітету таких помилкових тверджень залишилося ще три десятки. Саме ця недостовірна і неперевірена інформація і стала підставою для АМКУ в ухваленні рішення про монопольність компанії «Зеонбуд».

Зрозуміло, що раз є План дій, як сказав Микола Бараш, значить, треба його виконувати, і не важливо, що цифри неправильні, а твердження помилкові.