UK
Для цього матеріалу переклад іншими мовами відсутній, спробуйте перевірити пізніше

Юр'їв день: що не можна робити у це свято

День святого Юрія має багато прикмет та традицій, які здавна плекали наші предки 

Юр'їв день: що не можна робити у це…

Depo.ua розповість, чим був важливий цей день для наших пращурів.

Хто такий святий Юрій та кому він протегує

Святий Юрій (Георгій) народився у III столітті в Каппадокії. Він походив із князівського роду. Його батько обіймав високу посаду в римському війську, однак незабаром його скарали на смерть за Христа, і мати з дитиною переїхала до свого маєтку в Палестину, у місто Лідду. Вона присвятила життя вихованню сина, навчила його Святому Письму. Часто розповідала про християнських мучеників і про доблесний подвиг його батька. Святий Юрій вступив на військову службу і завдяки своїм здібностям і мужності, виявлених у боях, вже в молодості одержав звання полководця і трибуна при імператорі Діоклетіані. Він стає радником, супутником, наближеним імператора. Однак, коли Діоклетіан почав гоніння на християн, Святий Юрій не вагаючись відмовився від слави, почестей і земних благ і встав на захист віри свого батька — християнства. Міцний, непоборний воїн, він зазнав тяжких мук за сповідування Христа і загинув від них. І за цей подвиг в ім'я віри Церква нарекла його Побідоносцем.

Святий Юрій вважається покровителем хліборобства і скотарства у всіх християнських народів. До Юрія звертаються з проханням про здоров'я душевне та тілесне, про родючість землі, про допомогу і заступництво у боротьбі з ворогами рідної землі. Такі численні "обов'язки", очевидно, й забезпечили святому широку славу і поклоніння багатьох народів.

Святий є покровителем України, а також столичної Київської області (зображений на прапорі та гербі Київщини) і головної святині Галичини та Львова — собору Святого Юра, збудованого за часів козацтва

Що треба робити на день святого Юрія

Вважається, що на Юрія "весна сходить на землю", а сам святий цього дня "відмикає землю". Тому цей день користується особливою пошаною в українців.

В день святого Юрія відбуваються традиційні обходи полів: громада у повному складі іде в поле і там священик відправляє молебень, а люди промовляють спільні молитви за врожай.

У деяких регіонах збереглася традиція святкових трапез у полях, аби задобрити духа поля, щоб подарував рясний врожай.

На Юрія існує звичай обливати водою пастуха, щоб накликати дощ.

Колись наші предки в цей день до схід сонця збирали росу і хворі промивали нею очі, дівчата вмивалися - "на красу", старші люди мочили голову - "щоб не боліла", господині кропили цією росою домашню птицю - "щоб плодилися курчата".

Найважливіша подія цього дня - це перший у році вигін худоби на пасовисько. Це дійство у кожному регіоні України відбувається по-різному, проте, згадуючи, що Юрій є покровителем худоби, до неї, як і кожного дня у році, ставляться дуже шанобливо.

За народнім віруванням, у день святого Юрія звірята з одного гнізда сходяться докупи і розмовляють між собою, а потім знову розбігаються світами. Існує повір'я, що "не годиться в цей день відбирати у звіра те, що він схопив, бо то йому святий Юрій призначив", кажуть, що "вовк - то Юрковий собака".

В народі вірять, що в день святого Юрія починає співати соловейко і вперше кує зозуля. Дівчата в цей день ворожать на женихів. Почувши зозулю, дівчина питає, чи довго їй залишатися в батьковій господі. Якщо зозуля більше не куватиме, то дівчина цього року вийде заміж. Якщо куватме, то треба рахувати, скільки разів, - стільки років ще чекати їй заміжжя.

Що не можна робити на День Юрія

РезуÐ

Не можна нічого в'язати в день Юрія і навіть просто тримати в руках вироби з вовни - вовки всіх овець в отарі перегризуть.

Також не можна кричати і лаятися в цей день - може вбити грозою.

Після Юрія не можна сіяти маку, гарбузів і кукурудзи, бо пізно і майже нічого не вродить, малий врожай буде.

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme