Законопроєкт із реп-поясненням: Як молодь спонукатимуть народжувати і брати кредити

Верховна Рада України прийняла в першому читанні законопроект №3718 "Про основи молодіжної політики"

Марія Зайчик
Журналіст відділу «Життя»
Законопроєкт із реп-поясненням: Як молод…

 

Пояснення законопроєкту українцям спробували подати теж молодіжно: його ініціатор, народний депутат від фракції "Слуга народу" Олександр Санченко записав трек про суть проєкту у форматі репу.

Вийшло – на любителя, хоча у коментарях під постом нардепа вже запросили взяти участь у музичному фестивалі в Кам'янці Подільському. Але що насправді пропонують молодим українцям під реп-обгорткою? Журналісти Depo.ua зібрали ключові зміни, які зміни чекають на молодь у разі прийняття документу. 

Кого вважатимуть молоддю

Перша новація законопроєкту – встановлення віку молоді 14-29 років (раніше верхня межа віку молоді була 35). На думку авторів, це дозволить не розпорошувати ресурси і надавати максимально ефективну підтримку. До того ж, це ближче до стандартів ЄС (там молодь – люди від 13 до 30 років).

При цьому попередня вікова межа збережеться для категорії "молода сім’я" – такий статус отримають шлюбні союзи, члени якого не старші 35 років. Такі родини зможуть взяти участь у програмах пільгового кредитування та отримання житла.

Хто опікуватиметься молоддю

Пропонується створити при Кабміні дорадчий орган – Національну раду з питань молоді, а також молодіжні ради при місцевих органах для забезпечення участі молоді у громадсько-політичному житті.

Також законопроєкт передбачає регулювання діяльності Українського молодіжного фонду, який стимулюватиме розробку і впровадження сучасних проєктів та заходів у сфері молодіжної політики та створення розгалуженої мережі молодіжних центрів.

Цей фонд – бюджетна установа, діяльність якої спрямовується та координується Міністерством молоді та спорту України. При цьому наповнення фонду передбачає не лише за рахунок бюджетних коштів, але й залучення цільових грантів та міжнародної допомоги, а також окремих внесків фізичних та юридичних осіб.

Наглядову раду Фонду сформують з 8 осіб. По одній з них визначать президент України та комітет ВР (той, до предмета відання якого належать питання молодіжної політики). Ще двох визначить центральний орган виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізацію молодіжної політики.

Решту складу з чотирьох людей оберуть з-поміж молодіжних і дитячих громадських об'єднань а також органів студентського самоврядування та молодіжних рад – на конкурсній основі.

Щодо мережі молодіжних центрів, то ця ініціатива у законопроєкті представлена наступним чином: центр всеукраїнського рівня стане освітнім та ресурсним майданчиком для опорних центрів регіонального рівня, які, в свою чергу, виконуватимуть таку ж функцію по відношенню до місцевих молодіжних центрів.

Також запроваджується поняття молодіжних просторів, що можуть створюватись на базі закладів освіти, культури, охорони здоров'я, фізичної культури та спорту, підприємств, установ та організацій незалежно від форми власності та підпорядкування та використовуватись з метою здійснення молодіжної роботи, зокрема організації змістовного дозвілля дітей та молоді.

Пільгові кредити на навчання

Серед іншого, законопроєктом передбачена ініціатива надання молоді пільгових кредитів на здобуття вищої освіти (йдеться про у заклади професійної передвищої та вищої освіти незалежно від форми власності та сфери управління).

При цьому ставка залежатиме від того, мають молоді люди дітей, чи ні. 

Молодь без дітей сплачуватиме кредит з відсотковою ставкою у розмірі 3% річних від суми заборгованості по кредиту.

Молоді громадяни, які мають одну дитину, звільняються від сплати відсотків за користування кредитом. 

Щодо тих молодих людей, хто має двох дітей, то тут  25% боргу буде погашено за рахунок платників податків. Трьох і більше –  50 відсотків суми зобов'язань за кредитом.

Порядок надання пільгових довгострокових кредитів для здобуття вищої освіти та їх пільгового погашення визначається Кабінетом міністрів України. 

Які ще бонуси пропонуються

Крім того, передбачено і пільги на проїзд. Для учнів і студентів денної форми навчання, які навчаються в закладах загальної середньої, професійної (професійно-технічного), професійного предвищої, вищої освіти, гарантуються протягом року пільги на проїзд по території України залізничним, водним, автомобільним, міським (крім таксі) транспортом.

Як йдеться у пояснювальній записці до законопроєкту, актуальні напрямки молодіжної політики не можуть бути врегульовані у вигляді змін та доповнень до чинного законодавства, і тому існує потреба у прийнятті окремого закону.

Це, за словами авторів, також забезпечить кодифікацію існуючих нормативно - правових актів, зокрема  законів України "Про сприяння соціальному становленню та розвитку молоді в Україні",  "Про молодіжні та дитячі громадські організації", Декларації  "Про загальні засади державної молодіжної політики в Україні".

У пояснювальній записці також йдеться про очікувані результати. Згідно з ними, ухвалення законопроекту сприятиме використанню в Україні кращого досвіду країн Європейського Союзу у молодіжній сфері, допоможе розширити міжнародні молодіжні зв’язки, підвищити рівень національної та міжнародної мобільності молоді, залученні молоді до процесу ухвалення рішень, позитивно вплине на соціалізацію та інтеграцію молоді у суспільні процеси, дозволить подолати найскладніші етапи життя молодої людини, забезпечити інституційну підтримку молодіжних та дитячих громадських об’єднань, інших суб’єктів молодіжної роботи. 

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme