Як вимушеному переселенцю наново "вклеїтися" в життя

В Києві працює клуб вихідного дня, де вимушені переселенці безкоштовно отримують нові професії, спілкуються з психологом та знаходять друзів

Валентина Емінова
Головний редактор
Як вимушеному переселенцю наново "вклеїт…

20 лютого 2014 року сімейний психолог Марина Бреславець прийшла на Майдан рятувати людей. Дісталася КМДА, побачила блідих нерухомих майданівців. Вони сиділи мовчки, спершись об стіни і здавалися статуями.

Підійшла до однієї "статуї", почала говорити. Потім до іншої. І ще до іншої, поки ставало сил говорити і слухати.

"Коли відбулися події 19-20 лютого, стало зрозуміло, що величезна кількість людей опиниться в неймовірно важкому психологічному стані і, з цим щось треба буде робити. Я не пам'ятаю істерик... Люди сиділи, ніби заморожені і дивилися в одну точку. Ми підходили, починали до них говорити і намагалися вивести з цього стану" – згадує вона.

Як вимушеному переселенцю наново "вклеїтися" в життя - фото 1

Марина Бреславець

Коли розгорілася Революція, Марина із однодумцями сформували психологічну службу Майдану, коли почалася окупація Криму і АТО, стали їздити по місцям компактного мешкання вимушених переселенців як психологічна кризисна служба.

Тисячі переселенців з Криму і Донбасу. Кримські – "політичні", із смутком і розпачем. Донбаські - ще й голі-босі, нажахані обстрілами. Діти, які на власні очі бачили смерть.

Розгублені люди в гумових капцях громадилися біля Фролівської.  Дивилися спідлоба, відчували себе самотніми і водночас нікому не вірили. Хтось постійно щось розказував, захлинаючись словами. Багато хто розмовляти не міг. Кризові психологи намагалися вивести їх з цього стану.

Марина не любить словосполучення "вимушені переселенці". Каже, в ньому стигматизму багато.

Стигмата – це мітка. Дослівно – кривава рана.

А переселенець хоче бути як всі.

Як вимушеному переселенцю наново "вклеїтися" в життя - фото 2

Вихідні – для того, щоб покращити будні

Влітку 2015 було започатковано службу, яка сьогодні допомагає сотням переселенців відчути себе не самотніми. Уряд ФРГ і Мальтійський орден допомогли кризовій психологічній службі, в якій працює Марина, організувати центри психосоціальної адаптації. Інакше кажучи – осередки, де переселенці могли б спілкуватися, навчатися, відвідувати гуртки і просто теревенити, під каву з печивом.

В 2015 році їх відкрилося шість: в Сєверодонецьку, Маріуполі, Краматорську, Борисполі, Бахмуті та Ірпені. В квітні Ірпінський  було замінено на Київський.

В Київському клубі вихідного дня для переселенців працює психолог і соцпрацівник. Сюди можна звернутися за порадою юридичного чи медичного характеру – в центру є зв'язок з іншими організаціями.

Курси з української мови, жіночий клуб, клуб настільних ігор. Курси манікюру, копірайтингу, першої долікарської допомоги, англійської для просунутих користувачів – все, що допоможе переселенцю знайти якійсь підробіток. І все абсолютно безкоштовно.

"Зустріла дівчину з Донеччини, вона вже їхала на роботу в салон", - радіє Марина Бреславець. Каже, манікюрні курси мали шалену популярність, як і курси з англійської.

Екскурсії Києвом, майстер-класи: з гончарної  майстерності, декупажу. Для участі  потрібно просто зареєструватися через сторінку клубу на "Фейсбуці", це займає одну хвилину. І навіть довідок надавати не треба.

Як вимушеному переселенцю наново "вклеїтися" в життя - фото 8

"Декупаж – це мистецтво вирізати картинку так, щоб ніхто не здогадався, що вона вирізана", - каже тренер Марина Белоус. Пояснює – щоб картинка виглядала на виробі натуральніше, краще її навіть не вирізати, а вирвати. Обірваний край, коли його вклеюєш, менше видно.

Вирвані із своїх міст вони намагаються якось прилаштувати себе на нових.

 Четверо жінок, в яких бажання навчитися чогось нового не розлякала жовтнева київська погода. Погоджуються – шкода, що в орендованому житлі неможна нічого змінювати. Стільки цікавих штук можна змайструвати, і неможна ані на стіну повісити, ані поличку для нього прибити.

-          В нас, кажуть, сьогодні сонячно

-          І в нас в Криму…

Одна з учениць довго обирає картинку, з якою буде працювати: калина – символ України. А соняшники –  Дебальцевого?

Як вимушеному переселенцю наново "вклеїтися" в життя - фото 4

Хочеться спитати, але питання так і залишається не заданим. Язик не повертається примушувати цих жінок знову згадувати про жахи, які їм нещодавно довелося пережити. 

"Це ви у всьому винні" та "це все через нас"

За словами Марини Бреславець, вимушені переселенці, як всі люди, що пережили сильне горе, схильні шукати винного в бажанні прояснити для себе причини того, що відбулося. В одному випадку у винні записують Майдан, уряд і навіть Америку. В іншому – себе, провалюючись у відчуття злості та провини.  

Звісно, що і те і інше – крайності. В складному світі не буває простих відповідей.

Як вимушеному переселенцю наново "вклеїтися" в життя - фото 5

"Дуже важливо зорієнтувати людину, що не варто звинувачувати себе за колишнє, - пояснює Марина. - Це як ніби мати стане звинувачувати себе за те, що мало приділяла уваги своїй дорослій дитині, коли вона була маленькою. В минулому все одно вже нічого не виправиш. Але можна визнати свої помилки і намагатися побудувати відносини у майбутньому. Дуже важливо поставити собі цілі, подумати, в чому ти можеш приймати участь, що тобі може допомогти, чим ти собі можеш допомогти".

В цьому, розповідає психолог, дуже допомагають копінг-стратегії, тобто активізація навичок з подолання критичних ситуацій. В кожного переселенця і до АТО були втрати, трагедії і критичні ситуації і кожен з ними якось ладнався: ходив у ліс, спілкувався з друзями, співав, робив генеральне прибирання. Так треба вчинити і зараз, коли довелося тікати з рідного міста, залишити рідний будинок і стати у власній країні безхатьком.

Хоча, мабуть, це найважче. Особливо для жінки, яка кожен клаптик власного помешкання пам'ятає.

"Є період, коли людині треба відсумувати. Це як із втратою близької людини. Є час, коли ми за нею плачемо, потім журба накриває хвилями… В принципі, якщо є хоч якась підтримка, якщо ти в цьому не один і тебе слухатимуть, є перспектива вийти з цього стану", - розповідає Марина.

Як вимушеному переселенцю наново "вклеїтися" в життя - фото 6

В клубі вихідного дня жінки, яки втратили власні оселі, із завзяттям майструють теплі прикраси для своїх тимчасових орендованих осель. Одна зробила табличку "Welkome" і повісила біля входу в будинок, інша вирішила "надекупажити" баночок і прикрасити ними кімнати. 

Зробиш власними руками якусь цяцьку для душі, прикрасиш скупу обстановку орендованого дому і з часом дивишся - дім здається вже не таким нерідним.

Дійсно, рвані краї допомагають краще вклеїтися на нове місце.

Фото: Олександр Хоменко / depo.ua

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme