Пляжний сезон 2020: Де відпочити і чи легко підхопити коронавірус

Зі зростанням температури "літнього пекельця" у людей зростає і бажання вийти поближче до води – на пляжі, аби покупатися та позасмагати. Але окрім спеки надворі – ще й пандемія коронавірусу SARS-CoV-2, яка, судячи із показників МОЗ, набирає обертів

Марія Зайчик
Журналіст відділу «Життя»
Пляжний сезон 2020: Де відпочити і чи ле…

Depo.ua пропонує розібратися, чи безпечно це – йти зараз на пляж, чи можна підхопити коронавірус у воді та  куди краще йти відпочивати, якщо без купання жити вже несила.

За даними CDC, нині немає ніяких доказів того, що новий коронавірус може поширюватися серед людей через воду в басейнах. Крім того, правильна експлуатація водних об'єктів та дезінфекція води (з використанням хлору або брому) повинні інактивувати вірус.

Втім, там нагадують, що не варто послаблювати заходів безпеки, перебуваючи біля води та у ній: зокрема, тримувати дистанцію не менше 1,5 метри з людьми, з якими ви не живете, і надягати маски, коли ви не перебуваєте у воді.

Як зазначає у своєму дописі екс-голова МОЗ Уляна Супрун, так само дуже малоймовірно інфікуватися через воду у відкритих водоймах, річках чи у солоній воді. Але на даний момент це питання все ще досліджується, і поки що вчені не можуть надати беззаперечних доказів. Втім, є кілька тез, які дозволяють припустити чому це так.

Щоб інфікуватися вірусом, найчастіше його частинки потрібно вдихнути, а не проковтнути. Саме тісний контакт з інфікованою людиною (коли вона кашляє, чхає, розмовляє або видихає повітря поруч протягом досить тривалого періоду — як мінімум 15 хвилин на відстані менш ніж 1 метр) є найбільш ймовірним способом підхопити вірус. Ще один шлях — через забруднені поверхні та торкання обличчя без належної гігієни рук.

Інші коронавіруси, зокрема, SARS-CoV, який спричиняє хворобу SARS погано виживає у воді.

РНК вірусу SARS-CoV-2 виявляли в фекальних масах хворих на COVID-19 людей. Теоретично вони можуть потрапити у воду, а потім, якщо людина під час плавання її проковтне, інфекція може потрапити безпосередньо в організм. Але при цьому дуже малоймовірно, що вірус залишається активним та небезпечним. 

У районах, де морська вода змішується із стічними водами, які можуть бути заражені вірусом, теоретично можливо, що дія хвиль і сонця може аерозолізувати ці частинки та перенести через вітер на пляжі. Але ймовірність знову ж таки дуже невелика. Хоча, безумовно, у місцях, де вода змішується зі стічними водами, купатися не варто (це, приміром, місця біля очисних споруд, фермерських господарств чи заводів).

Тобто, найбільший ризик інфікування у відпочинку на пляжі та купанні становить не власне перебування у воді чи поруч із нею, а великі скупчення людей та неможливість тримати фізичну дистанцію.

Аби мінімізувати ризик фахівці радять:

  • уникати великого скупчення людей — як на березі водойми чи моря, біля басейну, так і в самій воді
  • надавати перевагу відкритим пляжам на свіжому повітрі, а не відпочинку у закритих приміщеннях біля басейнів
  • дотримуватися фізичної дистанції щонайменше у 2 метри
  • дотримуватися гігієни кашлю та чхання, а також належної гігієни рук; не торкатися обличчя брудними руками
  • не торкатися предметів (парасольок від сонця, шезлонгів тощо), якщо не впевнені, що вони продезинфіковані
  • не переодягатися в тісних роздягальнях, де багато людей
  • не приходити на пляж з симптомами гострої респіраторної інфекції.

 

У МОЗ, відповідаючи на питання, чи потрбно носити маски на пляжі, відповіли що ні – але за умови дотримання між людьми дистанції у 1,5 метри.

"Якщо ми говоримо про пляжі, то дистанція між громадянами повинна бути не менше 1,5 метра один від одного. У такому випадку носіння масок, оскільки ми говоримо, що це перебування на повітрі, не є обов’язковим", — зазначив міністр охорони здоров’я Степанов.

Пляжі у Києві

У столиці  пляжний сезон офіційно відкрився 19 червня – цьогоріч паспорти готовності отримали 12 пляжів та 20 зон відпочинку без купання. 

Список пляжів у Києві з комфортним та безпечним відпочинком для купання

  • "Чорторий"

  • "Передмістна Слобідка"

  • "Троєщина"

  • "Пуща-Водиця"

  • "Галерний"

  • "Венеція"

  • "Веселка"

  • "Дитячий"

  • "Центральний"

  • "Золотий"

  • "Молодіжний"

  • "Райдуга"

Список зон відпочинку у Києві, де можливий відпочинок без купання

  • зона відпочинку "Біла"

  • зона відпочинку "Верхня"

  • зона відпочинку "Наталка"

  • зона відпочинку "Редьчина"

  • зона відпочинку "Міська"

  • зона відпочинку "Березняки"

  • зона відпочинку "Довбичка"

  • зона відпочинку "Лісова"

  • зона відпочинку "Русанівська коса"

  • зона відпочинку "Русанівський канал"

  • зона відпочинку "Алмазна"

  • зона відпочинку "Осокорки"

  • зона відпочинку "Сонячна"

  • зона відпочинку "Совська балка"

  • зона відпочинку "Святошин"

  • зона відпочинку "Голуба"

  • зона відпочинку "Синєозерна"

  • зона відпочинку "Горбачиха"

Ризики пандемії при цьому нібито врахували: на пляжах щодня, двічі на день відбувається дезінфекція лавок та кабінок для перевдягання, душових установок, дитячих та спортивних майданчиків. На входах до пляжів та у туалетах встановлено дезінфектори.  Щоправда, безпека людей залежить в першу чергу від дотримання ними соціальної дистанції та гігієнічних норм.

Ситуація на Одещині

Враховуючи вкрай обмежені нинішні можливості для подорожей за кордон, Одещина очікує на наплив туристів, адже багато хто розглядає відпочинок в Одесі, як оптимальний. Втім, епідеміологічна ситуація безпечному туристичному відпочинку не сприяє. Через це, за інформацією від голови Одеської ОДА Максима Куцого, цього тижня будуть розпочаті посилені перевірки дотримання заходів безпеки та запобігання поширенню коронавірусу на пляжах, ринках, у транспорті та у закладах громадського харчування.

"Через нестійку епідемічну ситуацію сьогодні було проведено термінове засідання обласної комісії з надзвичайних ситуацій. Наступного тижня на Одещині розпочнуться посилені перевірки пляжів, ринків, закладів громадського харчування та транспорту щодо дотримання заходів із запобігання поширенню коронавірусу. На територіях курортних районів Одеської області буде створено рейдові групи із контролю за дотриманням карантинних норм громадянами, які відвідуватимуть пляжі та бази відпочинку. Поліція жорстко реагуватиме на порушення санітарних правил", – пише він.

Пляжі в Одесі

Одеські пляжі, хоч і перевірятимуться найближчим тижнем, купальний сезон не скасовують. Так, вільний вхід та мінімальні зручності пропонує "Отрада" – найбільш чистий пляж у Одесі, із зручним та пологим спуском у море. Тут є кабінки для переодягання та безкоштовний душ, точки, де можна орендувати шезлонг та парасольку. 

пляжі одеси

Неподалік "Отради" розташувався пляж "Ланжерон" – володар "блакитного прапору" (за 2017 рік) – нагороди, яка підтверджує відповідність того чи іншого пляжу у світі міжнародним стандартам якості. Тут є кабінки для переодягання, розваги у вигляді сувенірних яток та кафе. 

Для молодіжних тусівок підійде "Аркадія". Тут пропонують величезний асортимент розваг – від нічних клубів та барів до  аквапарку "Hawaii", розташованого неподалік. "Аркадія" поділена на безкоштовні та платні зони відпочинку. 

Якщо ви цікавитеся відпочинком із мінімальною кількістю людей довкола себе (дуже розумно в умовах пандемії), і не плануєте відпочинок із дітьми, ознайомтеся із переліком від Depo "Екстремальні пляжі під Одесою:  Де відпочити біля моря, але без людей ".

Куди ще можна поїхати відпочити до води у Одесі

Кінбурнська коса

Кінбурнська коса — це тихе і затишне місце для тих, хто полюбляє побути наодинці із природою та шумом моря без гаміру шумних розваг та нічного життя. Коса  омивається з одного боку морською водою, з іншого — прісними водами Дніпра, утворюючи унікальні природні умови.

Бирючий острів

Бирючий острів — південна, найбільш розширена ділянка Феодосійської коси, розташована в західній частині Азовського моря. Острів – це 24 кілометри піщаних дюн, які з материковою частиною з’єднує вузький перешийок, що ховається під водою в сезон весняних і осінніх штормів. Саме тоді Бирючий перетворюється в повноцінний, відрізаний від світу, острів. 

Відпочинок на Джарилгачі

Це другий за довжиною та найбільший за площею безлюдний острів України та Чорного моря. Відсутність класичних пляжних розваг тут компенсється неймовірними краєвидами та малолюдністю – через "тишу" острова зберігати безпечну дистанцію із людьми тут буде зовсім не важко. 

Відпочинок на Блакитних озерах

Якщо поїздка саме на море для вас не принципова, і ви полюбляєте відпочинок на невеликих водоймах, то варто придивитися до "Блакитних озер" – ними називають затоплені піщані кар’єри у селі Олешня Чернігівської області, вода яких має яскраво блакитний колір

Озеро Світязь

Найбільше і найглибше озеро природного походження на теренах України – "Світязь"  у Волинській області, яке входить в групу Шацьких озер. Його ще називають "українським Байкалом". З одного боку озера відкривається вид на піщану приозерну рівнину, з іншого, на мішані ліси, в яких переважають хвойні породи дерев. Чудове місце для відпочинку поодаль від міської метушні.

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme