"Зрада" Лозового: Як ховатимуть померлих українців з 15 березня

З 15 березня в Україні вступають в силу поправки Лозового до КПК, які потягнуть за собою і нові правила поховання померлих. Через це вже тиждень в соцмережах ходять чутки, що ховати будь-кого можна буде тільки з дозволу суду

"Зрада" Лозового: Як ховатимуть померлих…

Depo.ua розбирався, так це чи ні.

Нагадаємо, йдеться про законопроект президента України "Про внесення змін до Господарського процесуального кодексу України, Цивільного процесуального кодексу України, Кодексу адміністративного судочинства та інших законодавчих актів" (№6232) з поправками деяких народних депутатів.

Його парламент розглянув третього жовтня минулого року, а вже 22 листопада він був підписаний президентом. Приймався він у прискореному порядку, пакетом, в супроводі бурхливих суперечок від окремих депутатів, голови МВС, керівників САП і НАБ і ГПУ, які закликали президента накласти вето.

Проте, законопроект підписали. Після чого почалася якась фантасмагорія навколо поправок, запропонованих радикалом Андрієм Лозовим. Низка політичних діячів повідомила через соцмережі, що поправки, які викликали масу суперечок і протестів, потрапили до закону якимось нечесним шляхом.

Поправки Лозового встановлюють нові строки розслідування справ. На особливо тяжкі кримінальні справи тепер відведено 18 місяців, на розслідування справ середньої тяжкості – 12 місяців, а на дрібні злочини - 6 місяців. Автор наголошує, що це припинить затягування справ в судах. Противники навпаки твердять, що розгляд справ затягнеться ще більше, адже і без того перевантажені суди тепер взагалі "підвиснуть" під валом справ.

Крім цього, згідно з цими поправками, які мають вступити в силу 15 березня цього року, змінюються правила поховання небіжчиків. Забороняється поховання без дозволу суду навіть у тому випадку, якщо людина померла вдома і нема ознак насильницької смерті. Принаймні, так інформація подається в соцмережах і деяких ЗМІ.

Також ВР відклала законопроект 7547, який зупиняв скандальну правку Лозового.

Користувачі Фейсбука вже тиждень діляться цією інформацією і нервують.

Мусульмани України заявили про те, що це буде знущання з їхніх релігійних почуттів. Адже відповідно до норм ісламу небіжчика треба поховати якомога скоріше, затягування поховання – це наруга над покійним мусульманином. Муфтій Духовного управління мусульман України "УММА" Саід Ісмагілов висловив занепокоєння з приводу того, що "відтепер без довідки з суду поховання буде неможливим", але згодом уточнив, що "закон про який я вчора написав цю публікацію, стосується лише випадків, коли є підозра на насильницьку смерть" і пообіцяв розібратися.

Обурених дописувачів можна зрозуміти – закон величезний і як завжди, написаний такою мовою, що непідготовлена людина собі мозок поламає. Щоб краще розібратися, журналісти Depo.ua звернулися за коментарями до юристів – чи правда, що на поховання кожного померлого треба буде отримувати дозвіл в суді?

"Це не зовсім так, - пояснює адвокат Денис Фетісов. – Головна відмінність в тому, що раніше слідчий сам писав постанову і проводилася експертиза, а тепер за цим йому треба буде звертатися до суду, чекати, поки клопотання буде розглянуто. Суди в нас трохи перевантажено, тож не відомо, як все це буде на практиці".

Ховати з дозволу суду, тобто тільки після судово-медичної експертизи і без дозволу суду, тобто без судово-медичної експертизи, можна буде в наступних випадках

Тобто, дозвіл усе ж таки потрібен буде не завжди.

Разом із тим, вимог до, вибачте, померлого, щоб його можна було би поховати без експертизи, дуже багато. Фактично, будь-яка молода людина, без хронічних і гострих хвороб, якщо вона помре, має бути обстежена суд-мед експертами. Постанову про що слідчий тепер не може винести сам, а мусить звертатися до суду.

Екс-замглави головного слідчого управління МВС України Григорій Мамка звертає увагу на те, що і морги не прийматимуть тіло для проведення розтину без санкції суду адже раніше лікар констатував лікар швидкої, а слідчий відкривав карне провадження і відправляв тіло у морг з постановою на проведення судово-медичної експертизи. Без постанови морг не може прийняти тіло.

"Що робити з трупом? Ніхто не розуміє, де він лежатиме. В домашніх умовах це неможливо. Без рішення суду морги приймати тіло для проведення розтину і першочергової судово-медичної експертизи не будуть. Якою б смертю не померла людина: природною чи насильницькою. Якщо людину вбили, взагалі завал: поки будуть чекати дозвіл на експертизу, втратять докази. Думаю, що отримаємо великий шквал скарг родичів, які будуть ображені тим, що тіла не приймають в морги", – розповів він на прес-конференції в ГолосUA.

Юрист Олександр Климчук в свою чергу уточнює, що тіло скоріш за все прийматимуть в морг, а от розтин будуть робити вже за рішенням судді. "І що робити в цей термін? Не думаю, що труп буде лежати вдома. Я на це сподіваюся. Його мають повезти в морг. Але там не зможуть приступити до розкриття, поки не отримають рішення суду. Тому морги будуть переповнені", – вважає він.

Денис Фетісов каже: з моргами багато питань. Наприклад, тіла можуть приймати і без постанови про проведення експертизи, але що далі? Будуть "складати" поки не отримають рішення суду про експертизі, а це все час. Морги будуть переповнені небіжчиками в очікуванні свого останнього шляху.

"Раніше було як: знайшли тіло, що підпадає під критерій для експертизи, приїжджали лікарі і слідчі, слідчий через постанову призначав експертизу і тіло везли до моргу. Тепер в цей ланцюжок ще вклинилося рішення суду. В морг тіло везуть щоб провести розтин, а без рішення суду його не можуть провести. А що робити, якщо доставили тіло в один морг і за рішенням суду експертизу повинно буде проводити в іншій установі? Як воно буде на практиці відповісти не може ніхто, оскільки з цим ще не стикалися, але думаю щось придумають як це можна буде обійти по "сірій схемі", - каже він.

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme