Золотистий стафілокок: Чим небезпечна хвороба, яку виявляють у працівників дитячих їдалень по всій країні

У вересні українське суспільство сколихнула новина: у працівників харчоблоків у закладах освіти почали масово виявляти на золотистий стафілокок. Все почалося з отруєння дітей на Хмельниччині, коли до лікарні потрапили одразу близько ста осіб

Журналіст стрічки новин
Золотистий стафілокок: Чим небезпечна хв…

За частотою випадків саме стафілококове отруєння посідає перше місце серед харчових отруєнь. Воно є небезпечним та може призводити до ускладнень і розвитку різних хвороб. Depo.ua зібрав інформацію про інфекцію, а також скільки випадків зараження виявили в українських дитячих садках та школах після раптових перевірок Міністерства охорони здоров'я.

Що сталося у школах і дитсадках України, де масово виявляли золотистий стафілокок

У вересні цього року Міністерство охорони здоров'я повідомило, що відновлює практику візитів для обстеження працівників на золотистий стафілокок. Таке рішення ухвалили на нараді у президента Володимира Зеленського. Підставою для цього стало отруєння 92 дітей у Хмельницькому навчально-виховному об’єднанні №1 "Школа-дитячий садок".

Як показало розслідування, спалах стався внаслідок зараження золотистим стафілококом сировини та готових страв від працівників їдальні. Джерелами збудника інфекції стали чотири працівники. Стафілокок виявили також у трьох зразках відібраних страв і у 27 зразках змивів.

В Україні у працівників дитячих їдалень виявили стафілокок

Відомство ініціювало проведення вибіркових раптових перевірок для збору біоматеріалу для дослідження на наявність золотистого стафілокока. Спеціалізовані протиепідемічні бригади працювали по всій території країни.

В ході перевірки з'ясувалося, що 10% працівників харчоблоків у закладах освіти мають золотистий стафілокок. У МОЗ розповіли, що за вісім днів перевірок (з 11 по 19 жовтня) обстежили 9 117 людей у 3 002 закладах освіти. З-поміж згаданих працівників 3 951 — у закладах дошкільної освіти, 4 610 — у закладах загальної середньої освіти, 44 — у дитячих закладах оздоровлення та відпочинку, 436 — в інтернатах, 76 — в інших закладах.

Під час обстежень у 940 працівників виявили позитивний результат тесту на носійство стафілококу. Найбільше хворих — у школах (455) та дитсадках (422).

Працівників-носіїв інфекцій вирішили відсторонити від роботи на час лікування й до повного одужання. Водночас у МОЗ вже почали думати, як посилити контроль за якістю проведення медичних оглядів у закладах охорони здоров’я та лабораторіях.

Золотистий стафілокок: що це за інфекція, як вона виникає та хто у групі ризику

На сайті Національної академії медичних наук України пояснюють, що це бактерія кулястої форми, яка живе в повітрі й на поверхнях предметів. Золотистий стафілокок є патогенним мікроорганізмом, тобто здатним порушувати життєдіяльність клітин організму і руйнувати його тканини.

бактерія золотистого стафілокока

Фото: Національна академія медичних наук

Бактерія всередині організму атакує органи й викликає інтоксикацію, а якщо потрапляє у відкриту рану, можуть розвиватися гнійники, а стафілокок з кров'ю розноситься організмом. Чутливість організму до ентеротоксину – збудника стафілокока – дуже висока – отруєння настає у 90%.

Як виникає стафілокок

Стафілококи оточують людину всюди: вони присутні в пилу й на одязі, на поверхні предметів, у дрібних бризках слини, що потрапляють у повітря при кашлі або чханні. Здебільшого вони трапляються на поверхні шкіри, носоглотці, у кишківнику людини, формуючи так звану мікрофлору організму.

стафілокок золотистий

Фото: Національна академія медичних наук

Стафілококам властиво розвиватися за температури від 10 до 45°C. Ці бактерії спор не утворюють, тому їх легко знищити при належному тепловому обробленні харчових продуктів. Зазвичай клітини стафілококів гинуть при 70-80°C, однак деякі види витримують нагрівання до 100°C. Ентеротоксин термостабільний, для повного його руйнування необхідне двогодинне кип'ятіння. Бактерія золотистого стафілокока також стійка до впливу ультрафіолету й багатьох дезінфекційних засобів. Навіть заморожування не здатне знищити цю бактерію. Вона тривалий час може жити в солоному середовищі і здатна руйнувати молекули перекису водню.

Як і від кого/чого передається стафілокок

Шляхів передачі золотистого стафілокока досить багато.

  • Джерелом стафілококової токсикоінфекції є зазвичай м'ясні та рибні страви, молоко, сир, соуси, пудинги, але основним продуктом є кондитерські вироби з кремом. У молоко інфекція може потрапити з вимені корів, хворих на мастит. Свіжа риба і птиця зазвичай не містять стафілококів, але можуть бути заражені під час забою або при післязабійному обробленні.

вироби з кремом є джерелом золотистого стафілококу

  • Нерідко інфекцію підхоплюють в лікарнях або пологових будинках. Додатковим фактором ризику є недостатнє дотримання санітарних правил і правил особистої гігієни.

золотистим стафілококом нерідко заражаються у лікарнях

  • Дуже часто золотистий стафілокок передається повітряно-крапельним шляхом.

Людина може бути носієм золотистого стафілокока, але хвороба не проявлятиметься. Однак вона активно розвивається на тлі ослаблення імунітету, часто пов`язаного з тривалими хворобами і прийомом антибіотиків, хірургічним втручанням і різними медичними процедурами.

золотистий стафілокок передається повітряно-крапельним шляхом

  • Золотистий стафілокок активно розвивається на брудних поверхнях і в пилу, може передаватися через контакт з різними предметами, а нерідко – в громадському транспорті.

золотистим стафілококом можна заразитись у транспорті

  • Рани, подряпини, опіки – також можуть стати місцем, куди потрапить бактерія золотистого стафілокока. Часто наражаються на небезпеку жінки, які годують дитину, адже на сосках утворюються тріщини, а при зараженні стафілококом може виникнути гнійний мастит.

золотистим стафілококом можна заразитись через подряпини

  • Слизові (носоглотка, статеві органи, очі) – також часто стають місцем потрапляння збудника хвороби. Нерідко це стається під час статевого акту, пологів чи місцевого лікування.

золотистий стафілокок може передаватись під час сексу

Як проявляється хвороба

Бактерія золотистого стафілокока може проявлятися двома способами: у виді інтоксикації – при потраплянні бактерії золотистого стафілокока, наприклад, в кишківник, а також у виді інфекції – при потраплянні через кров або тканини. 

людина, хвора на золотистий стафілокок

При інтоксикації симптоми нагадують важке харчове отруєння: різкі болі в животі, пронос, блювота. Інфекція супроводжується місцевою або системною запальною реакцією. Особливо небезпечне потрапляння бактерії в кров. В цьому випадку вона здатна дістатися до будь-якого внутрішнього органу, включно з мозком, викликавши вкрай складні запальні процеси. 

Чим небезпечний золотистий стафілокок: які хвороби викликає

До зараження золотистим стафілококом схильні в рівній мірі дорослі і діти, чоловіки і жінки. 

На шкірі хвороба може проявлятися у виді фурункулів, карбункулів, вульгарного сикозу, гнійних ран. У випадку ураження дихальної системи можуть виникати гострі та хронічні синусити, риніт, ларингіт, бронхіт, пневмонія, тонзиліт і фарингіт. Якщо страждає опорно-рухова система, то виникає гострий і хронічний остеомієліт, септичний артрит. Ураження золотистим стафілококом сечостатевої системи може провокувати цистит, нефрит, вульвовагініт, епідидиміт. У важких випадках виникає менінгіт, сепсис.

Як лікують золотистий стафілокок

Попри те, що золотистий стафілокок – це бактерія, яку вчені досліджують вже багато років, боротися з нею вкрай складно. Вона легко мутує, пристосовуючись до антибіотиків. Бувають випадки, коли медикаментозне лікування робить бактерії дуже стійкими, через що організм людини не виробляє до них імунітет, і повторне зараження золотистим стафілококом може бути ще важчим.

золотистий стафілокок лікують антибіотиками

Однак все ж таки лікують хворобу різними антибіотики, зокрема пеніциліном та його похідними. При тяжких і хронічних перебігах застосовують специфічну імунотерапію: автовакцини, анатоксини, антистафілококовий імуноглобулін (людський), стафілококову плазму.

Як уникнути зараження золотистим стафілококом

Щоб знизити ризики зараження цією хворобою, потрібно обов'язково проводити низку профілактичних заходів:

  • дотримуватись встановлених термінів реалізації продуктів;

  • прибирати приміщення, чистити та дезінфікувати інвентар (обладнання, посуд, предмети побуту) як на виробництві, так і вдома;

  • своєчасно проводити медичний огляд людей, які пов’язані з приготуванням їжі;

  • дотримуватись правил особистої гігієни (чистий спецодяг, гумові рукавички), дезінфікувати поверхні та користуватися дезінфекторами;

дезінфекція

  • регулярно здійснювати клінічний огляд тварин та періодичні лабораторні дослідження (зокрема корів на субклінічний мастит) та, за потреби, своєчасно лікувати їх;

  • відсторонювати від роботи осіб, які страждають на діарею та простудними захворюваннями, ангінами, фарингітами, фурункульозом або мають інфіковані рани;

  • обов’язково піддавати тривалій термічній обробці продукти під час приготування;

  • уникати купівлі харчових продуктів у невстановлених місцях і торгових точках, не забезпечених холодильним обладнанням.

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme