Заразна розвага: Як іграшки шпигують за дітьми

Смарт-іграшки більше не вважають безпечною забавкою. Адже разом з розумними ляльками у квартиру можуть потрапляти цифрові шахраї

Журналіст відділу "Життя"
Заразна розвага: Як іграшки шпигують за…

Далеко не всі сучасні іграшки безпечні і екологічні. Але якщо у попередні десятиліття батьки турбувалися через токсичний пластик, наразі побоювання викликають сучасні технології, захищені далеко не на 100%.

Зокрема, проблему підняли ще у 2015-му, коли хакери атакували VTech, яка постачала комп'ютерні ігри та навчальні матеріали.

6,3 млн акаунтів користувачів опинилися в руках зловмисників, включно з фотографіями і приватним листуванням.

Що цікаво, сама VTech поспішила вмити руки.

"Ми важко працювали, аби усунути небезпеку з сервісів та сайтів, оберегти інформацію користувачів. Але жодна компанія, яка працює онлайн, не може гарантувати, що її не хакнуть", - цитує виробника BBC.

Відколи ж поширення набули іграшки з доступом у мережу, питання стало набагато ширшим.

Так, на початку цього року скандал розгорівся навколо ляльки Кайли, яка має вихід в Інтернет, завдяки чому може відповідати на питання дитини. Федеральне мережеве агентство Німеччини, яке контролює користування телекомунікаціями, порадило батькам зламати небезпечну іграшку. Адже існував ризик, що по блютуз зловмисники могли дістатися до персональних даних її власників.

Агентство забило на сполох завдяки студенту Саарського університету Штефану Хасселю, який дослідив, що зловмисник здатен діяти, знаходячись на відстані десяти метрів від потенційної жертви, навіть за наявності перепони у вигляді кількох стін.

Одна Кайла не стала б проблемою для індустрії, але з настанням новорічних свят все більше експертів усвідомлюють, що схожу небезпеку становить більшість трендових забавок, які вміють заходити у мережу.

Зокрема, це і смарт-годинники, і дроід з "Зоряних воєн", і культова Фербі, яка вміє сміятися, коли дитина її лоскоче, пише Тоні Кенікола для The New York Times.

Все, що виходить онлайн, певним чином спокушає хакерів, які невтомно шукають слабину у смарт-девайсах. Проникнувши у систему, зловмисники можуть використовувати камери і мікрофони гаджету аби слідкувати за діями людей у приміщенні. Так іграшки можуть стати свого роду шпигунами, які фіксують кожне слово і кожен рух дитини.

"Батькам треба знати про те, що вони купують додому своїм дітям, - каже дослідник з кібербезпеки компанії AlienVault Джаввад Малік, - Систему безпеки більшості таких іграшок можна обійти доволі банальним способом".

І наразі таких дитячих девайсів стає все більше. За попередніми прогнозами, за 2017-й люди скористаються близько 8,4 мільярдами гаджетів з виходом в Інтернет, а до 2020-го цифра виросте до приголомшливих 20,4 мільярів.

Сара Джеймі Льюїс, дослідниця з кібербезпеки, яка тестує іграшки перед святами, стверджує, що деякі виробники не вжили навіть елементарних заходів, аби захистити приватність дитини.

Наприклад, останні дослідження іграшки Фьорбі від Hasbro показують, що хакер, який знаходиться в радіусі 100 футів від ляльки, може "вломитися" в систему і, використавши мікрофон, заговорити з дитиною.

А годинник Q50, завдяки якому батьки можуть легко зв'язатися з чадом, дозволяє зловмисникам прослуховувати розмову, вивчати оточення дитини і виявляти її місцезнаходження.

Та й дроїд "Останній джедай", згідно з тестами міс Льюїс, також має небезпечний блютуз-зв'язок.

Здебільшого виробники не поспішають коментувати подібні звинувачення. Хоча компанія Sphero, яка створює здатних приєднуватися до мережі дроїдів, стверджує, що вони "адекватно безпечні". Hasbro захищає своє дітище Furby більш затято. Стверджує, що іграшка відповідає Закону про захист конфіденційності дітей в Інтернеті, а тестувальників, які б'ють на сполох, банально замовили.

Звісно ж, наразі батькам важко зробити вибір. Адже з одного боку, іграшки відкривають величезні можливості для розвитку дитини, з іншого, - небезпека втрапити в халепу існує.

Експерти наразі радять зупинитися на золотій середині, а серед іграшок, які мають блютуз-зв'язок обирати ті, які вимагають хоча б введення паролю чи пінкоду перед тим, як приєднатися до мережі.

Якщо на іграшці зберігаються певні дані (на кшталт імені дитини та контактів), краще дізнатися, де саме компанія зберігає інформацію і наскільки її береже.

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme