Зоряні війни: Як Трамп і Макрон міряються силами у космосі

Президент США Дональд Трамп підписав оборонний бюджет на 2020 рік, в якому передбачається створення Космічних військ країни

Марія Зайчик
Журналіст відділу «Життя»
Зоряні війни: Як Трамп і Макрон міряютьс…

Тема космічних сил у США не нова, але досі вся система була розгалуджена, що створює плутанину. Наразі військово-космічними справами США займаються близько 60 різних організацій, що підпорядковуються Міністерству оборони та Розвідки, а 80 % космічно-оборонного бюджету інвестують у Повітряні сили США. При цьому кошти розподіляються не на користь космічної галузі. Взнаки дається нестача вузькопрофільних спеціалістів, і, як результат, - уповільнене прийнятя рішень, погана координація та постійний пошук "винних" у тій чи іншій помилці.

Вперше президент США Дональд Трамп згадав про створення Космічних сил у березні 2018, а вже 19 лютого 2019 року він підписав указ про створення нового виду збройних сил.

Дональд Трамп демонструє підписаний указ

"Потенційні супротивники зараз розвивають свої можливості в сфері космосу і активно розробляють способи протидії... в разі кризи або конфлікту", – зазначають автори стратегії. В якості основних потенційних супротивників США очікувано були названі Росія і Китай. В агентстві стверджують, що Москва і Пекін втілюють ряд заходів для боротьби з США в космосі, в тому числі, розробляючи "озброєні супутники, енергетичну зброю і наглядові мережі".

Трамп закликав Міноборони "негайно розпочати процес, необхідний для створення космічних військ як шостого виду збройних сил", що будуть "окремими, але рівними" Повітряним силам.

І хоча на початку свого існування Космічні сили все ж будуть залежними від Міністерства Повітряних сил, у майбутньому вони отримають власне міністерство. 

На початку свого існування Космічні сили мають нараховувати близько 13 тис. осіб, а їхній бюджет на 5 років складе $13 млрд. Відомству передадуть усі справи, пов'язані із космосом, якими раніше опікувались у Повітряних силах, зокрема специфічні завдання армії, військово-морського флоту, агентства протиракетної оборони, Управління стратегічних можливостей, NASA, NOAA та Міністерства торгівлі США. 

Карикатура на Трампа. Джерело

Окрім того, космічні сили підтримуватимуть тісні зв'язки із Національним розвідувальним управлінням. Очікується, що космічні війська США становитимуть: Космічне командування Повітряних сил США, Перша Армійська Космічна бригада, Командування Космічними та військово-морськими воєнними системами та Операційний центр військово-морських супутників. Обговорюється необхідність створення Резерву та Національної гвардії Космічних військ.

Втім, США у своїй ініціативі не поодинокі. Так, 29 країн-членів НАТО 19 листопада оголосили космос окремою сферою проведення операцій.

На практиці це може означати, що в майбутньому можливі атаки з космосу розглядатимуть так само з врахуванням принципу колективної безпеки, як атаки на землі або в повітрі, на морі або в кіберпросторі.

НАТО має стати ключовим форумом для обміну навичками та інформацією в цій галузі.

Хоча декларується, що альянс не має наміру розміщувати зброю у позаземному просторі, вже сьогодні деякі країни розглядають космічний простір як майданчик для дислокації озброєння, розвідувальних систем і ймовірних бойових дій. Саме тому наразі актуалізувалася розробка протисупутникового озброєння, яке б дозволяло виводити з ладу космічні пристрої супротивника.

Не так давно президент Франції Емманюель Макрон оголосив про створення космічного командування. Це підрозділ Військово-повітряних сил Франції, який займатиметься обороною французьких супутників і систем навігації від можливих атак, і згодом перетворяться на космічні і військово-повітряні сили, тобто у повноцінні війська.

На цей проєкт до 2025 року у військово-космічний бюджет буде виділено додаткові 700 млн. євро – це на додаток до вже виділених 3,6 млрд "оборонки".

І французи не єдині у бажанні захистити своє у космосі. У 2018 році Сполучені Штати оголосили про створення космічних сил США в якості нової гілки збройних сил. Не менші космічно-військові амбіції мають Росія (Російські Космічні Сили) та Китай (Сили стратегічної підтримки Народно-визвольної армії). Схожі структури розвивають Індія та Велика Британія.

Але наразі проєкт Франції виглядає найбільш амбітним, бо розвиває стратегію "активної космічної оборони".

Міністерство оборони країни оголосило про намір замовити розробку протисупутникової лазерної зброї, яка базуватиметься на невеликих маневрених супутниках.

Ще у квітні поточного року французька компанія MBDA спільно з дослідницьким інститутом оптики ALPhANOV відкрила лабораторію, основним завданням якої стане вивчення впливу бойових лазерів на різні матеріали у різних умовах. Створення лабораторії велося з 2016 року.

За словами міністерки оборони Франції Флоранс Парлі, потужні лазерні імпульси будуть використовуватися для виведення з ладу супутникових систем спостереження та засобів навігації машин супротивника. 

Міністерка оборони Франції Флоранс Парлі

Також супутники наступного покоління поставлятимуться з камерами для ідентифікації супротивників, а Міноборони жадає виводити на орбіту зграю наноспутників, здатних захистити стратегічні об'єкти.

У той же час Парлі наголосила, що оборонна космічна система Франції  зосередиться, в першу чергу, на виведенні ворожої техніки з ладу, а не на її знищенні, хоча і така можливість "не виключається".

Тобто, за кращого розвитку подій, ніхто не розбиватиме космічні апарати на друзки. Але це не точно.

Міністерка оборони запевняє, що Франція не починає космічну гонку озброєнь. "Нашим пріоритетом залишається забезпечення мирного використання космосу", - каже вона.

Російський слід

Усі заяви про оборону супутників Франції Парлі приправила згадками про звинувачення Росії у космічному шпигунстві.

Зокрема, вона згадала, як російський супутник "з великими вухами" "Луч-Олімп" маневрував занадто близько від французького військового супутника зв'язку "Афіна-Фідус" у 2017 році.

Приблизний вигляд космічного апарату із серії "Луч"

 Шеститонний "Афіна-Фідус" працює у надзвичайно високих частотних діапазонах і має пропускну здатність 3 ГБ/ секунду, забезпечуючи зв’язком французьких та італійських військових. Зокрема, цей супутник створює "вузьке коло дружнього трафіку повідомлень" і дані з нього можуть бути вельми корисними іноземним шпигунам.

Картинки по запросу Athena-Fidus

Французько-італійський супутник "Афіна-Фідус"

Як повідомляє DefenseNews, міністерка оборони Франції не представила доказів шпигунства, але заявила, що це було природним висновком, враховуючи пересування "Луча" у космічному просторі.  "Це було близько. Занадто близько, - заявила Парлі. "Так близько, що можна дійсно вважати, що він намагався перехопити наші повідомлення".

Вона додала, що "маленька Зоряна війна відбувалася не давним-давно в далекій галактиці. Це сталося з рік тому, за 36 000 км над нашими головами".

Довідка: Російські супутники "Луч" спочатку створювалися як військові ретранслятори часів "холодної війни", але останні супутники "Луч-5В" нібито здатні приймати сигнали від інших супутників на орбіті. 

Її побоювання повторили і США: заступниця державного секретаря Сполучених Штатів з контролю над озброєннями і міжнародної безпеки Андреа Томпсон лише додала, що США "турбує не тільки Росія, але й інші країни, які використовують такі системи".

Франція ж, за словами Парлі, плани розвитку космічних сил США розглядають як "надзвичайно потужний сигнал: сигнал майбутніх конфронтацій, сигнал ваги космічного сектора, сигнал викликів завтрашнього дня".

Чи суперечать амбіції космічних військ Договору про космос 1966 року?

Договір про космос ( повна назва документу - "Договір про принципи діяльності держав з дослідження і використання космічного простору, включаючи Місяць та інші небесні тіла" було розглянуто Юридичним підкомітетом в 1966 році. Пізніше в тому ж році було досягнуто згоди в Генеральній Асамблеї. Договір включав наступні принципи:

  • дослідження і використання космічного простору здійснюється на благо і в інтересах всіх країн та є надбанням усього людства;
  • космічний простір має бути безкоштовним для дослідження і використання всіма державами;
  • космічний простір не підлягає національному присвоєнню будь-якими засобами;
  • держави не повинні розміщувати ядерну зброю або іншу зброю масового знищення на орбіті або на небесних тілах або розміщувати їх в космічному просторі будь-яким іншим способом;
  • Місяць і інші небесні тіла будуть використовуватися виключно в мирних цілях;
  • космонавти повинні розглядатися як посланці людства;
  • держави несуть відповідальність за національну космічну діяльність, здійснювану урядовими або неурядовими організаціями;
  • держави несуть відповідальність за шкоду, заподіяну їх космічними об'єктами; 
  • держави повинні уникати шкідливого забруднення космічних тіл.

Таким чином, договір ініціював заборону на розміщення сторонами, які підписали його, ядерної зброї або будь-якої іншої зброї масового знищення на орбіті Землі, установкою їх на Місяць або будь-яке інше небесне тіло. Сполучені Штати, Великобританія і Радянський Союз підписали договір, і він набув чинності 10 жовтня 1967 року.

Відзначимо, що цей договір не забороняє розміщення зброї в космосі в цілому, тільки ядерну зброю і ЗМЗ.

 

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme