Закатовані "русскім міром": 77-річний активіст Сервер Караметов та його "дідусів суд"

Два роки тому, 23 червня в Криму загинув 77-річний активіст кримськотатарського національного руху Сервер агъа Караметов

Закатовані "русскім міром": 77-річний ак…

Кримські татари називали його лагідно "наш къартбабашка" – наш дідусь і ще "наш общий дедушка". Худорлявий, маленький, з довірливим як у дитини поглядом, він мав загострене почуття справедливості. І боровся за свої переконання до останнього дня. 23 червня він загинув у ДТП, коли переходив дорогу зі своїм товаришем, також кримським татарином похилого віку. Це стало великим ударом для всіх, хто його знав. Вчора Сервера Караметова поховали.

Журналісти Depo.ua зібрали історії, якими люди згадують свого дорогого къартбабашку.

Кримськотатарській спільноті Сервер Караметов давно відомий своїми мирними пікетами на захист прав жителів Криму, за які його неодноразово затримували. Він виходив на пікети на День депортації, День памяті жертв нацизму і сталінізму, Всесвітній день прав людини. При тому, що мав поважний вік і страждав на хворобу Паркінсона. За будь якої погоди маленька фігурка з транспарантом і прапором стояла на площі, біля суду, на поляні протесту.

В 2006 році Караметов пікетував суд під час розгляду справи щодо бару "Котон", де відбулася міжнаціональна бійка з різаниною і винними в усьому оголосили кримських татар.

18 травня 2017 року в Симферополі Караметов вийшов на площу з кримськотатарським прапором і портретами своїх батьків. Його затримали силовики. Виявилося, що на "Дєнь побєди" ходити з портретами батьків можна, на день депортації – зась.

22 лютого 2018 він приїхав на Майдан Незалежності і встав з плакатом, вимагаючи зустрічі з президентом. "Я — кримський татарин з Криму, громадянин України. Прошу зустрічі з президентом. Корінний народ Криму вимагає автономію"

"Я тут сьогодні тому, що вже 4 роки президент Порошенко обіцяє, що у кримськотатарського народу буде своя автономія. І ось вже 4 роки пройшло, йому самому вже недовго залишилося перебувати на посаді, і до сих пір ми чекаємо автономію. Я приїхав з Криму, там дуже погано жити. Наших співвітчизників, синів, всіх садять, мене теж посадили за одиночний пікет, - розповів Сервер Караметов кореспонденту QHA.

Україна і світ про нього дізналися після того, як 76-річний чоловік, страждаючий на хворобу Паркінсона, вийшов на одиночний пікет з плакатом "Путін, наші діти – не терористи" біля будівлі суду, де в той час розглядали справу Ахтема Чийгоза. За це його кинули за грати на 10 днів і присудили виплатити штраф – 10 тисяч рублів.

Після цього Кримом прокотилася акція аналогічних протестів. Ще сім чоловіків похилого віку також вийшли на одиночні пікети з плакатами "Наші діти – не терористи" і закликом припинити знущання з Сервера Караметова. Старих заарештовували і увозили в невідомому напрямку. Але замість них виходили інші. Ці події в Криму отримали власну назву "дідусів суд". Молодь почала писати в соцмережах "наші діди - не терористи".

Судилище над Караметовим і штраф, який йому виписали, навело кримчан на ідею, створити "кримський марафон" - тепер гроші на виплату штрафів мирним пікетчикам збирають гуртом, обов'язково - дрібними залізними грошима. Кожен бажаючий може пожертвувати на оплату штрафів монету номіналом 10 рублів. Такий собі тролінг від корінного народу, який опирається як може.

Свого къартбабашку-"терориста" з тюрми зустрічали всім народом.

Відсидівши за гратами він не припинив своєї боротьби за справедливість і старався не пропустити жодного суду, на якому розглядалися справи кримських політв'язнів. Жодний значущий для народу захід не проходив без його участі.

Останнім часом Сервер Караметов дуже хворів. Його вмовляли зайнятися власним здоровьям і він пообіцяв – ляже в лікарню після Дня кримськотатарського прапору – 26 червня.

 

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme