Якби не депортація, кримськотарський народ був би зараз на сотні тисяч численнішим

В результаті депортації і важких років адаптації до нових умов проживання в Узбекистані та Киргизстані кримськотатарський народ не дорахувався 50 тисяч новонароджених
Depo.Життя
17 травня 2016 13:19
ФОТО: depo.ua

Такі дані досліджень навів заступник директора з наукової роботи Інституту демографії та соціальних досліджень імені М. Птухи НАН України Олександр Гладун під час прес-конференції, присвяченій 72-й річниці Дня пам'яті жертв геноциду кримськотатарського народу, передає depo.ua з посиланням на "Агентство Кримські новини".

Він повідомив, що втрати кримськотатарського народу через дефіцит народжень в результаті депортації склали 26,3%. Уточнюється, що дефіцит народжень українців під час Другої світової війни був 8,3%.

"У випадку відсутності такої соціальної катастрофи чисельність кримських татар на початок 1953 року збільшилася б майже на 25% в порівнянні з травнем 1944 року", - зазначив Гладун.

Дослідник підкреслив, що за умови нормального демографічного розвитку кримськотатарського народу в другій половині ХХ - на початку ХХІ століття чисельність цього етносу на території пострадянського простору становила б 500 тисяч чоловік.

За словами Гладуна, для дослідження використовувалися як офіційні дані, в основному з Узбекистану, куди були переселені 90% депортованих кримських татар, так і матеріали істориків, які посилалися на архівні документи.