Як відновити "Ікони Майдану" на Грушевського

Доки суспільство сперечається, а правоохоронці визначаються, як покарати бізнесмена, за вказівкою якого (ймовірно) були стерті графіті часів Революції Гідності, слід подумати і про те, як відновити історичні малюнки

Валя Котик
Журналіст відділу «Життя», редактор відділу «Молодий укроп»
Як відновити "Ікони Майдану" на Грушевсь…

Нагадаємо, в суботу з фасаду будинку №4 на вулиці Грушевського, де на першому поверсі розміщено магазин "Емпоріум", в якому дорогі меблі, зникли арт-об'єкти часів Революції, відомі як "ікони Майдану" - стилізовані портрети Тараса Шевченка, Лесі Українки й Івана Франка.

Судячи з фото, було зроблено висновок, що акт вандалізму відбувся на замовлення (принаймні, не видно, щоб він, дивлячись на це, чинив опір) власника "Емпоріума" Ігоря Доценка. Коли вже піднявся гвалт, на своїй сторінці у "Фейсбуці" він роздратовано назвав "стріт-артом, який час від часу видаляють комунальні служби".

Коли вже запахло горілими шинами, Доценко дещо змінив свою думку і став наполягати, що все це провокація. Графіті він не стирав, а всі три роки оберігав, знищували їх провокатори, і не дарма поряд стояла і фотографувала те, що відбувається, Віра Савченко.

Наразі бізнесмен свій магазин із побитими шибками закрив, гепрокуратура і Інститут національної пам'яті зробили свої заяви, київська прокуратура відкрила кримінальне провадження. Але навіть якщо магазин Доценка спалять, його самого кинуть за грати на три роки (по року за кожен знищений портрет), чи знайдуть провокаторів, про яких він твердить і заарештують їх, графіті самі собою не відновляться.

Зайнятися цією справою зголосилися вже кілька художників. Цікаво, що серед них нема автора. Автором портретів Шевченка, Франка і Лесі Українки, зображених як учасники Майдану, є художник, який підписується "Sociopath", він і повідомив про це.

"Читаю, що група художників, начебто, завтра - 4 вересня, відновлюватиме малюнки без моєї участі. Прикро, але такий крок, як на мене, є нічим іншим, як спробою обдурити нас усіх та пропіаритися на даній ситуації. Однак, ніхто з представників державних інституцій, окрім простих українців, не звертався до мене з проханням відновити картини. Сподіваюсь, Ви розумієте, що самовільне відновлення у даній ситуації неможливе", - написав він.

Насправді дуже дивно, що ніхто з влади не звернувся до автора малюнків. Душевний потяг (чи комерційний інтерес) тих 4 художників цілком зрозумілий, але чи не очевидно, що коли автор твору живий-здоровий, то йому його і реставрувати.

Тим паче, що памятки історії, а ті графіті є пам'яткою історії згідно наказу Мінкультури від 15.10.2014 № 869, неможна самовільно прибирати чи доводити до ладу будь кому, хто цього прагне. Тут "Соціопат" цілком правий.

Якесь "бойове крило майдану" вже навіть погрожує не допускати на місце ніяких інших художників

Але є і більш простіше рішення. Воно описане прямо в коментарях, під дописом "Соціопата" на Фейсбуці – зняти верхній шар фарби, якою замальовано графіті і не малювати все наново. Це у випадку, коли вони були замальовані.

Якщо ж вони були змиті, тобто справді знищені – відомо, що в автора залишилися трафарети, по яким він малював попередні "Ікони Майдану".

"Ікони Революції" в оригінальному розмірі в одному екземплярі є у моїй колекції, так само, як і трафарети, якими я створював Трилогію у 2014-му. Вони все ще у майданівській сажі... Я обіцяю Вам усім, що відновлю Трилогію, як тільки ситуація набуде правильного розвитку", - написав він.

Залишається сподіватися, що Майдан залишиться без Трилогії не надовго і все не закінчиться кількома тисячами обурених дописів і розбитою вітриною магазину. Зрештою, якщо художник усвідомлює, що його спаплюжена робота є важливою і для нього і для суспільства, чому б йому самому не звернутися до місцевої влади з пропозицією відновити твір? Мабуть кожен знає, наскільки повільною і неповороткою є державна бюрократична машина, коли йдеться прийняття рішень. Визначати особу художника (а він, нагадаємо, малює під псевдонімом) і вирішувати, яким чином його запросити, можновладці та міська адміністрація може до початку наступного бюджетного року.

Наприклад:

"Щодо "Ікон Революції", то шукатимемо з колегами варіантів їх поновити в той чи інший спосіб. Не одне століття український дух намагались знищити, але ми вистояли і стали ще сильнішими", - пише Євген Нищук. Тобто, міністр культури через добу після знищення кульурного об'єкту прізвища автора не знає?

Разом із тим, поки Мінкульт прийде і порядок наведе, Інститут історії України НАН України вже звернувся до художника, автора графіті із проханням про їхнє відновлення.

Громадськість також наголошує на тому, що необхідно відновити ці малюнки - один з символів Революції якомога швидше.

Сподіватимемося, що шановний художник розбереться у своїх планах і почуттях і буде такий ласкавий відновити знищене вандалами.

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme