Закінчення пандемії і винайдення вакцини: Прогнози світових науковців щодо коронавіруса

Світ поринув у ситуацію тривоги і невизначеності – ще на початку року рідко хто міг передбачити, що спалах захворюванності на Covid-2019 у Китаї переросте у пандемію. Втім, деякі вчені діляться прогнозами щодо розвитку ситуації у світі

Закінчення пандемії і винайдення вакцини…

Depo.ua зібрав думки провідих світових вчених щодо динаміки пандемії коронавіруса. 

Щастя близько

Так, професор біофізики Майкл Левітт, що працює у Стенфорді, а у 2013-му отримав Нобелівку з хімії, вже спрогнозував розвиток епідемії коронавіруса у Китаї, пише Los Angeles Times.  31 січня, коли хвороба забрала 46 життів у країні, він зазначив, що динаміка змінилася, і скоро крива епідемії піде на спад. При цьому 30 січня в Китаї було 42 смерті від коронавіруса, але зростання кількості жертв не завадило Левітту зробити оптимістичний прогноз. 

Науковець порівняв дані і зрозумів, що "приріст" нових випадків став менший. а значить, крива епідемії готується змінити свою траєкторію. Більше того, Левітт спрогнозував, що в Китає захворіє 80 тис. людей і буде 3250 смертей (реальні цифри склали 81 171 і 3277 відповідно). Наразі він знову помітив ознаки близьких змін на краще у низці країн, серед яких, зокрема, США та Іран. 

"Що нам справді потрібно, це контролювати паніку. У нас все буде добре", – зазначив він.  Додав, мовляв, пронози щодо багатьох місяців чи років епідемії та мільйонів смертей вважає надто песимістичними. Особливо, в тих країнах, де введенний карантин. Втім, навіть приблизної дати завершення епідемії не називає.

50% хворих та економічний занепад

Менш оптимістичні прогнози дає Economist Intelligence Unit –  британський Підрозділ з економічної розвідки, пише CNBC

"Ми дійшли висновку, що вірус вразить близько 50% населення світу, 20% будуть тяжкими, а  1-3% призведуть до смерті", – зазначають експерти. 

Економічне зростання, на думку аналітиків, у поточному році складе 1% на тлі прогнозованих 2,3%.  Втім, у МВФ пронози щодо світового ВВП ще песимістичніші. 

"Прогноз на 2020-й негативний – буде рецесія принаймні такого рівня як під час світової фінансової кризи або гірше. Але ми сподіваємося на покращення у 2021-му (...) Вплив на економіку буде важким, але чим скоріше ми зупинимо вірус, тим потужнішим буде відновлення", – стверджує директорка фонду Крісталіна Георгієва. 

Особливо постраждають економіки країн, що розвиваються.  За даними на 23 березня, інвестори вже вивели з ринків таких країн $83 мільярди від початку кризи. 

Вакцини і тести для тих, хто вилікувався

Лауреат Нобелівської премії з медицини Пітер Догерті вважає, що карантин зрештою допоможе стримати інфекцію, хоча й не так швидко, як спершу прогнозували.

"З лагом близько тижня (з'являться підтвердження, що ізоляція допомагає, – ред.), бо в середному симптоми з'являються через п'ять-шість днів після зараження", – акцентував науковець в інтерв'ю Sydney Morning Herald. 

Проте Догерті поки веде мову лише про зменшення приросту нових випадків.

"Так більше людей виживе, адже у них буде доступ до вентиляторів і належної медичної допомоги протягом наступних 12 – 18 місяців", – зазначає вчений.

Головне сподівання Догерті – на можливість щепитися від зарази.  Його інститут став першою лабораторією поза Китаєм, що вивела структуру коронавіруса і наразі отримає чималі кошти на проведення подальших досліджень. 

При цьому медичні установи всього світу корплять над вакциною. Зокрема, австралійську вакцину вже скоро випробовуватимуть на тваринах, американські ж науковці ще на крок попереду. 

"Американська та австралійська вакцини мають дві зовсім різні технології в основі. А по світу випробовується ще багато вакцин. Ідеї з'являються щодня", – розповідає нобелівський лауреат.

Але хоча науковці працюють швидше, ніж зазвичай, найменший час, за який затверджений препарат почнуть широко використовувати – 12 – 18 місяців. 

Ще одна наявна прогалина у противірусних технологіях – швидкі і доступні тест-системи, які б могли виявити людей, що вже безсимптомно перехворіли на Covid-2019. 

"Такі люди могли б виходити, працювати, жити і робити, що завгодно, не поширюючи хворобу", – наголошує Догерті. 

Крім того, сироватка з їхньої крові могла б стати основою для створення профілактичних уколів. Інші люди б отримували їхні антитіла, і таким чином формувався б імунітет. 

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme