Юр'їв день: що не можна робити у це свято

День святого Юрія має багато прикмет та традицій, які здавна плекали наші предки 

Depo.ua розповість, чим був важливий цей день для наших пращурів.

Хто такий святий Юрій та кому він протегує

Святий Юрій (Георгій) народився у III столітті в Каппадокії. Він походив із князівського роду. Його батько обіймав високу посаду в римському війську, однак незабаром його скарали на смерть за Христа, і мати з дитиною переїхала до свого маєтку в Палестину, у місто Лідду. Вона присвятила життя вихованню сина, навчила його Святому Письму. Часто розповідала про християнських мучеників і про доблесний подвиг його батька. Святий Юрій вступив на військову службу і завдяки своїм здібностям і мужності, виявлених у боях, вже в молодості одержав звання полководця і трибуна при імператорі Діоклетіані. Він стає радником, супутником, наближеним імператора. Однак, коли Діоклетіан почав гоніння на християн, Святий Юрій не вагаючись відмовився від слави, почестей і земних благ і встав на захист віри свого батька — християнства. Міцний, непоборний воїн, він зазнав тяжких мук за сповідування Христа і загинув від них. І за цей подвиг в ім'я віри Церква нарекла його Побідоносцем.

Святий Юрій вважається покровителем хліборобства і скотарства у всіх християнських народів. До Юрія звертаються з проханням про здоров'я душевне та тілесне, про родючість землі, про допомогу і заступництво у боротьбі з ворогами рідної землі. Такі численні "обов'язки", очевидно, й забезпечили святому широку славу і поклоніння багатьох народів.

Святий є покровителем України, а також столичної Київської області (зображений на прапорі та гербі Київщини) і головної святині Галичини та Львова — собору Святого Юра, збудованого за часів козацтва

Що треба робити на день святого Юрія

Вважається, що на Юрія "весна сходить на землю", а сам святий цього дня "відмикає землю". Тому цей день користується особливою пошаною в українців.

В день святого Юрія відбуваються традиційні обходи полів: громада у повному складі іде в поле і там священик відправляє молебень, а люди промовляють спільні молитви за врожай.

У деяких регіонах збереглася традиція святкових трапез у полях, аби задобрити духа поля, щоб подарував рясний врожай.

На Юрія існує звичай обливати водою пастуха, щоб накликати дощ.

Колись наші предки в цей день до схід сонця збирали росу і хворі промивали нею очі, дівчата вмивалися - "на красу", старші люди мочили голову - "щоб не боліла", господині кропили цією росою домашню птицю - "щоб плодилися курчата".

Найважливіша подія цього дня - це перший у році вигін худоби на пасовисько. Це дійство у кожному регіоні України відбувається по-різному, проте, згадуючи, що Юрій є покровителем худоби, до неї, як і кожного дня у році, ставляться дуже шанобливо.

За народнім віруванням, у день святого Юрія звірята з одного гнізда сходяться докупи і розмовляють між собою, а потім знову розбігаються світами. Існує повір'я, що "не годиться в цей день відбирати у звіра те, що він схопив, бо то йому святий Юрій призначив", кажуть, що "вовк - то Юрковий собака".

В народі вірять, що в день святого Юрія починає співати соловейко і вперше кує зозуля. Дівчата в цей день ворожать на женихів. Почувши зозулю, дівчина питає, чи довго їй залишатися в батьковій господі. Якщо зозуля більше не куватиме, то дівчина цього року вийде заміж. Якщо куватме, то треба рахувати, скільки разів, - стільки років ще чекати їй заміжжя.

Що не можна робити на День Юрія

РезуÐ

Не можна нічого в'язати в день Юрія і навіть просто тримати в руках вироби з вовни - вовки всіх овець в отарі перегризуть.

Також не можна кричати і лаятися в цей день - може вбити грозою.

Після Юрія не можна сіяти маку, гарбузів і кукурудзи, бо пізно і майже нічого не вродить, малий врожай буде.

Більше новин про події у світі читайте на Depo.Головна