Згадати все: Головні події 2018 року, жахливі і прекрасні

За два тижні прийде новий рік і президент з телевізора традиційно казатиме, що рік, який минає, був важким, але дуже важливим. Томос, голодування політв'язнів, розрив дружби з Росією, захоплення в полон українських моряків, перемоги України на світовій арені і ще багато чого хорошого і поганого

Згадати все: Головні події 2018 року, жа…

Журналісти Depo.ua пропонують згадати найважливіші події року, що минає

СІЧЕНЬ: Вбивство Ноздровської, смерть Каденюка і підвищення мінімалки

Підвищення мінімальної зарплати

Рік почався з того, що в Україні підвищили мінімальну заробітну плату і наразі вона становить 3723 грн у місяць. Це на 523 грн більше, ніж рівень мінімальної зарплати в 2017 році.

Ірину Ноздровську знайшли вбитою

1 січня у Київській області знайдено вбитою правозахисницю Ірину Ноздровську. Вона розслідувала загибель своєї сестри. За підозрою у вбивстві був затриманий Юрій Россошанський — батько Дмитра Россошанського. Його засудженя вимагала Ірина. Юрія вона підозрювала у вбивстві. За повідомленням поліції, затриманий зізнався у скоєнні злочину.

Помер перший космонавт незалежної України

31 січня на 68 році життя не стало Леоніда Каденюка - першого астронавта незалежної України, льотчика-випробувача 1-го класу, Героя України. Він раптово помер під час традиційної ранкової пробіжки в районі Царського Села в Києві, ще до приїзду карети швидкої допомоги.

ЛЮТИЙ: Перемога Нафтогазу над Газпромом і "До свиданья наш ласковый Миша"

Саакашвілі відправили в Польщу

12 лютого влада України примусово повернула Міхеїла Саакашвілі в Польщу за процедурою реадмісії. Його затримали у київському ресторані "Сулугуні". Речник ДПСУ Олег Слободян повідомив, що військовослужбовці Державної прикордонної служби спільно з представниками Міграційної служби та Національної поліції довели до відома політика рішення компетентного органу про його повернення до країни попереднього перебування.

Польща прийняла Саакашвілі за процедурою реадмісії, як порушника українського кордону.

Нафтогаз відсудив $2,56 млрд у Газпрома

28 лютого Стокгольмський арбітраж задовольнив вимоги Нафтогазу щодо компенсації за недопоставлені Газпромом обсяги газу для транзиту. За рішенням Стокгольмського арбітражу, Нафтогаз домігся компенсації у сумі 4,63 млрд доларів за недопоставку Газпромом погоджених обсягів газу для транзиту. За результатами двох арбітражних проваджень у Стокгольмі Газпром має сплатити 2,56 млрд доларів на користь Нафтогазу.

БЕРЕЗЕНЬ: Голодування Балуха і прихід Ryanair

Голодування Балуха, яке тривало понад 200 днів

14 березня кримський фермер і активіст, який повісив на своєму будинку український прапор вже під час окупації Криму, відмовився від російського громадянства і якого на Росії засудили на 3 роки і 7 місяців за ніби то зберігання боєприпасів, оголосив голодування "як прояв свого особистого презирства до окупаційного режиму".

Ryanair таки прийшов до України

23 березня найбільший лоукост-перевізник Європи Ryanair зайшов на український ринок. Аеропорт "Бориспіль" та Ryanair підписали офіційний контракт про співпрацю. Після першої невдалої спроби заходу Ryanair в Україну його друге "пришестя" виявилось успішним. Компанія оголосила, що літатиме з Києва та Львова. Мінімальна заявлена ціна квитка в один бік – 10 євро.

З Києва (аеропорт Бориспіль) можна буде полетіти прямими рейсами в такі міста як Барселона, Братислава, Вроцлав, Варшава, Краків, Познань, Гданськ, Вільнюс, Стокгольм, Берлін, Бидгощ та Лондон. Зі Львова Ryanair відкриє прямі рейси у Краків, Варшаву (Модлін), Дюссельдорф, Меммінген та Лондон.

КВІТЕНЬ: Сімейні лікарі, джавеліни і залізні гривні

Декларації з сімейними лікарями

1 квітня офіційно почалася національна кампанія з вибору сімейного лікаря в рамках медичної реформи в Україні. Приписна кампанія – це можливість для пацієнта обирати лікаря і підписати з ним декларацію, закріплюючи за собою конкретного спеціаліста. Лікаря можна обрати не зі свого району, та навіть не зі свого міста, якщо він зареєстрований в e-Health – електроній системі охорони здоров'я. Записатися в чергу тепер також можна по інтернету.

В грудні в.о. міністра охорони здоров'я України Уляна Супрун спростувала чутки про те, що начебто з 1 січня 2019 року українці, які не підписали декларації з сімейними лікарями, будуть платити за медпослуги

Поява залізних гривень

27 квітня у грошовий обіг України введено нові монети номіналом 1 та 2 гривні. Це відбулося в рамках процесу переходу від паперових банкнот номіналом 1 — 10 гривень на монети номіналом 1, 2, 5 та 10 гривень, що триватиме до 2020 року.

Українська армія отримала Джавеліни

30 квітня Україна отримала від США протитанкові ракетні комплекси Javelin – переносні протитанкові ракетні комплекси американського виробництва. Джавелін призначений для ураження бронетехніки, укріплень на землі, а також деяких літальних об'єктів, що переміщуються на низькій висоті й швидкості — гелікоптерів або БПЛА.

Докладніше про головні військові події 2018 року читайте трохи згодом на Depo.війна.

ТРАВЕНЬ: Голодування Сенцова, перемога в Каннах і фінал ЛЧ в Києві

Олег Сенцов розпочав голодування, яке тривало 145 діб

14 травня український режисер Олег Сенцов, якого російська влада незаконно засудила на 20 років, оголосив голодування з вимогою звільнити усіх українських політв'язнів, утримуваних у Росії та в окупованому Криму. За даними МЗС України, в Росії і окупованому Криму перебуває більше 60-ти українських політв'язнів.

31 травня незаконно засуджений на Росії за звинуваченням у тероризмі Олександр Кольченко оголосив голодування з вимогою звільнити українського режисера Олега Сенцова.

Фільм Лозниці отримав приз в Каннах

У програмі Каннського кінофестивалю "Особливий погляд" приз за режисуру отримав українець Сергій Лозниця, автор фільму "Донбас".

Світова прем'єра відбулася 9 травня на 71-му Каннському міжнародному фестивалі, де стрічка отримала приз за найкращу режисуру у програмі "Особливий погляд" а також стала фільмом-відкриттям фестивалю. Фільм вийшов в обмежений український кінопрокат в кінотеатрі Жовтень.

Запустили український лоукостер

21 травня запрацював SkyUp Airlines - національний український авіаперевізник, лоукост (ТОВ "Авіакомпанія Скайап"). SkyUp має 16 напрямків, чартери, згідно плану на 2018 рік, здійснюються з Києва, Харкова, Львова та Одеси. У жовтні компанія відкрила продажі на регулярні рейси з Києва до Грузії (Тбілісі, Батумі), Болгарії (Софія), Словаччини (Попрад) та Іспанії (Барселона, Аліканте, Тенерифе). А також до Італії (Катанія, Неаполь, Ріміні) та на Кіпр (Ларнака). У листопаді 2018 року у продаж поступили квитки на регулярні авіарейси за маршрутами: Київ — Одеса та Харків — Одеса.

Україна вперше приймала головний матч фіналу ЛЧ

26 травня відбувся фінал Ліги чемпіонів УЄФА 2018 року на київському стадіоні НСК "Олімпійський". У ньому іспанський Реал Мадрид переміг англійський Ліверпуль з рахунком 3:1. Матч відвідало близько 20 тисяч вболівальників з-за кордону.

Більше про головні спортивні події цього року читайте трохи згодом на Depo.Сектор

ЧЕРВЕНЬ: Самогубство Кантера, паніка через Рудий ліс і Оскар за рекламу

Застрелився Леонід Кантер

5 червня знайшли мертвим відомого українського кінорежисера-документаліста, мандрівника та продюсера Леоніда Кантера. Кантор є автором культових документальних стрічок про війну на сході України — "Добровольці Божої чоти" та "Міф". Засновник арт-поселення "Хутір Обирок" на Чернігівщині. Там він і вкоротив собі віку, залізши в діжку і вистріливши в себе. За даними поліції поряд з тілом правоохоронці виявили зброю та записку, яка також свідчить про суїцид.

Велетенська пожежа в "Рудому лісі"

5 червня в Чорнобилі розпочалася пожежа через загоряння сухої трави, вогонь поширився на лісовий масив площею 12 га, охопив територію Зони відчуження і буцімто частину так званого "Рудого лісу" - 10 км² території дерев, прилеглих до Чорнобильської АЕС, які взяли на себе найбільшу частку викиду радіоактивного пилу під час вибуху реактора в 1986 році. Це спричинило паніку в суспільстві, мовляв, продукти горіння є радіоактивними і можуть завдати великої шкоди здоров'ю. За кілька днів пожежу загасили.

Оскар в світі реклами та дизайну

19 червня українська агенція Banda виграла Оскар у світі реклами та дизайну — бронзову нагороду Канський лев "Саме Banda, як одна з найкращих агенцій, створила міжнародний бренд України #UkraineNow.

ЛИПЕНЬ: Напад на Гандзюк, спортивні перемоги над Росією і її неспортивна поведінка

"Хвала Домагой!"

7 липня хорватський футболіст, екс-гравець київського "Динамо" Домагой Віда разом з Огнєном Вукоєвичем записав відео після перемоги над збірною Росії, в якому вигукнув "Слава Україні!", а Вкуоєвич додав "Ця перемога за "Динамо" і за Україну. Хорватія, вперед!".

Це відбулося після того Віда відзначився у чвертьфінальному матчі проти збірної Росії, забивши гол у додатковий час, а також реалізував пенальті в післяматчевій серії. Відео спричинило на Росії істерику, роісяни вимагали ФІФА покарати Віду, але дисциплінарний комітет обмежився попередженням. Вукоєвич, який працював скаутом хорватської збірної на цьому чемпіонаті, отримав жорстке покарання від Федерації футболу Хорватії. Він був виключений з команди збірної Хорватії. Федерація футболу Хорватії зазначила, що звільнивши Вукоєвича, вона "вибачається перед російською громадськістю за ці дії". У свою чергу президент ФФУ Андрій Павелко пообіцяв відшкодувати, як юридично так і матеріально, Огнєну та Віді усі збитки, завдані ФІФА та їхньою федерацією.

В Україні на підтримку Віди і Вукоєвича відбулося кілька флешмобів, в соцмережах з'явився хештег #ХвалаДомагой.

Хто замовив Катерину Гандзюк

31 липня невідомий облив кислотою херсонську активістку, місцеву депутатку Катерину Гандзюк. Напад стався біля будинку, де мешкала політик, в той час, коли вона йшла на роботу. Гандзюк доставили у реанімаційне відділення обласної лікарні у шоковому стані. Опіки склали понад 30 % тіла. Кислота потрапила жінці на спину, голову, руку, а також в око.

Спочатку кримінальну справу було відкрито за ч. 4 ст. 296 Кримінального кодексу України (хуліганство), згодом злочин перекваліфікували на умисні тяжкі тілесні ушкодження, вчинені з метою залякування потерпілого (ч. 2 ст. 121). Потім справу перекваліфікували на "замах на вбивство з особливою жорстокістю".

4 листопада Катерина Гандзюк померла.

Усик переміг російського боксера

21 липня український боксер Олександр Усик переміг росіянина Мурата Гассієва у фіналі Всесвітньої боксерської суперсерії, ставши таким чином абсолютним чемпіоном світу у першій важкій вазі (до 90,7 кг), завоювавши пояси WBC, WBO, WBA, IBF, The Ring та Трофей Мохаммеда Алі.

СЕРПЕНЬ: Поява H&M, знищення Захарченка і зникнення Медведчука

З фільму про Стуса вирізали кадри з Медведчуком

10 серпня розгорівся скандал, через те, що режисер фільму "Птах душі" про Василя Стуса вирізав зі фільму епізод суду над поетом, де фігурує відомий український політик Віктор Медведчук, що був адвокатом поета у 1985 році. Після розголосу громадськість і влада почали вимагати повернути ці кадри у фільм. Наразі зйомки призупинено.

В Україну зайшов H&M і пообіцяла зайти IKEA

18 серпня у Києві відкрився перший магазин H&M. Це було довгоочікуване (13 років тривала процедура входження шведської компанії на український ринок) відкриття на ряду зі Starbucks, IKEA та Ryanair. Незабаром стало відомо, що вже 2019 року у нас відкриється перший магазин IKEA.

Ліквідовано ватажка "ДНР" Захарченка

31 серпня внаслідок вибуху у ресторані "Сепар" на бульварі Пушкіна в Донецьку загинув український колабораціоніст, очільник і голова ради міністрів маріонеткового утворення "Донецька Народна Республіка" у 2014—2018 роках Олександр Захарченко. Подія відбулась у день жалоби щодо смерті Кобзона. Кафе належало голові охорони Захарченка. У смерті Захарченка місцеві колаборанти звинувачують двох затриманих "українських диверсантів" та особистого охоронця Захарченка, який зник з місця пригоди.

ВЕРЕСЕНЬ: Старт "Нової української школи" і катастрофа в окупованому Криму

Стартувала НУШ

В Україні стартувала реформа загальноосвітьної школи — "Нова українська школа", яка передбачає перехід на 12-річну середню освіту.

З 2018 року перші класи шкіл почали навчатися за новим стандартом в рамках програми НУШ (Нова українська школа). Це реформа середнього шкільництва Міністерства освіти і науки, якаередбачає створення школи, де діти будуть навчатися через діяльність, а основна увага спрямована на розвиток компетентностей, а не запам'ятовування фактів.

Навчання триватиме 12 років, як прийнято в більшості розвинених країн. Початкова школа триває чотири роки і поділяється на два цикли (1-2 класи – адаптаційно-ігровий, 3-4 класи - основний). Базова середня освіта - п'ять років і поділяється на два цикли (5-6 класи - адаптаційний, 7-9 класи – базове предметне навчання). Профільна середня освіта – три роки, передбачає вибір академічного чи професійного спрямувань.

Академічне спрямування передбачає поглиблене вивчення певних предметів (обираються не тільки предмети, але й їх рівень складності), орієнтацію на подальше навчання в університеті.

Професійне забезпечує отримання першої професії і повну загальну середню освіту. Можливість навчатися далі цей напрямок не обмежує

Екологічна катастрофа в Армянську

4 вересня викид хімічної речовини в кримському Армянську спричинив значне забруднення довкілля. Джерелом викиду є завод Кримський титан. Окрім Армянська постраждали і прилеглі населенні пункти, зокрема Красноперекопськ (Яни-Капу).

Чимало жителів Армянська отримали захворювання дихальних шляхів — пневмонію, опік слизових оболонок носа та рота. Частими стали випадки втрати свідомості, принаймні, серед великою кількості пацієнтів, що були госпіталізовані. Пожухли дерева і трава, на металевих речах з'явилося окислення, у повітрі стояв їдкий запах кислоти

Жителям рекомендували обмежити перебування на відкритому повітрі, зачинити вікна і двері, захищати органи дихання ватно-марлевими вологими пов'язками, митися і купатися з рясним проточним водовикористанням. Згодом частину дітей окупаційна влада евакуювала в дитячі санаторії.

Це був не поодинокий випадок і від періодичних викидів містяни страждали ще кілька місяців поспіль.

ЖОВТЕНЬ: Підготовка до томосу, KAZKA, премія Сахарова, жінка-генерал і розстріл в Керчі

"Слава Україні" замість "Бажаю здоров'я"

4 жовтня Верховна Рада затвердила традиційне вітання УПА "Слава Україні! - Героям слава!" як офіційне в Збройних силах та у Національній поліції. На заміну старого "товаришу" прийшло "пане/пані" з додаванням військового звання.

Перед цим вітання "Слава України" вже використовувалося військовими на параді з нагоди Дня незалежності у 2018 році.

Сенцов отримав премію Сахарова

25 жовтня український політв'язень Олег Сенцов став лауреатом премії Сахарова. Церемонія нагородження лауреатів правозахисної премії "За свободу думки" імені Сахарова відбулася 12 грудня в Стразбурзі, премію від імені Сенцова отримала його сестра Наталія Каплан. Розмір премії складає 50 тис. євро.

Здобуття премії Сахарова "За свободу думки" Сенцова висунула фракція "Європейської народної партії" в Європарламенті.

Сучасна українська пісня - вперше в ТОП-10 Shazam

Пісня гурту KAZKA "Плакала" увійшла в топ-10 престижного світового чарту сервісу Shazam. Це перший випадок, коли україномовна пісня викликає такий світовий резонанс.

Вселенський патріархат - Москві: "Руки геть від української церкви!"

11 жовтня Синоду Вселенського патріархату підтвердив ухвалене раніше рішення приступити до надання автокефалії Церкви України, постановив, що відновлює ставропігію (фактично – амбасаду) Вселенського Патріарха в Києві і зняв накладену Москвою анафему на предстоятелів УПЦ КП Філарета і УАПЦ – Макарія. Крім цього було скасовано зобов'язання листа 1686 року, виданого у зв'язку з обставинами того часу, яке надавало право Патріарху Московському висвячувати Київського митрополита. Іншими словами, анексію Київської Митрополії Руської церквою зразка 1686 року визнано незаконною.

В Україні з'явилася перша жінка-генерал

12 жовтня президент вперше присвоїв звання генерала жінці - першою українкою, яка здобула звання генерал-майора медичної служби, стала начальник Військово-медичного управління СБУ Людмила Шугалей.

Розстріл в Керчі

17 жовтня в результаті масового вбивства в політехнічному коледжі Керчі загинуло 20 осіб, поранено близько 50. За даними кримських слідчих розстрілював учнів 18-річний студент Владислав Росляков, який потім вчинив самогубство.

ЛИСТОПАД: Введення воєнного стану, захоплення українських моряків і подорожчання газу

Подорожчав газ

1 листопада в Україні на 23,5 % подорожчав газ для населення, його вартість зросла до 8550 грн за тисячу кубічних метрів. Це було зроблено на вимогу МВФ

Захопили в полон українських моряків

25 листопада російський ПСКР "Дон" здійснив таран рейдового буксира "Яни Капу" поблизу Керченської протоки під час переходу катерної групи ВМС України з Одеси до Маріуполя. Росіяни відкрили вогонь, у результаті 3 українські судна захоплені, 23 моряка полонені, 6 із них — поранені. Наразі їх утримують в російській буцегарні Лефортово в Москві.

Ощадбанк відсудив у Росії $1,3 млрд

26 листопада Міжнародний трибунал у Парижі постановив стягнути з РФ на користь Ощадбанку 1,3 млрд доларів як компенсацію збитків, завданих внаслідок анексії Криму

Воєнний стан

28 листопада, після російської агресії в районі Керченської протоки президент України підписав закон про затвердження указу "Про введення воєнного стану в Україні", яким вводиться відповідний правовий режим на 30 днів в 10 областях України

ГРУДЕНЬ: Вихідні на Різдво, помісна церква і очікування томосу

Розірвано дружбу з Росією

12 грудня набув чинності закон про припинення з 1 квітня 2019 року дії Договору про дружбу, співпрацю й партнерство між Україною та Росією. У законі зазначається, що Росія, здійснивши збройну агресію проти України, порушила Договір про дружбу, співпрацю й партнерство.

Припинення дії Договору про дружбу, співпрацю й партнерство між Україною і РФ звільняє Україну від зобов'язань щодо його виконання і не впливає на права, зобов'язання чи правове становище України, які виникли в результаті виконання Договору до припинення його дії.

Створення Помісної церкви

15 грудня в Києві відбувся Об'єднавчий Собор, на якому представники УКП КП, УАПЦ та УПЦ МП ухвалили рішення про створення Єдиної помісної автокефальної церкви – Православної Церкви України, і обрали нового предстоятеля – Епіфанія, з УПЦ КП, якому 6 січня в Константинополі буде вручено Томос.

Вихідні на "католицьке" Різдво

Різдво для тих українців, хто відзначає його в ніч на 25 грудня в цьому році буде особливим. Кожен зможе зустріти його в колі сім'ї - без відгулів за свій рахунок і клопоту з відпусткою, адже відповідно до нового закону тепер це – вихідний день.

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme