За ґрати через аліменти: Як влада приборкує недолугих батьків

У Раді зареєстрували два законопроекти, які посилюють заходи з неплатниками аліментів. Тепер жадібних і безвідповідальних батьків пропонують кидати за ґрати

За ґрати через аліменти: Як влада прибор…

Зміни до законодавства на спільному брифінгу анонсували міністр юстиції Павло Петренко, нардепи Андрій Іванчук та Ірина Луценко, передає Depo.ua.

"Ми продовжуємо посилювати відповідальність батьків перед власними дітьми і захищати права дітей на гідний розвиток. Тому сьогодні зареєстрували три законопроекти, які допоможуть вдосконалити законодавство в цій галузі", - заявила Ірина Луценко.

ВІД ЗВІЛЬНЕННЯ ДО УВ'ЯЗНЕННЯ

Отже, певні зміни платники аліментів уже відчули. Адже з 6 лютого набув силу перший законопроект з низки ініціатив. Тепер ухилянтам можуть тимчасово обмежити виїзд за кордон, заборонити керувати автомобілем, володіти зброєю та полювати.

Є і перша статистика: в інші країни не пустили вже 116 тис. неплатників аліментів, решту з перерахованих обмежень наклали на 117 тис. боржників.

Також запрацював Реєстр неплатників аліментів, зазирнути в який може кожен охочий. Наразі у списку близько 200 тис. людей.

При цьому ситуація покращується: обсяг виплачених боргів з моменту нововведення збільшився у 2,2 рази.

Тепер хочуть піти далі. Перший із нових пропонованих законопроектів - №8296 - передбачає збільшення мінімального розміру аліментів, та штрафи за їх несплату у період понад один рік. Через рік борг зростає на 20%, ще через рік - на 30%, а далі - аж на 50%. Вилучені кошти перерохуватимуть на утримання дитини.

Порушникам заборонять займати керівні посади на державній службі - перед призначенням на посаду батько або мати будуть змушені надати довідку про відсутність боргу. Якщо службовець вже обіймає менеджерську посаду, через порушення його можуть звільнити.

Боржникам забороняється відчуджувати майно. Таким чином хочуть запобігти схемі, коли людина переписує усі матеріальні надбання на інших, а сама сплачує мінімальний обсяг аліментів.

Крім того, злісних неплатників, які ще й ухиляються від суспільно-корисних робіт, планують кидати за грати на термін до двох років. Зазначимо, що норма щодо робіт набула сили з квітня цього року. Вид робіт визначає орган місцевого самоврядування, а тривають вони для дорослого не більше 8 годин на день.

Ще одна ініціатива - законопроект №8295 - пропонує звільнити від оподаткування аліменти, які сплачують батьки-нерезиденти. Передбачена податкова пільга на позашкільну, дошкільну та шкільну освіту. Себто, навчання, наприклад, у музичній школі може стати дешевшим.

Третій закон депутатської групи - №8294 - більше стосується батьків, які доглядають за дітьми з інвалідністю. Для них хочуть запровадити матеріальну допомогу та безоплатну відпустку з урахуванням у стаж.

НОВА СТАРА НОРМА

Важливість змін, які, за словами ініціаторів, вже діють у ЄС, важко переоцінити. Адже Україна вже кілька років поспіль входить у трійку лідерів за кількістю розлучень: 40% шлюбів закінчуються фіаско.

Що ж до кримінальної відповідальності, норма справді не є екзотичною. Зокрема, у США злісних неплатників теж можуть посадити на два роки, а в Британії - лише на 1,5 місяці. При цьому у країні вже 25 років діє Агенція з підтримки дітей.

В Україні ж неплатників могли ув'язнювати і раніше. Так, згідно зі статтею 164 Кримінального кодексу, "злісне ухилення від сплати встановлених рішенням суду аліментів (...) карається громадськими роботами на строк від вісімдесяти до ста двадцяти годин або виправними роботами на строк до одного року, або обмеженням волі на строк до двох років".

Втім, норма не діяла. За словами Павла Петренка, жодного арешту на підставі несплати аліментів за останні 10 років в Україні не було.

Пояснював, мовляв, причина в тому, що подати позов міг лише партнер, який опікується дитиною. Держава ж права на це не мала.

Наразі текст законопроектів не оприлюднений. Чи виправить ситуацію нова ініціатива, - питання відкрите.

Але за впровадження ініціатив, схоже, взялися рішуче. Зокрема, наразі в Україні працюють мобільні групи зі стягнення аліментів. В їхні обов'язки, в тому числі, входить роз'яснення соціальним службам моментів, які змінилися із впровадженням нового закону.

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme