"Газпром" почав будувати "Турецький потік" без дозволу Анкари

"Газпром" вперше запускає великий експортний проект, не підписавши зобов'язуючих угод по ньому: монополія оголосила про початок будівництва газопроводу "Турецький потік"

У підсумку "Газпром" ризикує залишитися з недобудованою трубою посеред Чорного моря, але в компанії вважають, що затримка чисто політична та угода з Туреччиною буде підписана після виборів у цій країні на початку червня, передає depo.ua з посиланням на "Комерсант".

Прокладка морської частини газопроводу "Турецький потік" через Чорне море почнеться в червні, заявив учора член правління "Газпрому" Олег Аксютін. Він пояснив, що по першій нитці газопроводу укладений підрядний контракт з італійською Saipem. Таким чином, російська монополія готується приступити до перших реальних дій по проекту, який обговорюється останні півроку.

"Газпром" з осені минулого року законтрактував у Saipem два судна-трубоукладачі (Castoro Sei і Saipem 7000), які повинні були працювати над морською ділянкою попередника "Турецького потоку", газопроводу South Stream, але після скасування останнього в грудні 2014 року простоювали. За розрахунками видання, простій обходиться "Газпрому" приблизно в € 25 млн на місяць.

У голландської дочірньої компанії "Газпрому" South Stream Transport BV є дозволи на прокладання приблизно двох третин морської ділянки, які проходять в територіальних водах і винятковій економічній зоні РФ (дозволи були отримані ще для South Stream). Але дозволу на прокладку труби в територіальних водах Туреччини і виведення її на берег у "Газпрому" немає. Поки Москва і Анкара не підписали по "Турецькому потоку" взагалі жодного зобов'язуючого документа.

Таким чином, "Газпром" вперше починає будівництво експортного газопроводу на стадії, коли з країною призначення не підписано навіть міжурядову угоду. Монополія поспішає привести газ до Туреччини і Південно-Східної Європи, перш ніж ЄС зможе реалізувати свою контрстратегію з постачання туркменського та іранського газу або обмежити закупівлі російського газу через механізми майбутнього Енергосоюзу. При найгіршому розкладі такий поспіх може призвести до того, що "Газпром" змушений буде в очікуванні рішення Туреччини зупинити прокладку труби ще в морі - за словами співрозмовника видання, близького до монополії, технологічно це можливо.

Втім, "Газпром" розраховує найближчим часом домовитися з Туреччиною. За словами російських співрозмовників видання, знайомих з ходом переговорів, зволікання пов'язане з парламентськими виборами в Туреччині, які повинні пройти 7 червня. У них від правлячої партії бере участь Танер Йилдиз. Підписання документів по "Турецькому потоку", особливо у світлі різких заяв Анкари після виступу Володимира Путіна на заході в пам'ять про жертви геноциду вірмен в Османській імперії, могло зашкодити Йилдизу в передвиборній гонці. У той же час, за даними видання, після виборів Йилдиз може залишити свій пост і стати радником президента Реджепа Тайіпа Ердогана з енергетики.

З іншого боку, турецькі співрозмовники видання вважають, що ключова проблема не в політиці, а в цінах на газ для Туреччини, які "Газпром" не поспішає знижувати. Приватні імпортери домоглися знижки тільки після багатомісячних переговорів, а держкомпанія Botas її поки так і не отримала. 

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme