За що українцям варто подякувати Субтельному

Смерть історика Ореста Субтельного - величезна втрата для українців

Сьогодні соцмережі сколихнула хвиля скорботи - українці оплакують визначного вченого, який свого часу подарував Україні одну з найпопулярніших книжок про її минуле.

За що українцям варто подякувати Субтельному - фото 1

У постах користувачі Інтернету характеризують Субтельного як надзвичайно світлу людину, чиї праці надихнули українців повірити у власну силу і майбутнє.

Зізнаються, у радянські часи головна праця Ореста Субтельного "Україна: Історія" стала вікном у світ правди. В той час, як у школі нав'язували офіційні праці, мислячі українці намагалися дістати видану в Канаді книгу українського вченого. Аби прочитати підручник, деякі навіть наважувались вивчити англійську, адже в українському перекладі книга вийшла тільки у 1991 році. 

За що українцям варто подякувати Субтельному - фото 2

За що українцям варто подякувати Субтельному - фото 3

За що українцям варто подякувати Субтельному - фото 4

За що українцям варто подякувати Субтельному - фото 5

Depo.ua вирішив пригадати, як жив Орест Субтельний, і чим саме його твори стали в нагоді українцям.

Отже, народився майбутній історик у Кракові 1941-го. У 24 роки закінчив Темпльський університет у Філадельфії. Паралельно навчався в Віденському та Гамбурзькому університетах.

Вже у 32 роки здобув ступінь доктора філософії, тоді ж почав викладати у Гарварді, а дещо пізніше - у нью-йоркському Гамільтонському університеті та в канадійському Йоркському університеті. 

За що українцям варто подякувати Субтельному - фото 6

Ще під час навчання почав роботу над підручником "Україна: Історія". Написання книги Субтельний вважав своїм обов'язком перед українцями. 

"Підготовку я почав, ще будучи аспірантом. Спонукала мене конкретна подія – народження сина Олександра. Тоді я вирішив, що час настав", - згадував історик в інтерв'ю "Телекритиці". 

За що українцям варто подякувати Субтельному - фото 7

Але першими світ побачили інші роботи Субтельного - "Листи Івана Мазепи" і "Мазепинці: український сепаратизм XVIII ст.". Всупереч офіційний радянській пропаганді історик показував українського гетьмана Івана Мазепу не як зрадника, а як дієвого політика того часу.

За що українцям варто подякувати Субтельному - фото 6

Втім, зазначав: в своєму прагненні змінити долю України Мазепа не був надто оригінальним. Зокрема, Субтельний  наводив приклад Ференца Ракочі, який на початку XVIII століття повстав проти австрійської династії Габсбургів, аби зробити Угорщиною незалежною. З огляду на цей і ще кілька прикладів, історик закликав вважати вчинок Мазепи логічним і типовим...

За що українцям варто подякувати Субтельному - фото 9

Про драму між Іваном Мазепою, Петром I і Карлом XII чи не вперше заговорили мовою фактів, а не емоцій. За монографію про мазепинців Субтельний отримав Премію фундації Антоновичів, яку до здобуття Україною незалежності вручали у Нью-Йорку.

Хоча в Україні з цією працею науковця більшість не знайома і досі. 

А от "Україна: Історія" без перебільшень стала настільною книгою наших співвітчизників. Особливо в ті часи, коли країна здобула незалежність, а праця вийшла в українському перекладі. 

Тоді більшість українців, не готових відмовитися від заяложених пропагандистських тез СРСР, починали потроху прозрівати. Новим поглядом зацікавились навіть ті, хто не надто любить копатися в минулому. 

Читачів приваблювала можливість проаналізувати події в Україні з оглядом на міжнародний контекст, роздивитися причинно-наслідкові зв'язки в історичних перипетіях. Причому зробити це без пафосу і міфів, а з неупередженої і добре аргументованої точки зору. 

За що українцям варто подякувати Субтельному - фото 7

Як і досі пишуть на форумах, вдумливе читаття книги здатне дати глибше розуміння подій, ніж усі десять років шкільної програми. Причому не тільки в навчальних закладах СРСР, а і в школах незалежної України. 

Книгу визнали однією з найвпливовіших праць, опублікованих університетом Торонто за 100 років. 

Пізніше в Україні історика нагородили Орденом "За заслуги" ІІІ ступеню.

Активно висловлювався Субтельний і щодо агресивної політики Кремля, вважаючи, що ментальність росіян зіпсували... природні ресурси. 

"На Росії дуже сильне імперське мислення. Вони 10 років були у прострації, і на якийсь час у мене склалося враження, що вони від того відійдуть. Тепер, із Путіним і нафтою, вони повертаються до старого", - коментував історик.  

Більше новин про події у світі читайте на Depo.Головна

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook