За чим полетів у космос броньований танк "Юнона"

5 липня апарат NASA "Юнона" досяг орбіти Юпітера - газового гіганта, найбільшої планети Сонячної системи. Місія обіцяє розкрити сенсаційні космічні таємниці
Depo.Життя
5 липня 2016 13:55
ФОТО: depo.ua
За чим полетів у космос броньований танк "Юнона"
За чим полетів у космос броньований танк "Юнона"

"Юнона" (Juno - ред.) складе точні карти магнітних і гравітаційних полів планети, які розкриють таємниці її еволюції, а також дозволять визначити структуру поверхні, включаючи наявність або відсутність твердого ядра, повідомляє depo.ua із посиланням на "Ділову столицю".

Місія, вартістю $ 1,1 млрд дозволить також дослідити атмосферу Юпітера, розібратися, як він сформувався при зародженні Сонячної системи.

За чим полетів у космос броньований танк "Юнона"  - фото 1

Щоб вивчити газовий гігант, Juno підійде до нього на дуже близьку за космічними мірками відстань в 4200 км, що майже в 10 разів ближче, ніж при реалізації попередніх юпитерианских місій. Цього достатньо для проведення наукових експериментів на безпечній відстані від смертоносної радіації планети, здатної зруйнувати космічний апарат.

ЮПІТЕР - ПІОНЕР СОНЯЧНОЇ СИСТЕМИ

Юпітер варто вивчати з багатьох причин. Перш за все, це допоможе поставити крапку в суперечках, як утворилася Сонячна система. Офіційно прийнята на сьогоднішній день теорія - вибух давньої масивної зірки і створення наднової. Уламки, які не змогли подолати гравітацію ядра системи і залишилися в центрі, сформували Сонце, інші - Землю, а також інші планети, комети і астероїди. Вважається, що Юпітер з'явився першим, оскільки до складу планети входять водень і гелій, з яких складалася Сонячна система в епоху зародження, тоді як речовини, що сформували інші планети, з'явилися набагато пізніше.

За чим полетів у космос броньований танк "Юнона"  - фото 2

Про те, що Юпітер став першим, свідчить і його велика маса, тобто у планети під час її зародження не було гравітаційних конкурентів. А оскільки газовий гігант - перша планета Сонячної системи, його вивчення дозволить зрозуміти, як саме вона сформувалася і що чекає наш світ в майбутньому. Паралельно в ході місії Juno вчені дізнаються, чому у Юпітера таке сильне магнітне поле, як така гігантська планета може настільки швидко обертатися (приблизно в три рази швидше Землі) і що викликає на ній найпотужніші шторми і вихори. Так, планується встановити природу Великої червоної плями - урагану площею в сотні мільйонів квадратних кілометрів, що вирує на Юпітері як мінімум останні 400 років.

ЯК "ЮНОНА" ПРОТИСТОЯТИМЕ РАДІАЦІЇ ЮПІТЕРА

За словами одного з керівників місії Скотта Болтона, для проведення запланованих експериментів "Юнону" оснастили найкращим сучасним обладнанням. Зокрема, на сонячну панель поставили магнітометри, які дозволять вивчати напрямок і силу магнітного поля Юпітера. Прилади закріплені на панелі апарату для їхньої максимально автономної роботи на значній відстані від іншої електроніки, щоб знизити її вплив на точність вимірювань.

"Юпітер володіє сильним радіаційним фоном і найпотужнішим магнітним полем. Тому ми створили апарат, здатний їм протистояти. По суті, Juno - броньований танк", - говорить Болтон.

За чим полетів у космос броньований танк "Юнона"  - фото 3

"Юнона" дійсно унікальний апарат, і не тільки тому, що він суперміцний і ближче своїх попередників підійде до Юпітера. Це також перший в історії освоєння космосу експеримент з використання сонячних панелей у зовнішній Сонячній системі. А перед гальмуванням при наближенні до Юпітера Juno досяг рекордних швидкостей через величезну гравітацію газового гіганта - в 70 км / сек, що зробило його найшвидшим літальним апаратом в історії людства. Після чергового запуску двигуна 19 жовтня цього року швидкість орбітального обертання "Юнони" збільшиться з 53,5 днів до 14, після чого почнеться основний етап наукових досліджень, які триватимуть близько двох років.

У лютому 2018 го апарат зменшить швидкість до критично низької, і в процесі падіння увійде в щільну атмосферу Юпітера. Juno доведеться спалити в атмосфері газового гіганта, щоб прибрати потенційне сміття з орбіти і не допустити зіткнення станції з супутником Юпітера Європою, в підлідних океанах якої може бути життя. Крім того, проникнення "Юнони" в атмосферу Юпітера дозволить вивчити його зсередини. Фахівці NASA будуть підтримувати зв'язок з апаратом поки він не втратить сонячні панелі і не стане частиною юпитерианской атмосфери.

НА КАРЛИКОВІЙ ЦЕРЕРІ МОЖЕ БУТИ ЖИТТЯ

Хоча місія Juno - найважливіше космічна подія року, світ очікує чимало і інших глобальних астрономічних відкриттів. Зокрема, зараз вчені працюють над матеріалами, отриманими в процесі ще однієї місії NASA - Dawn, яка офіційно завершилася 30 червня. Її завданням було вивчення Вести - одного з найбільших астероїдів в головному астероїдному поясі і унікальної Церери, найближчої до Сонця і найменшою серед відомих карликових планет Сонячної системи. Ця місія стала першим випадком виходу на орбіту побудованого людьми літального апарату в головному поясі астероїдів між Марсом і Юпітером.

За чим полетів у космос броньований танк "Юнона"  - фото 4

З моменту його запуску у вересні 2007 року, Dawn пролетів 5,6 млрд кілометрів і зробив 2450 обертів навколо Вести і Церери, відправивши на Землю близько 69 тис. зображень. В процесі реалізації місії фахівці зібрали чимало цінної наукової інформації. Зокрема, виявилося, що Веста - повністю сухе тіло, тоді як Церера покрита на 25% льодом, під яким може бути життя. На Весті знайшли гігантську гору, більш ніж в два рази вище, ніж Еверест, а на Церері - загадковий кратер, який ще належить досліджувати. Залишилося та багато інших загадок, тому було вирішено після офіційного завершення місії, залишити апарат Dawn на орбіті Церери. Керівник відділу планетарних наук NASA Джим Грін говорить, що додаткове спостереження за Церерою, особливо в час її наближення до Сонця, дозволить зробити видатні наукові відкриття. Передбачається, що Dawn зможе функціонувати на орбіті Церери до весни 2017 року.

ЗЕМЛЮ ЗАХИЩАТИМУТЬ ВІД АСТЕРОЇДІВ

У планах NASA також вивчення астероїдів. В рамках місії OSIRIS-REx, яка розпочнеться 3 вересня, американське космічне агентство запустить зонд для збору зразків 500-метрового астероїда Бенну. Передбачається, що апарат досягне космічного об'єкта в 2018 році і відправить зібраний матеріал на Землю. Ця місія допоможе більше дізнатися про походження й еволюції Сонячної системи, а також дозволить реально оцінити небезпеку астероїдів. На основі отриманої інформації планується розробити технології, що захищають Землю від потенційного зіткнення з величезними космічними камінням.

Ще одна знаменна подія в історії космосу відбудеться 30 вересня: в цей день завершиться історична місія Rosetta, коли апарат Європейського космічного агентства спуститься по спіралі на поверхню 4-кілометрової комети 67P / Чурюмова- Герасименко. Зонд буде повільно наближатися до комети, роблячи в режимі реального часу фотознімки з високою роздільною здатністю і здійснюючи нові дослідження. При контакті з поверхнею комети Rosetta згорить, тим самим завершивши свою місію.

За чим полетів у космос броньований танк "Юнона"  - фото 5

Кожен день комета Чурюмова-Герасименко, а разом з нею модуль Philae і зонд Rosetta все більше віддаляються від Сонця, відповідно, енергія апаратів під кінець. Вчені говорять, що руйнування "Розетти" на поверхні комети - важливий експеримент, що дозволяє провести додаткові наукові дослідження і зробити знімки, які принесуть нову цінну інформацію про Чурюмова-Герасименко і кометах в цілому.

ЄВРОПА СТАНЕ КОСМІЧНО НЕЗАЛЕЖНОЮ ВІД РОСІЇ ТА США

До кінця року заплановано ввести в експлуатацію супутниково-навігаційну систему Galileo - спільний проект Європейського союзу та Європейського космічного агентства. У місії, призначеної для вирішення геодезичних і навігаційних завдань, крім країн Європейського союзу беруть участь Китай, Ізраїль, Південна Корея, Україна. На відміну від американської GPS і російської ГЛОНАСС, система Galileo не контролюється національними військовими відомствами. Її створили для забезпечення Європи високоточної позиційної системою, незалежної від російської ГЛОНАСС, американської GPS і китайської Compass, які можуть припинити постачати інформацію в разі військових дій або політичного конфлікту.

В рамках проекту в космос виведуть в цілому 30 супутників. Крім базових безкоштовних послуг навігації, апарати Galileo забезпечують унікальну глобальну функцію пошуку і порятунку, передаючи сигнал лиха в Координаційний центр забезпечення безпеки. Поки жодна з існуючих аналогічних систем не має такої функції. Основні послуги системи Galileo безкоштовні і доступні всім, а за високоточне визначення приватним користувачам і військовим доведеться платити. В цьому році апарати Galileo ЄКА запускає за допомогою власної ракети Ariane-5. Раніше супутники виводили на орбіту російськими "Спілками", але на початку року Європа відмовилася від співпраці з Росією. За словами керівника ЄКА Йохана-Дітріха Вернера, Ariane-5 значно перевершує "Союз-СТ", оскільки здатна нести на собі одночасно чотири супутники. Galileo вже включає 20 апаратів, ще чотири запустять до кінця року, що дозволить системі почати надавати послуги вже в кінці 2016- го.

Тетяна Громова

Більше актуальних новин читайте на Depo.Життя