Як в Антарктиді тестують космічні технології та вирощують смакоту

Антарктида стає одним з об'єктів для інженерного креативу. Зокрема, японці збираються заснувати там інноваційну пересувну базу. Вона стане тестовим майданчиком для технологій, які використають під час колонізації місяця

Як в Антарктиді тестують космічні технол…

Майбутня база – дітище національної космічної агенції Jaxa, і привезти мобільний будинок на континент планують вже у лютому. 

Як пишуть на сайті компанії, запропонована система, перш за все, має витримувати в екстремальних умовах і працювати на автономному енергопостачанні. До того ж, тестуватимуть роботу численних сенсорів, які, зокрема, вимірюють температуру і вологість, фіксують рівень вуглексислового газу. Перевірять і легкість у пересуванні – за задумом, конструкцію можна буде легко транспортувати на інший край континенту. 

При цьому будинок створять за доволі простою схемою, аби працівники, які не є експертами у будівництві, за літо могли спорудити його копію. 

Пізніше проведуть роботу над помилками, а набутий досвід використають для спорудження бази на Місяці. 

ФОТО: Misawa Homes

Цікаво, що іншу інноваційну будівлю раніше вже вдалося протестувати британцям. Зокрема, їхня база Halley VI збирає показники стану навколишнього середовища практично без втручання людини, пише Interesting Engineering.  Базу спорудили ще у 1956-му, тут гостювали полярники, і саме їхні дослідження допомогли виявити діру в озоновому шарі. Втім, через танення льодовиків команду з бази відкликали, але сама будівля продовжила виконувати свої функції справжньої антарктичної лабораторії, вимірюючи показники довкілля і навіть проводячи експерименти. Проєкт створив мініреволюцію, адже раніше бодай мінімальне втручання людини в роботу таких систем було необхідно. 

"Це справді інноваційний проєкт і його бездоганна робота до середини зими – головне досягнення наших інженерів та вчених. Я більше, ніж задоволений, що вагома програма з довготривалого вимірювання кліматичних показників, озону та космічних умов продовжується сьогодні завдяки вмінням наших інженерів", – розповів Девід Воган,  науковий директор Британської антарктичної служби. 

Система працює на мікро-турбіні Capstone C30, яка скидається на реактивний двигун, розміщений в спеціальному контейнері, де підтримується стала температура і забезпечується безперебійне постачання даних та пального. Цей процес контролюється з офісу британських полярників у Кембріджі. 

Експериментальна база відкриває чудові можливості – наприклад, проводити заміри у місцях, небезпечних для людини. 

Втім, мобільні бази – далеко не єдина інновація в Антарктиді. Дослідники докладають чимало зусиль, аби зробити перебування на полюсі більш комфортабельним та менш стресовим. 

Зокрема, Німецький аерокосмічний центр збудував на континенті інноваційну вертикальну ферму, яка дозволяє полярниками ласувати власноруч вирощеними овочами. В оригінальній теплиці – огірки, редис, перець, салат та інша зелень. Цікаво, що зростають вони без жменьки грунту, безпосередньо вбираючи надані людьми поживні речовини.  

Клімат і природа Антарктиди розширяють можливості і для вже існуючих проєктів. Так, співробітники новозеландської компанії Boxfish Research протягом п'яти тижнів тестували свої підводні дрони в екстремальних умовах. Роботи допомагали відстежувати пересування морських хижаків під товщею криги. 

 Механізми обладнали системами підводного бачення Boxfish ROV і Boxfish 360. 

Науковці роблять чимало спроб оптимізувати свою роботу. Не так давно з'явилася карта руху антарктичної криги. Карта – продукт авторства каліфорнійських вчених з Ірвайнського університету та NASA. А от дані для неї брали з шести супутників – Канадського, Європейського та Японського космічних агентств за 25 років. Карта охоплює понад 70% території континенту. 

Українські ж вчені запустили 3D-тур нашою станцією "Академік Вернадський". Звісно, це не про інноваційні прориви, але проєкт Юрія Шепети однозначно допоможе українцям частково проникнутися атмосферою далекого континенту. А ще українські полярники не так давно виявили в Антарктиді "загублену" льодовикову печеру

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme