Жити в лататті серед океану: Як виглядатимуть міста майбутнього

Інженери та архітектори ламають голову над тим, як побудувати місто мрії, а заодно вирішити проблему перенаселення і врятувати світ

Журналіст відділу "Життя"
Жити в лататті серед океану: Як виглядат…

Кількість мешканців зростає, і вже у 2060-му може особливо гостро постати питання збереження історичних центр міст, розповіла вчена Марина Хмара на лекції "Міста майбутнього" в рамках Днів науки.

Містобудівники ламають голову, як усіх розселити, зберегти культурне насліддя та екологію.

"Наприклад, Токіо знаходиться на островах, зростати вшир йому нікуди. Доводиться зростати вгору", - наводела науковиця стандартний приклад вирішення проблеми.

Але будівництвом хмарочосів інженерна думка не обмежується.

Depo.ua зібрав кілька проектів - описаних на леції і не тільки, - які позиціонувалися чи можуть позиціонуватися як "Місто майбутнього".

1. Плавуче місто-латаття

Бельгієць Вінсан Кальбо вважає, що через глобальне потепління і, як наслідок, - танення льоду, людство буде змушене вчитися жити на воді.

Архітектор запропонував проект плавучого міста на 50 000 мешканців під назвою Lilypad - "латаття".

Замість традиційних джерел енергії Кальбо пропонує запропонував використовувати силу сонця, вітру та припливів. Таким чином плавуче місто стане ще й електростанцією, адже не встигатиме використовувати усю акумульовану енергію.

Екосистему міста захищає титанове покриття і пелюстки, які вміють підніматися, а всередині полісу - водойма з прісною дощовою водою.

2. Постояльці моря

Якщо проект Кальбо відомий на рівні ідеї, у 2020-му мають з'явитися цілком реальні плавучі міста. Перша локація - води Тихого океану, неподалік від берегів Французької Полінезії. За задумом міжнародної команди вчених та інженерів, "міста" будуть споруджуватися у територіальних водах країн за їхньою згодою і стануть чимось на кшталт сателітів.

"Ми плануємо будувати на таких майданчиках сільськогосподарські ферми, клініки, дослідницькі центри та потужні установи з накопичення відновлюваної енергії. Наша мета - створити можливості доя підприємництва і екологічні робочі місця для тих, хто прагне увійти у Новий світ майбутнього", - стверджують у команді.

Щоправда, перші пілотні об'єкти не вражатимуть масштабом - це будуть майданчики розміром з футбольне поле.

3. Masdar City: місто сонця

Masdar City - екомісто поблизу Абу-Дабі - мають добудувати вже у 2030-му. За задумом архітекторів, працюватиме поліс виключно на відновлюваній - здебільшого, сонячній - енергії, а його територія буде вільною від вуглекислого газу.

Реалізує проект британська компанія Foster and Partners, щоправда, не без труднощів. Адже спершу завершити будівництво планували ще у 2009-му, але через брак коштів були змушені перенести дедлайн.

Теракотові стіни захищають місто від пустельного вітру та піску.

Аби підтримувати комфортну температуру, 46-метрова вітрова башта бере прохолодне повітря з верхніх шарів атмосфери і "спускає" його людям. Попри спекотний клімат на вулиці - близько 20 градусів.

Автомобілі тут під забороною. Натомість між різними будівлями мешканців будуть перевозити електрокари-безпілотники.

Наразі у місті вже працюють ресторани і мешкає близько 300 людей - це аспіранти місцевого Інституту науки і техніки.

4. Міста, що йдуть під землю

Під міські потреби архітектори активно облаштовують підземелля. І це не лише паркінги та торгові центри. Зокрема, француз Домінік Перро ще у 2008-му збудував в ущелені новий кампус Жіночого університету Іхва у Сеулі. Фактично на рівні підземелля опинилися лекторіуми, бібліотеки, кафе та гігантський паркінг.

"На фінальному етапі мені довелося чимало копати", - розповів Перро на семінарі у Леоні.

Тим часом мексиканські архітектори працюють над "хмарочосом", що йде не вгору, а під землю. Незвичайну будівлю на 65 поверхів планують спорудити в історичному районі Мехіко.

Зазирають під землю і мешканці Парижа. Архітектори, урбаністи, забудовники і митці створюють підземні проекти бізнес- та логістичних центрів, міських ферм, розважальних закладів.

У Монреалі вже успішно реалізували проект підземного міста - сумарна довжина підземних вулиць становить 32 кілометри, на яких розташовані понад 1800 магазинів, музей та трек для перегонів.

5. Місто на штучних островах

За $100 Малайзія хоче побудувати Лісове місто на чотирьох штучних островах, буквально у двох кілометрів від Сінгапуру.

ФОТО: Facebook/Forest City

Місто обіцяють залишити вільним від авто. Крім того, будинки, за проектом, потопатимуть у зелені. Наразі вже побудовано житло для понад 700 тис. мешканців, але кінцева дата здачі проекту - 2035-й.

Як пише Ніколь Кобі для Wired, "будинки тут будуть настільки розумними, що ваші орхідеї будуть завжди добре политі без жодного вашого втручання, а розбите дітьми вікно поладнають ще до того, ніж ви прийдете додому".

На "місто мрії" покладають великі фінансові надії. За розрахунками, тут відкриється понад 220 тис. робочих місць.

Втім, у проекту чимало критиків. Зокрема, вважають, що його розбудова істотно порушує екосистему океану.

6. Екологічне поселення в межі міста

У Відні взяли курс на трансформацію австрійської столиці у smart city. Зокрема до 2050-му планують зменшити кількість парникових газів на 80%.

Проблему перенаселення вирішують, споруджуючи новий смарт-район Асперн, за десятки кілометрів від центру міста, який розрахований на 20 тис. мешканців і стільки ж робочих місць. Будинки тут обладнані сонячними і фотовольтаїчними (коли заряд енергії виникає при впливі світла на матеріал, - ред.) панелями, системами зберігання тепла та енергії.

Роботу систем намагаються постійно оптимізувати - для цього у районі працює центр аналітики Seestadt. Інформація надходить з численних датчиків, якими обладнані усі міські системи.

7. Індоре. Місто роботів

Індійське місто Індоре потрапило у ТОП-20 смарт-міст світу. З цікавих і незвичних інновацій - роботи, які патрулюють дороги.

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme